´YPG Çekilmezse Operasyon Devam Eder´

Başkan Erdoğan´dan Trump´ın skandal mektubuna ilişkin ilk yorum: Gereği yapılacak.

 

Başkan Recep Tayyip Erdoğanİstanbul´da yabancı basın mensuplarının kabulünde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Trump´ın siyasi nezaketle bağdaşmayan mektubunu elbette unutmadık. Ama karşılıklı sevgi ve saygımız nedeniyle bunları gündemimizde tutmamamız gerekiyor. Vakti saati geldiğinde de bu konu ile ilgili olarak gereğinin yapılacağını da bilmenizi istiyoruz." dedi. Erdoğan, ayrıca ABD ile varılan mutabakata ilişkin "ABD, Salı akşamına kadar sözlerini tutarsa güvenli bölge konusu çözülmüş olacaktır. Aksi halde harekat kaldığı yerden çok daha kararlı şekilde devam edecektir." ifadelerini kullandı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul´da yabancı basın mensuplarının kabulünde önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Erdoğan´ın açıklamalarından satır başları:

Beşar Esad ile ailece görüşecek kadar bir yakınlığa sahiptik. Suriye´de 6 milyon kişi ülkesinden ayrılmak zorunda kaldı. 4 milyona yakını Türkiye´ye geldi.

Suriye´deki DEAŞ unsurları ile en etkili mücadeleyi Türkiye yürüttü.

Amerika Türkiye yerine PKK/ PYD ile bu işi yürütmeyi tercih etti. DEAŞ temizlendi ama YPG sınırlarımız boyunca tehdit haline dönüştü.

ABD´ye tüm ikazlarımıza rağmen bu konuda beklediğimiz adımlar atılmadı. Bize de kendi göbeğimizi kesmekten başka çare kalmadı. Kendi başımızın çaresine bakmaya mecbur kaldık.

Müttefiklerimize tüm uyarılarımıza rağmen YPG konusunda beklediğimiz adımlar atılmadı. Daha önce terörden temizlediğimiz toplam 4 bin kilometre karelik alana 365 bin mültecinin dönüşünü sağlamıştık.

Güvenli bölgeye de 2 milyon kişinin dönmesini planlıyoruz.

Barış Pınarının 2 temel amacı var. Birincisi YPG´yi sınırdan uzaklaştırmaktır. İkincisi ise sığınmacıların geri dönüşüdür.

Rejimin denetimindeki yerler gibi YPG´nin işgal ettiği yerlere Suriyeliler başta olmak üzere kimse dönmek istemiyordu. Barış Pınarı Harekatı anlık bir oluşum değildir. Bir iki günlük bir harekat değildir.

Barış Pınarı Harekatı´nın hazırlığı 3-4 yılı bulmaktadır.

Harekattan bir gece önce Trump´a telefonda harekata başlayacağımızı söyledim. İlk 1-2 gün Türkiye´nin böyle bir başarı göstereceklerini düşünmedikleri için düşük tepki ortaya koydular. Kısa sürede 30 kilometre derinliğe ulaşınca ABD ve bazı ülkelerin tavrı değişti.

Bin 365 km alan ile 65 yerleşim yerini kontrol altına aldık. 4 askerimiz ile 74 Suriye Milli Ordusu mensubu şehit düştü. Etkisiz hale getirdiğimiz terörist sayısı 750´yi buldu. Teröristlerin 1081 havan saldırısında 20 sivilimizi şehit verdik. Küstahça terör örgütü YPG/PKK´yı destekleyenler sivil kayıpların asıl sorumlusudur.

Türkiye Cumhuriyeti bir NATO devletidir. Ancak bu terör örgütleri ne zaman NATO´ya üye oldu doğrusu ben bunu bilmiyorum. Türkiye başından beri Suriye´nin toprak bütünlüğüne saygılı oldu.

Bu harekatla DEAŞ´ın yeniden canlanacağı iddiası terör örgütünün yalanlarından ibarettir.

Amerika 120 saat yani 5 gün içinde teröristlerin ilan ettiğimiz güvenli bölge sınırlarının dışına çıkmasını sağlayacak. Bu nedenle Barış Pınarı´na 5 gün süreyle ara verdik. Bu arada TSK bölgeden ayrılmayacak çünkü oradaki güvenliğin esası bunun gereğidir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra güvenli bölgenin TSK´ya bırakılmasıyla barış pınarı harekatı son bulacaktır.

SKANDAL MEKTUBA İLK YORUM
Trump´ın siyasi nezaketle bağdaşmayan mektubunu elbette unutmadık. Ama karşılıklı sevgi ve saygımız nedeniyle bunları gündemimizde tutmamamız gerekiyor.
Vakti saati geldiğinde de bu konu ile ilgili olarak gereğinin yapılacağını da bilmenizi istiyoruz.

"ÇOK DAHA KARARLI ŞEKİLDE DEVAM EDER"
120 saat içinde teröristlerin ellerindeki silahlar toplanacak ve teröristler bölgeyi terk edecek. ABD, Salı akşamına kadar sözlerini tutarsa güvenli bölge konusu çözülmüş olacaktır. Aksi halde harekat kaldığı yerden çok daha kararlı şekilde devam edecektir.

"AMACIMIZ RUSYA İLE MAKUL BİR ANLAŞMA"
Amacımız Rusya ile makul bir anlaşmadır. Şartımız rejimin olduğu yerlerden PKK/YPG´nin temizlenmesidir. Münbiç´in rejim tarafından kontrol edilmesi bizim için rahatsızlık sebebi değildir. Suriye´nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliği sağlandığında her yer bu ülkenin meşru hükümetine geçecektir.

GÜVENLİ BÖLGEDE 12 GÖZLEM NOKTASI

Ardından soru-cevap kısmına geçildi. Erdoğan´ın gazetecilerin sorularına verdiği yanıtlar özetle şöyle:

- Güvenli bölgede 12 gözlem noktası kurmayı planlıyoruz.

- TSK envanterinde kimyasal silah yoktur ve kullanılamaz.

- PYD´nin 750 DEAŞ´lıyı cezaevlerinden serbest bıraktığı söyleniyor, bunların içinde 195 de yakalanan var.

- Dün görüşmeler sonunda geldiğimiz aşamayı zafer ya da mağlubiyet gibi değerlendirmeyi doğru bulmuyorum. Özellikle devlet arasında bir zafer şeklinde değerlendirmek yanlış. Teröre karşı zafer.

- Yaptırımlar mutabakat çerçevesinde kalkacak, Lindsay sanırım başını iki elinin arasına alacaktır. Biz onu dürüstlüğe davet ediyoruz. Muhatabım Trump´tır.

- 444 x 32 kilometrelik alanda ortak çalışmayı arzu ediyoruz. Güvenli bölgenin lojistiğini başta ABD olmak üzere temin etmek durumundayız.

- Fırat´ın batısında da Rusya´nın başı çekmesi gerekir ki bölgenin tamamında huzuru sağlayalım.

- Trump´ın olumlu yaklaşımına çevresinin olumlu cevap vermesi işimizi kolaylaştıracaktır.