Yıldırım´dan CHP Adayına Kapak

Binali Yıldırım: ?Belediyenin gençlere burs vermesini CHP engelledi?

 

Gazeteci İsmail Küçükkaya´nın moderatörlüğünü yaptığı buluşma Lütfi Kırdar Kongre Merkezi´nde gerçekleşti. AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Binali Yıldırım ve CHP adayı Ekrem İmamoğluİstanbul seçimine bir hafta kala projelerini açıkladı, tartışılan konuları yorumladı. Ekrem İmamoğlu´nun öğrencilere burs vaadine Binali Yıldırım´dan yanıt geldi. Yıldırım ?Ekrem Bey ?gençlere burs´ dedi. Ama belediyeler burs veremiyor. Aslında veriyordu ama CHP konuyu Anayasa Mahkemesi´ne götürdü ve belediyelerin burs vermesini imkansız hale getirdi. Ekrem Bey nasıl 75 bin öğrenciye burs verecek onu merak ediyorum.? diye konuştu.

Binali Yıldırım: "Ekrem Bey ´gençlere burs´ dedi. Ama belediyeler burs veremiyor. Aslında veriyordu ama CHP konuyu Anayasa Mahkemesi´ne götürdü ve belediyelerin burs vermesini imkansız hale getirdi. Ekrem Bey nasıl 75 bin öğrenciye burs verecek onu merak ediyorum; veremez." ifadelerini kullanarak İmamoğlu´nun gençlere burs vaadinin gerçeklerle çeliştiğini açıkladı.

Yıldırım,"Evet belediyelerin. Öğrencilere kırtasiye desteği var. Öğrencilere kırtasiye desteği. Amatör spor kulüplerine 100 bin liralık tutarında destek vereceğiz her yıl. Şu anda bunun onda biri veriliyor. Spor tesislerinden gençler ücretsiz yararlanacak.

Motosikletle geçişler her iki köprüden bedava olacak. Üniversiteye hazırlanan, yani liseden mezun öğrencilik vasfını kaybetmişlere de bu ulaşım indiriminden onlar da yararlanacaklar. İşsizlik maaşı alanlara toplu ulaşım desteği vereceğiz. Öğretmenler bütün toplu ulaşımından bedava yararlanacak. Gençlere bursu yazmadım.

ÇÖZEBİLİRİZ

Çünkü belediyeler burs veremiyor. Veriyordu esasında. CHP konuyu Anayasa Mahkemesi´ne götürdü ve belediyelerin burs vermesini artık imkansız hale getirdi. Ekrem Bey nasıl burs verecek merak ediyorum, veremez. Ama Ankara ile beraber iki parti anlaşırsa bunu çözebiliriz. Önce bu engelin aşılması lazım. Ekrem Bey´in daha önce beyanatı var İstanbul, Ankara´dan yönetilmeyecek diye, o da ayrı bir husus."ifadelerini kullandı.

350 BİN ÖĞRENCİNİN BURSU KESİLMİŞTİ

Belediyeler tarafından Yükseköğrenim gören öğrencilere verilen burslar, CHP´nin 21 Kasım 2008´de Anayasa Mahkemesi´ne açtığı dava sonucu iptal edilmişti. Mahkeme, 5102 sayılı "Yükseköğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi Verilmesine İlişkin Kanunun", kamu kurum ve kuruluşlarının yükseköğrenim öğrencilerine doğrudan burs ve kredi vermelerini engelleyen hükmündeki "belediyeler hariç" ibaresini oy birliğiyle iptal etmişti. Türkiye genelinde belediyelerden burs alan 350 bin öğrencinin bursu kesilmişti.