Üst Düzey İsimlerden Kritik Toplantı

Beyaz Saray´da Türkiye gündemli kritik toplantı! Üst düzey isimler Trump ile görüşecek

 

ABD Senatosu´nun ve Temsilciler Meclisi´nin dış ilişkiler ve savunma komiteleri ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelecek.

Kongre´nin önde gelen üyeleri ile Trump arasındaki görüşmenin konusu ise Türkiye´nin kuzeydoğu Suriye´de terör unsurlarına karşı başlattığı mücadele olacak.

Üst düzey isimler toplanacak

Reuters´ın Kongre kaynaklarına dayandırdığı habere göre; TSİ ile 22:00´da başlayacak görüşmeye davet edilenler arasında Senato´nun Cumhuriyetçi Çoğunluk lideri Mitch McConnell, Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi ile Senato ve Temsilciler Meclisi´ne bağlı Dış İlişkiler ve Silahlı Hizmetler komitelerinin üst düzey isimleri bulunuyor.

Türkiye´ye yaptırımlar öngören ortak tasarılar

Washington´da Türkiye´nin Suriye´den çekilmesi konusunda görüş birliği var. Hem Demokrat hem Cumhuriyetçi Kongre üyeleri, Ankara´nın Barış Pınarı Harekâtı´nı başlatmasıyla Türkiye´ye karşı yaptırımlar öngören ortak tasarılar hazırladı.

Türkiye´ye ateşkes çağrısı yapan bir tasarı

Ayrıca Temsilciler Meclisi´nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi ve Senato´daki Demokrat azınlığın lideri Chuck Schumer, Trump´ın Amerikan askerlerini Suriye´den çekme kararını eleştiren ve Türkiye´ye ateşkes çağrısı yapan bir tasarı sundu. İki lider, Kongre üyelerinden, her iki parti temsilcilerinin imzasıyla sunulan tasarıya destek vermesini istedi.

3 bakana yaptırım

ABD Başkanı Trump, dün TSİ ile 23.30 sıralarında Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´yu yaptırım listesine alan bir Başkanlık Kararnamesi çıkarmıştı.

Bu kararnameye göre; çelik için gümrük vergisi mayıs ayı öncesindeki düzeyi olan yüzde 50´ye yükseltilecek. ABD, Türkiye ile 100 milyar dolarlık bir ticaret anlaşması yapılmasına ilişkin Ticaret Bakanlığı öncülüğünde yürütülen görüşmeleri de vakit geçirmeksizin durduracak.