Türkiye´den İzlanda´ya Tepki

Türkiye, A Milli Futbol Takımının Keflavik Havalimanında maruz kaldığı muamele nedeniyle İzlanda´ya durumu kınayan nota verdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İzlanda Dışişleri Bakanı ile görüşecek..

 

A Milli Futbol Takımı´nın 2020 Avrupa Şampiyonası Elemeleri H Grubu´nda İzlanda ile yapacağı karşılaşma öncesinde Keflavik Havalimanı´na gelen Milli Takım kafilesinin, ülkeye girişleri sırasında İzlandalı yetkililer tarafından gördüğü muameleye ilişkin Türkiye´nin Oslo Büyükelçiliği aracılığıyla İzlanda´ya durumu kınayan nota verildi.

Notada, A Milli Futbol Takımı´nın ülkeye girişi sırasında İzlandalı yetkililer tarafından uzun süre pasaport kontrolünde bekletilmesine, eşyalarının detaylı aranmasına ve milli futbolculara yönelik saygısız ve saldırgan tavırlara dikkat çekildi.

Notada, A Milli Futbol Takımı´na yönelik muamele kınandı ve ek güvenlik tedbirlerinin alınması talep edildi.

Ayrıca Türkiye´nin Oslo Büyükelçisi Fazlı Çorman, Türkiye´nin rahatsızlığını vurgulamak ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak üzere İzlanda´ya doğru yola çıktı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu´nun konu ile ilgili İzlanda Dışişleri Bakanı ile görüşeceği açıklandı.

İzlanda´yla karşılıklı yerleşik diplomatik temsilciliği bulunmuyor. Bu sebeple de Oslo Büyükelçisi aynı zamanda İzlanda´ya akredite olarak görev yapıyor. Bu sebepten dolayı nota Norveç Elçiliği aracılığıyla verildi.