Skandallar Kralı Haşim Kılıç´tan Flaşh Açıklama

Haşim Kılıç da İstanbul seçim tartışmalarına dahil oldu YSK hakemlik görevini yapamadı

 

YSK´nın almış olduğu kararla İstanbul´daki seçim iptali tartışmalarına eski AYM Başkanı Haşim Kılıç da katıldı. Kılıç konuyla ilgili ´YSK ?hakemlik´ görevini yerine getirmemiştir´ ifadelerini kullandı.

YSK´nın almış olduğu kararla İstanbul´daki seçim iptali tartışmaları tüm gerginliğiyle devam ederken,  eski AYM Başkanı Haşim Kılıç da konuyla ilgili görüş beyan etti.

Karar´dan Elif Çakır´a konuşan Kılıç, "YSK İstanbul seçimini iptal etmekle Anayasa´nın 79. Maddesinin kendisine verdiği ´hakemlik´ görevini yerine getirmemiştir. Verdiği kararın gerekçesi kamu vicdanını sükûnete kavuşturmamıştır. YSK´nın il ve ilçe seçim kurulları hakkında suç duyurusunda bulunması esasen YSK´nın kendisinin suçluluğun ikrarından başka bir şey değildir. Çünkü seçimin sağlığından sorumlu YSK´dır" şeklinde konuştu.

´Seçimin sağlığından sorumlu YSK´dır´

Kılıç, YSK´nın iptal kararını nasıl değerlendirdiniz sorusuna ise, ´YSK İstanbul seçimini iptal etmekle Anayasa´nın 79. Maddesinin kendisine verdiği ´hakemlik´ görevini yerine getirmemiştir. Verdiği kararın gerekçesi kamu vicdanını sükûnete kavuşturmamıştır. YSK´nın il ve ilçe seçim kurulları hakkında suç duyurusunda bulunması esasen YSK´nın kendisinin suçluluğun ikrarından başka bir şey değildir. Çünkü seçimin sağlığından sorumlu YSK´dır.´ dedi.

Kılıç devamında şu ifadelere yer verdi;

YSK görevini ihmal etmekle kalmamış milyonlarca insanın seçme hakkını kullanılmaz duruma sokmuştur. Karardan çıkan sonuç: 

Birincisi yargı organlarının tarafsızlık ve bağımsızlık sorununun ağırlaşarak devam ettiğini göstermektedir. 

İkincisi ise çok ciddi bir ?seçim güvenliği´ sorununun ortaya çıktığını göstermiştir. Gelecekte yapılacak seçimlerin güvenliği ile ilgili endişe ve kaygılara ivme kazandırmıştır.´"