Okullarda Kasım Tatili Ne Zaman Başlıyor

Kasım tatili ne zaman, hangi gün? 2019 Okullarda ilk ara tatil ne zaman başlıyor? Yarıyıl sömestr tatili ne zaman?.

 

Kasım tatili için geri sayım başladı. Yeni dönem sınavlarına hazırlanan öğrenciler MEB´in yaz tatilinde müjdelediği ara tatillerin ilkinin ne zaman yapılacağını araştırıyor. Tatil planı yapacak öğrenciler ve velileri ilk ara tatilin hangi gün başlayacağını merak ediyor. Peki, okullarda ilk ara tatil ne zaman? Yarıyıl olarak adlandırılan sömestr tatili ne zamanKasım tatili ne zaman, hangi gün başlıyor?

Kasım tatili ne zaman? Milyonlarca öğrenci 2019-2020 dönemi okul tatillerinin ne zaman yapılacağını merak ediyordu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan takvim ile merak edilen sorular yanıt buldu. Takvime göre, ilk ara tatil kasım ayında yapılacak. Tatil günlerini fırsat bilen öğrenciler, hafta sonu tatili ile birlikte 9 gün yapılacak ara tatil dönemi için plan yapmaya başladılar. Peki, Kasım tatili ne zaman, hangi gün? 2019 Okullarda ilk ara tatil ne zaman başlıyor? Yarıyıl sömestr tatili ne zaman? İşte konu ile ilgili merak edilenler...

OKULLARDA ARA TATİLLER NE ZAMAN YAPILACAK?

18-22 Kasım 2019 tarihinde ilk ara tatil yapılacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)

06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)

OKULLAR NE ZAMAN KAPANACAK?

9 Eylül´de başlayan 2019-2020 eğitim öğretim dönemi 19 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek ve 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

Birinci dönem 25 Kasım´dan 17 Ocak´a kadar devam edecek.

Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün)

İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020´de başlayacak.

DERS MÜFREDATLARININ TAMAMINA YAKINI EBA´DA

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) zorunlu ve seçmeli derslerin tamamına yakını olan toplam bin 532 ders müfredatı, Eğitim Bilişim Ağı´na (EBA) eklenerek öğrenci ve öğretmenlerin erişimine açıldı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce (YEĞİTEK), 2023 Eğitim Vizyonu´ndaki hedefler ve teknolojik gelişmeler ışığında yenilenen EBA´da öğrenci ve öğretmenlerin ders müfredatlarına ulaşabilmesine de imkan tanındı.

Bu kapsamda zorunlu ve seçmeli derslerin müfredatlarının tamamına yakını EBA´ya tanımlandı. EBA´da daha önce 157 ders müfredatı bulunurken yapılan çalışmalar sonucunda, 153´ü Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne, 113´ü Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne, 71´i Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne, bin 195´i Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne ait toplam bin 532 ders müfredatı sisteme eklendi.

Böylece ders kitapları, modül PDF´leri, etkileşimli kitaplar, anlatım videoları, sınavlar ve uygulamalar gibi derslere ait tüm içeriklerin EBA´da yer alması sağlandı.

Ayrıca içeriklerin "ünite-konu-kazanım-dal-modül" seviyesinde ilişkilendirmesi yapılarak, öğretmen ve öğrencilerin erişimi kolaylaştırıldı

BRANŞ ÖĞRETMENLERİ DE ÇALIŞMA GÖNDEREBİLECEK

Toplam bin 532 ders müfredatının sisteme girilmesiyle branş öğretmenleri de öğrencilerine çalışma gönderebilecek, içerik üretimi yapabilecek ve soru-sınav oluşturabilecek.

EBA´nın eski sürümünde içerik bulunan derslere ait müfredatlara sadece bu branşların öğretmenleri tarafından erişilebilirken, yeni EBA´yla diğer öğretmenlerce önceden üretilen ve yayımlanan içeriklere de ulaşılarak kullanabilmeleri mümkün hale getirildi.