Öğlen Uykusunun Bilinmeyen Faydaları

İsviçreli bilim adamları açıkladı 20 dakikalık öğlen uykusuna yatarsanız

 

İsviçre´de yapılan bir araştırma, kısa süreli öğle uykusunun kalp hastalıkları riskini düşürdüğünü gösterirken, gün içinde daha zinde kalarak daha iyi performans sergileyebilmek için 20 dakikalık öğle uykusu yetiyor.

Öğle uykusunun faydası İsviçreli bilim adamlarının son araştırmasıyla da kanıtlandı. Time dergisinde yer alan bir makaleye göre, İsviçreli uzmanlar, 35-75 yaş aralığındaki 3 bin 500 kişinin uyku alışkanlıkları, genel sağlık durumları ve yaşam tarzlarını yaklaşık 8 yıl boyunca inceledi.

Aşırıya kaçmamak şartıyla kestirin: Araştırmada, yetersiz uykunun, sağlık problemleri açısından risk oluşturduğu, gündüzleri kestirmenin aşırıya kaçmamak şartıyla kalbe iyi gelebileceği görüldü. 

Yarıdan fazla katılımcının öğle uykusu alışkanlığı olmadığı, 667´sinin gündüzleri bir veya iki kez, 411´inin üç veya beş kez, 370´inin de altı yedi kez öğle uykusuna yattığı belirtildi. 

 Kalp hastalıklarına karşı riski azaltıyor: Araştırmacılar haftada bir ya da iki gün kısa süreli öğle uykusuna yatan kişilerin, gece çok uykusuz kalsalar da kalp hastalıklarına yakalanma riskinin düşük olduğunu tespit etti. 
 
Yetersiz gece uykusunu dengeliyor: Kısa süreli gündüz uykularının, stresten kurtulmayı ve yetersiz gece uykusunu dengelemeyi sağlayarak kalbi koruduğu vurgulandı.
 
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre, yetersiz uyku, diyabet, obezite, tansiyon, felç, kalp hastalıkları ve zihinsel rahatsızlıklar için risk oluşturuyor.
 
 
Zinde kalmak için 20 dakika yeterli: Uzmanlar ayrıca gün içinde daha zinde kalarak daha iyi performans sergileyebilmek için 20 dakikalık öğle uykusunun yeterli olduğunu ifade etti.
 
İslam dininde öğle uykusu sünnet: Sağlık açısından bilim insanlarının tavsiye ettiği öğle uykusu, aynı zamanda Hz. Muhammed´in sünnetleri arasında yer alıyor. Hz. Muhammed öğlen namazından sonra imkan olursa 1 saat kadar uyurdu. Buna "kaylule" denir.
 
 
Kaylule vakti ne zaman? Kaylule uykusu bir şekerleme veya sadece dinlenme olan, tam gün ortasında güneş tepedeyken yapılan bir istirahattir ve sünnettir. Eğer öğle namazı hemen kılınmıyorsa genellikle öğle namazı öncesinde yapılır. Aksi halde namazdan sonra da yapılabilir.