Milyonların Gözü Bu Haberde

Memur zammı belli oldu mu? Memur zam oranı ne zaman belli olacak? Milyonların gözü memur zammında

 

Yaklaşık 6 milyon memur ve memur emeklisi 5. Dönem Toplu Sözleşmesi ile ilgili son dakika gelişmelerini yakından takip ediyor. Hükümet ve memur sendikaları arasındaki zam görüşmelerinden anlaşma çıkmamıştı. Hükümetin zam teklifi yüzde 4+4 olurken, sendikalar yüzde 8+8 oranında zam istemişti. Zam ile ilgili kararı Hakem Kurulu verecek. Milyonlarca kişi Hakem Kurulu´ndan gelecek memur zammı haberini bekliyor. İşte detaylar.

3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisini ilgilendiren 5´inci Dönem Toplu Sözleşmesi´ndeki zam kararı bugün belli oluyor. Hükümet ile memur sendikaları 20 günlük yasal sürede anlaşamamıştı. Hükümetin son teklifi yüzde 4+4´tü. Konfederasyonların ise 8+8 ve 8+7 olmuştu.

 

Memurlarla hükümet arasındaki sıkı pazarlıkta gözler Hakem Kurulu´na çevrildi. Hükümet ile memur sendikalarının 20 günlük yasal sürede anlaşamamasıyla başlayan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci bugün sona erecek.

Toplantılarını Sayıştay Başkanlığı´nda sürdüren Kurul, 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisi zammını ilgilendiren 5. Dönem Toplu Sözleşmesi´ne dair kararını açıklayacak.

 

Kararla birlikte memur ve memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal hakları belirlenmiş olacak

SON TEKLİF YÜZDE 4+4´TÜ
Görüşmeler kapsamında hükümet, 16 Ağustos´ta Kamu İşveren Heyeti adına ilk zam teklifini açıklamıştı. 2020´nin ilk altı ayında yüzde 3,5, ikinci altı ayında yüzde 3, 2021´nin ilk altı ayında yüzde 3, ikinci altı ayında yüzde 2,5 zamdan oluşan bu teklif, memur konfederasyonlarınca kabul görmemişti.

 

Bunun üzerine hükümet, 18 Ağustos´ta 2020´de yüzde 4+4, 2021´de yüzde 3+3 zamdan oluşan yeni bir teklifte bulunmuştu. Kamu Görevliler Sendikaları Heyet Başkanı ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bu teklifin de sözleşmeyi imzalama seviyesinin uzağında olduğunu belirterek, yeni teklif beklediklerini söylemişti.

MEMURLAR KAPIYI YÜZDE 8+8´LE AÇTI
Toplu sözleşme masasında 11 hizmet kolunun tamamıyla yetkili konfederasyon olan Memur-Sen, taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı talebinde bulunmuştu.

 

Türkiye Kamu-Sen ise taban aylığa seyyanen 600 lira, ilk yıl yüzde 10+10, ikinci yıl yüzde 8+8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payının yanında, memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesini talep etmişti.