Kıdem Tazminatı Hakkında Flaşh Karar

AK Parti'den kıdem tazminatıyla ilgili flaş açıklama! Kıdem tazminatında yeni düzenleme ne zaman yapılacak?

Milyonlarca çalışan kıdem tazminatı sisteminde yapılması planlanan yeni düzenlemenin nasıl ve ne zaman olacağını merak ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın "sıfır mağduriyet" mottosu ile hazırladığı yeni kıdem tazminatı sisteminde son durumun hangi aşamada olduğu araştırılıyor. Kıdem tazminatıyla ilgili AK Parti cephesinden de flaş bir açıklama geldi. Peki kıdem tazminatı düzenlemesi ne zaman yapılacak? Yeni kıdem tazmimatı sistemi nasıl olacak? Kimler kıdem tazminatı alabilecek? İşte AK Parti'nin kıdem tazminatı açıklaması ve yeni kıdem tazminatı sistemi ile ilgili detaylar.

Kıdem tazminatı çalışanların işsiz kalması durumunda en güvendikleri dayanaklardan biri olarak biliniyor. Milyonlarca çalışan kıdem tazminatında yapılması planlanan yeni düzenlemenin ayrıntılarını merak ediyor. Yapılması planlanan yeni kıdem tazminatı düzenlemesinin ne zaman çıkacağı en çok merak edilen konuların başında geliyor. AK Parti'den bugün yapılan MKYK toplantısı sonrası kıdem tazminatı ile ilgili de bir açıklama geldi. Peki eni kıdem tazminatı düzenlemesine ne zaman yapılacak? Yeni kıdem tazminatı sistemi kimleri kapsayacak? Yeni sisteme göre kimler kıdem tazminatı alabilecek? İşte AK Parti'den yapılan kıdem tazminatı açıklaması ve yapılması planlanan yeni sisteme ilişkin detaylar...

AK PARTİ'DEN FLAŞ KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI
AK Parti'nin bugün yapılan MKYK toplantısı sonrası AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu. Gazetecilerim kıdem tazminatı ile ilgili sorusunu da yanıtlayan Çelik, "Bununla ilgili bir gündem yok. Bakanlıkla diğer gruplar arasındaki görüşmelerle yeri, zamanı geldiğinde varılacak bir sonuç." dedi.

PEKİ YENİ KIDEM TAZMİNATI DÜZENLEMESİ NASIL OLACAK?
Kıdem tazminatında yeni sistem çalışanlar için yeni bir sayfa açacak.

Yeni işe girenlerde Kıdem Tazminatı Fonu'na katılım zorunlu, eski çalışanda ise isteğe bağlı olması görüşü ön plana çıkıyor.

İşte 'Tazminat hesabı' sistemiyle yeni kıdem tazminatı hakkında her şey.

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı yeni kıdem tazminatı sisteminde

Emeklilikte "ikramiye", işsiz kalındığında "güvence", işine haklı neden olmadan son verildiğinde ödenmesi gereken kıdem tazminatında yeni bir sayfa açılıyor

Geçtiğimiz aylarda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak duyurulan yeni sistem ile ilgili hükümetin "sıfır mağduriyet" sözüyle 82 milyonu kucaklayan bir kıdem modeli ortaya koyacağı açıklanmıştı.

"Devlet güvenceli" yeni sistemle tüm çalışanlar içinde yüzde 8 olan kıdem tazminatı alanların oranı yüzde 100'e çıkacak, çalışanın düşük kıdemle çalışması önlenecek. Yeni işe girenlerde Kıdem Tazminatı Fonu'na katılım zorunlu, eski çalışanda ise isteğe bağlı olması görüşü ön plana çıkıyor.

Kıdem tazminatını kaybetme korkusu ortadan kalkacak ve başka işe geçişler kolaylaşacak.

Ayrıca milyonlarca çalışanı ilgilendiren ve uzun yıllardır tartışılan kıdem tazminatı sistemine ilişkin reform çalışmaları sosyal taraflarla diyalog içinde bütün işçilerin erişebileceği bir yapıya kavuşacak.

Bireysel hesaba dayanan bir kıdem tazminatı sistemi sözü verilirken, hem işçi hem de işvereni rahatlatan bir model ortaya konulacak.

Fon sistemindeki temel amaç çalışanın gelecekteki maddi durumunu korumak, düşük kıdemle işçi çıkarılmasını önlemek olacak. Kıdem tazminatı planlanır hale gelecek.

Çalışanların düşük kıdem tazminatı oranlarıyla karşılaşmasının önüne geçilecek. Çalışanların düşük kıdemle işten çıkarılmasını önleyecek düzenleme yapılacak. Kıdem kazanmadan sözleşmesi bitenin de parası birikmiş sayılacak.

Bireysel hesaba dayalı bir sistem kurulması öngörülüyor.

Her çalışanın bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi bir hesabı olacak. Prim kesintileri bu hesapta birikecek. Devlet kontrolünde olacak bu hesapların dünya örneklerinde olduğu gibi bireysel emeklilik şirketlerince işletilmesi konusu üzerinde çalışılacak.

Mevcut sistemde istifa edenler tazminat alamıyor. Yeni düzenlemeyle birlikte istifa eden de kıdem tazminatı alacak. Bunun için sistemde asgari belli süre kalmak gerekecek.

Birikim Fon'da kaldığı sürece nemalanacak. Daha önceki görüşmelerde 5-10 yıl gibi süreler gündeme gelirken yeni sistemde kaç yıl süreyle fonda biriken paraya dokunulmayacağı kıdem masasının en önemli başlıklarından biri olacak.

Kıdem alabilmek için istifanın haklı nedene dayanması zorunlu olmayacak. İşten ayrılma, yeni işe geçişte aynı hesap üzerinden kıdem devam edecek.

Daha önceki çalışmada yeni sistem yürürlüğe girdiğinde bir işte çalışmakta olanların kıdem tazminatı bakımından eski sisteme tabi olması öngörülmüştü.

İşe ilk girenler ve iş değiştirenlerin yeni sisteme dahil olması bekleniyor.

Kıdem tazminatını kaybetme korkusu son bulacak. Bu da yeni işlere geçme konusunda çalışana cesaret verirken işgücü piyasası canlanacak