Kadın Girişimciye Geri Ödemesiz 50 Bin TL

Kadın girişimciye geri ödemesiz 50 bin TL! 2019'da kadın girişimcilere verilen destekler neler?.

Kadınların istihdama katılması için seferberlik ilan edildi. Kadınların iş yaşamındaki yerinin pekiştirilmesi ve sayısının artırılması için birçok proje geliştiriliyor. Ayrıca kadınların girişimcilik faaliyetleri de pozitif ayrımcılıklar uygulanarak destekleniyor. Bu konuda KOSGEB, TKDK, Kadın Girişimciler Derneği, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile bankalar büyük destek sunuyor. KOSGEB 50 bin TL geri ödemesi kredi verirken, 300 bin TL'ye kadar faizsiz ve düşük faizli kredileri de kadın girişimcilerin hizmetine sunuyor. Peki, 2019'da kadın girişimcilere verilen destekler neler? İşte 31 Aralık 2019'a kadar geçerli olan girişimcilik hibeleri..

KOSGEB ve diğer kuruluşlar ile kadın girişimcilere destek veriliyor. Her yıl destek miktarı da, alanı da artıyor. Kadın girişimcinin iş yaşamını kolaylaştırmak için atılan adımlar arasında 50 bin TL'lik hibe de yer alıyor. 50 bin ile 300 bin TL arasında ise faizsiz ve düşük faizli ödemeler de veriliyor. Böylece birçok kadın girişimci hayalindeki işi kurarak hem istihdama hem de üretime katkıda bulunuyor. Peki, 2019'da kadın girişimcilere verilen destekler neler? İşte detaylar..

KADIN GİRİŞİMCİYE DESTEKLER NELER?

Kadın girişimci destekleri 2019 yılı içinde çeşitli kuruluşlar tarafından verilmektedir. Kadınların iş hayatına kazandırılması ve kadın girişimcilerin istihdam edilmesi amacıyla verilen destekler hibe, faizsiz kredi ve düşük faizli kredi şeklindedir.

HANGİ KURUMLAR DESTEK VERİYOR?

Hem kamu kuruluşları hem de özel kuruluşlar kadın girişimciler için maddi destek sağlamaktadır. Bu kurum ve kuruluşlar şunlardır;

KOSGEB
TKDK
Kadın Girişimciler Derneği
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
Bankalar

Maddi destek almak için gerekli şartları karşılayan kadınlar kendi işlerini kurabilirler. Sosyal Yardımlaşma Vakfı ev hanımlarına 15 bin TL'lik faizsiz kredi imkanı verir. Bu kredi ilk 2 yılı geri ödemesiz, sonraki 6 yıl içinse faizsiz geri ödeme şeklinde alınabilir. Kadın Girişimciler Derneği (KAGiDER), kadınların aktif olarak iş hayatında görev alması için kadın girişimcileri desteklemektedir. Bu konuda eğitimler veren, kadınları teşvik eden ve finansal kaynak sunan KAGİDER'den daha fazla bilgi almak için 0212 266 82 61 numaralı telefon aranabilir..

KOSGEB'DEN GERİ ÖDEMESİZ 50 BİN TL

KOSGEB ülkemizde hem kadın hem de erkek girişimcilere hibe ya da düşük faizli kredi desteği vermektedir. Bu bağlamda iş yeri kurulması amacıyla alınacak 50 bin TL'ye kadarki yatırımlar için hibe alınabilirken, 300 bin TL'ye kadarki yatırımlarda düşük faizli kredi alınabilir.


KOSGEB'den destek alarak büyük işletmeler kurulabilir. Bunun için öncelikle girişimcilik belgesi almaya kazanmak gereklidir. Girişimcilik belgesi, belli eğitimlerden sonra verilen ve girişimcinin iş kurmaya yeterli olduğunu gösteren bir belgedir.

KOSGEB KADIN GİRİŞİMCİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

KOSGEB'in kadın girişimcilere verdiği destekten yararlanabilmek için aşağıdaki şartlara sahip olmak gereklidir:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
18 yaşından küçük olmamak
Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı'na kaydolmak
İnternetten ya da KOSGEB'e direk giderek başvuru yapmak

Şartlara uyan kadın girişimcilere 50 bin TL'ye kadar hibe desteği verilir. Araç gereç, makine ya da mobilya gibi ihtiyaçlar için de 100 bin TL, %0 faizli kredi verilir..

KOSGEB BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

KOSGEB kadın girişimci desteği başvurusu yapmak isteyen kadınlar ilk olarak KOSGEB'in ya da KOSGEB'le anlaşmalı olan kurumların açtığı Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı'na katılmalıdırlar. Kadın girişimciler bulundukları illerde ya da başka bir ilde, eğitim tarihleri içinde programa girmelidirler. Bu programdan aldıkları sertifikaların yanı sıra aşağıdaki belgeleri de başvuru sırasında hazırlamalıdırlar:

Kimlik
KOSGEB'in internet sitesinden doldurulacak taahhütname
Hangi sektörde faaliyet göstereceklerse ona ait bir iş planı.

OSGEB KADIN GİRİŞİMCİ HİBE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yatırımcılar KOSGEB desteğinden faydalanmak için kosgeb.gov.tr adresine ya da turkiye.gov.tr adresinden KOSGEB'e ulaşarak "Girişimcilik Destek Programı Yeni Girişimci Desteği Başvurusu" kısmına gelmeli ve sayfadaki yönlendirmeleri takip etmelidirler.

ÇİFTÇİLİKLE UĞRAŞAN KADINLARA YÜZDE 70 HİBE

TKDK'nın kontrolü altında gerçekleştirilen IPARD programı ile ilgili olarak, tarımla uğraşan kadınlara yüzde 70 hibe desteği sağlanır. Kırmızı ve beyaz et imalatı, süt imalatı, kanatlı hayvan imalatı, arıcılık ve arı ürünleri üretimi/işlemesi ve paketlemesi, mantar imalatı, örtü altı ve üstü bitki imalatı gibi alanlarda faaliyet göstermek isteyen ancak yeterli sermayesi olmayan kadınlara, IPARD şartlarını karşılamaları halinde TKDK tarafından hibe desteği sağlanır.

ÇİFTÇİLİKLE UĞRAŞAN KADINLARA HİBE ŞARTLARI NELER?

Yüzde 70 hibe desteğinden yararlanmak için aşağıdaki koşulların sağlanması gerekir;

Tarım alanında faaliyet göstermek
Hangi alan için başvuru yapılıyorsa o alana ait Tarım Meslek Lisesi, Teknik Lise, ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora diploması
65 yaşını geçmemiş olmak

KADIN GİRİŞİMCİLERE KREDİ VEREN BANKALAR HANGİLERİ?

Gerek kamu bankaları gerekse özel bankalar kadın girişimcileri desteklemek amacıyla düşük faizli krediler vermektedirler. Bu bankalar; Garanti Bankası, QNB Finansbank, TEB, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Denizbank, Vakıfbank, İş Bankası, Halkbank ve ABank'tır.

EVDE ÜRETİME DESTEK

Türkiye Grameen Mikrofinans Prorgramı, faizsiz geri ödemek koşuluyla ev kadınlarına 5000 TL'ye kadar kredi vermektedir. Hiçbir kar amacı gütmeyen kurum, TİSVA (Türkiye İsrafı Önleme Vakfı) tarafından kurulmuştur. Sadece kadınlara destek veren TGMP'nin toplam 91 şubesi bulunmaktadır. TGMP'nin verdiği mikro krediden faydalanmak için;

Yapılacak iş için akrabalardan oluşmayan minimum 5 kadından oluşan bir grup kurulur.
TGMP şubelerinden birine gidilir ve başvuru yapılır.
Başvuru onaylanırsa TİSVA bünyesinde gerçekleştirilen 3 günlük eğitim tamamlanır.
Eğitim tamamlandıktan sonra 5 bin TL'ye kadar mikro kredi alınır.