İntibak Zammı Ne Kadar?

Emekliye son dakika intibak zammı için taslak hazır! Emekli maaşlarına kaç para intibak zammı yapılacak?

SGK, SSK ve BAĞKUR emeklileri için iyi haberler gelmeye devam ediyor. Milyonlarca emekli yeni yılda yapılacak zamma kilitlenmiş durumda. Bu bağlamda yeni yılda emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak konusu en fazla araştırılanlar arasında yer alıyor. En son emeklilere ek zam ve intibak zammı konuları gündeme gelmişti. Yapılan açıklamada düzenlemenin taslak haline getirildiğine ve yılbaşından sonra meclise sunulduğuna yer verildi. Peki, SSK, SGK, Bağkur emekli maaşına ne kadar zam gelecek? Emekli intibak yasası kimleri kapsıyor? İşte detaylar

Yeni yılda enflasyon oranına göre yapılacak zamma odaklandı. Yeni yılda emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak merak konusu. En son emeklilere intibak yasası ile ilgili açıklama geldi. Yapılan açıklamada düzenlemenin taslak haline getirildiğine ve yılbaşından sonra meclise sunulduğuna yer verildi. Peki, SSK, SGK, Bağkur emekli maaşına ne kadar zam gelecek? Emekli intibak yasası kimleri kapsıyor? İşte emekli intibak yasası ile ilgili merak edilenlerin yanıtları.

Milyonlarca emeklinin gözü intibak yasası için Meclis'te. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar, 355 liraya varan zammın yolunu açacak intibak için düzenleme bekliyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) üyesi İbrahim Avcı'nın intibak talebine ilişkin başvurusunu, 'yetki alanının dışında kaldığı' gerekçesiyle kabul etmedi.

YARGI YOLU KAPANDI

Ancak emeklilerin intibak umudu sürüyor. TÜED Hukuk Danışmanı Cafer Tufan Yazıcıoğlu, 2000 öncesi emeklilere yapılan intibakın 2000 yılı sonrası emekli olanlara da uygulanması talebi kapsamında, ilk olarak Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurulduğunu belirtti. Kamu Denetçiliği Kurumu'nun başvuruyu haklı bulması üzerine, üyeleri İbrahim Avcı'nın, Ankara İş Mahkemesi'nde dava açtığını vurgulayan Yazıcıoğlu, süreçle ilgili şu bilgileri verdi: "Mahkeme davayı reddetti. Dava, Yargıtay'a taşındı. Yargıtay mahkemenin kararını onayınca, İbrahim Avcı, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu.

ÇALIŞMALAR SÜRECEK

Mahkemede anayasaya aykırılığın söz konusu olmadığı belirtildi. Bu gelişmeler üzerine, yasal süreci son noktasına kadar yürütmek adına AİHM'e başvurdu." Yazıcıoğlu, AİHM'in ret kararıyla intibakla ilgili hukuksal mücadelenin sona erdiğini ifade ederek, çözümün TBMM'de, yasa yoluyla sağlanabilmesi için çaba göstereceklerini bildirdi.

355 LiRA ARTMIŞTI

2000 yılından önce emekli olan SSK'lılara intibak yasası çıkarılmış ve bu düzenleme kapsamında, 2 milyondan fazla emekli 355 liraya varan zam almıştı. Hatta yapılan bazı yanlış hesaplamalar nedeniyle maaşı eksik bağlandığı tespit edilen 2 bin 500 kadar emekliye, 22 bin lirayı bulan toplu ödemeler de yapıldı. 31 Aralık 1999 tarihinde emekli olan bir vatandaş söz konusu düzenleme kapsamında bu haktan yararlanırken, 1 Ocak 2000'de yani bir gün sonra emekli olan ise yararlanamadı.

İNTİBAK ZAMMI NEDİR?

Arapça kökenli olan İntibak, uyum ve iki şeyin ölçülerinin birbirini tutması olarak tanımlanıyor. Emeklilik maaşlarını etkileyen intibak zammı, prim kazancı ve prim ödeme gün sayısı aynı olmasına rağmen farklı aylıklar alan emekliler arasında denge sağlamak amacıyla uygulanıyor. Sigortalıların çalıştıkları dönemlerdeki kanun hükümlerinin esas alınmasıyla emekli aylıkları karma sisteme göre hesaplanıyor.

Prim kazancı ve primlerinin ödeme gün sayısı aynı olmasına rağmen, farklı tarihlerde emekli olunması halinde emekli aylıkları eşit olmuyor. Bu durumun düzeltilmesi için güncelleme kat sayısı ve aylık bağlama oranlarında eşitliği sağlayacak düzenlemeler yapılması "intibak" olarak adlandırılıyor

NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Merkez Bankası'nın yeni beklenti anketine göre, yıl sonu enflasyonu yüzde 12.18 olacak. Böylece, 9 milyonu aşkın SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşı ocakta yüzde 6.82 artacak.

Emekliler için ocak zam ayı olacak. Artışta enflasyon belirleyici olacak. Bu nedenle veriler merakla beklenirken, ipuçları da geliyor. Merkez Bankası'nın kasım ayı beklenti anketi açıklandı.

Ekonomistlerle gerçekleştirilen ankette, cari yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 12.18'e geriledi. 2019'un ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ocak zammı, bu tahmine göre 6.82 olacak.

Yüzde 6.82'lik tahmine göre; en düşük esnaf emeklisi aylığı 1.675 liradan 1.789 liraya, tarım emeklisi aylığı 1.249 liradan 1.334 liraya yükselecek.

SSK'lılarda ise en düşük aylık 2000'den önce emekli olanlarda, 136 lira artışla 1.982 liradan 2 bin 118 liraya, 2000'den sonra emekli olanlarda 1.181 liradan 1.262 liraya ulaşacak.

İNTİBAK KİMLERİ KAPSIYOR?

TBMM 'de yapılacak intibak düzenlemesi ile 2 milyondan fazla emeklinin maaşlarında düzelme olacak.

İNTİBAK YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Konu ile ilgili yapılan açıklamada, taslak halinde teklifin hazırlandığı ve 1999 ile 2008 yılları arasında aylık bağlama oranını düşüren uygulamaların kaldırılmasının amaçlandığı bildirildi.

Söz konusu tasarı ile emekli maaşları arasındaki farklar kapatılacak. Öte yandan yeni emekli olan vatandaşların maaşlardaki yüzdeki 40 'lık kaybın da önüne geçilecek. Bunun yanı sıra emekli maaşlarına yapılan yüzde 4 'lük ek ödeme yüzde 8 'e çıkacak.