Hakan Atilla Nihayet Türkiye´de!

Hakan Atilla´yı taşıyan uçak İstanbul´a indi.

 

New York John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı´ndan 19.05´te Türk Havayollarının New York- İstanbul seferini yapan tarifeli uçağı ile Türkiye´ye hareket eden, ABD´de 32 aydır tutuklu bulunan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla İstanbul´a geldi.

Hakan Atilla´yı havalimanından Türkiye´nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve New York Başkonsolosu Alper Aktaş uğurladı. Atilla´yı ABD´den getiren uçak İstanbul´a indi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak´ın da Atilla´yı karşılamak için havaalanında bulunduğu bildirildi.

Atilla, 19 Temmuz´da tahliye edilmiş ve sınır dışı işlemlerinin tamamlanması için gözaltı merkezi York County Prison´a gönderilmişti.ABD´deki İran yaptırımları davasında suçlu bulunan ve tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye edilen eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla (solda), Türkiye´ye geldi. Atilla´nın da içinde bulunduğu Türk Hava Yolları´nın TK 2 sefer sayılı uçağındaki bir yolcu, Atilla ile çektirdikleri fotoğrafı basın mensupları ile paylaştı.

Hakan Atilla, 27 Mart 2017´de New York JFK Havalimanı´nda gözaltına alınmış ve İran yaptırımlarının ihlali suçlamalarıyla açılan davanın tek sanığı olarak yargılanmıştı. Jüri, Atilla´yı hakkındaki 6 suçlamanın 5´inden suçlu bulmuş, "kara para aklama" suçlamasından ise masum olduğuna karar vermişti.

İran yaptırımları davasında suçlu bulunan Hakan Atilla, 32 ay hapis cezası almıştı.

ABD´nin İran´a yönelik yaptırımlarını delmekle suçlanan ve 19 Mart 2016´da ABD´de tutuklanan iş insanı Rıza Sarraf ise yargılanmasına kısa süre kala 26 Ekim 2017´de hakkındaki suçlamaları kabul etmiş ve savcılıkla iş birliğine gitmişti.

HAKAN ATİLLA KİMDİR?
1970´te Ankara´da doğan Mehmet Hakan Atilla, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun oldu. Tahsilini tamamlamasının ardından 1995´te Halkbank A.Ş.´de Araştırma Geliştirme ve Planlama Müdürlüğü´nde Uzman Yardımcısı ünvanıyla göreve başlayan Hakan Atilla, bunun ardından Bankaclık Kartları ve Nakit Yönetimi Müdürlükleri´nde Uzman sıfatıyla görev aldı.

Son olarak Stratejik Planlama Daire Başkanlığı´nda Yönetmen ve Bölüm Müdürlüğü görevlerini üstlenen Mehmet Hakan Atilla, 2007-2011 yıllarında Finansal Kurumlar ve Yatırımcı İlişkileri Daire Başkanı olarak görev yaptı. Mehmet Hakan Atilla, 2011´den 2017 Mart ayında ABD´de tutuklanana kadar Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü.