Erdoğan-Putin Görüşmesine CHP´den Tepki

Rus uçağı için görüşmeler başladı! İlk tepki Amerika´dan değil CHP´den geldi.

 

Türkiye ile Rusya arasında savaş uçağı alımına ilişkin görüşmelerin başladığı haberleri üzerine ilk tepki Amerika´dan değil CHP´den geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, "Endişe duyuyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya´daki temasları sırasında Vladimir Putin ile SU-35 ve SU-57´lerin satışını masaya yatırdı.

Görüşme öncesinde iki lider, uzun uzun SU-57´yi inceledi. Erdoğan´ı konuyla ilgili bizzat Rus Lider Putin bilgilendirdi.

REUTERS DUYURDU
İngiliz haber ajansı Reuters, Türkiye ile Rusya arasında görüşmelerin başladığını duyurdu.

RUSYA: ÇOK İLGİ GÖSTERİLDİ
Rusya´nın Federal Askeri-Teknik İşbirliği Birimi Başkanı Dmitry Shugaev ise, "Çok ilgi gösterildi, sözleşme görüşmelerinden bahsetmek için erken, henüz bir başvuru yapılmadı, istişarelerin yapılması gerekiyor." şeklinde bir açıklama yaptı.

CHP: ENDİŞELİYİZ
Türkiye ile Rusya arasında gelişen bu sürece ilişkin ilk tepki CHP´den geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, "Türkiye´nin bir NATO üyesi ülke olduğunu unutmamak gerekir. Eğer Türkiye NATO yükümlüleriyle uyumlu olmayan birtakım silah tercihleri yapmaya devam ederse, bunun Türkiye´nin güvenliği açısından fevkalade ciddi ve çok olumsuz yansımalarının olacağından endişe duyuyoruz" ifadelerini kullandı.