Erdoğan İmamoğlu ve Yerlikaya´yı Tebrik Etti

Erdoğan´dan Ekrem İmamoğlu ve Vali Ali Yerlikaya´ya tebrik telgrafı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul´un kurtuluş yıl dönümü sebebiyle Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu ve İstanbul Valisi Yerlikaya´ya tebrik telgrafı gönderdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul´un kurtuluş yıl dönümü dolayısıyla İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu´na tebrik telgrafı gönderdi.

Yerlikaya, İstanbul´un düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul´un, medeniyetin hülasası, cümle kapısı, tüm zamanlarda dünyanın baş şehri olduğunu belirti.

1600 yıl kesintisiz payitaht, şehirlerin sultanı, sultanların şehri olan İstanbul´un, 16 Mart 1920´de işgal edildiğini hatırlatan Yerlikaya, şunları kaydetti:

"Boğaz´ımıza düşman gemileri demirledi. Bayrağımız indirildi. İstanbul eşi görülmemiş bir felaket yaşadı. Kurtuluş savaşımızın zaferle sonuçlanmasının ardından Gazi Mustafa Kemal´in ifadesiyle geldikleri gibi gittiler. İşgalciler, 4 Ekim´de Türk bayrağına selam durarak İstanbul´u terk ettiler. Şükrü Naili Paşa komutasındaki ordumuzun İstanbul´a girmesiyle milletimizin hürriyet meşalesi yeniden alevlendi. En yüksek abidelerinden biri olan şehrimiz, esarete hiçbir zaman boyun eğmeyeceğini 15 Temmuz´da bir kez daha gösterdi. İşgalcilerin uzantılarını bir kez daha derdest etti. Allah´ın izniyle bir daha asla gelemeyecekler.

Tarihimizin, medeniyetimizin, şehit ve gazilerimizin emaneti böyle görkemli bir şehrin hizmetkarı olmak; büyük bir onur ve talih olduğu kadar; ciddi ve ağır bir sorumluluktur. Devletimizin ve milletimizin tevdi ettiği vazifeleri yerine getirmek, İstanbul´u daha ileriye taşımak, şehit ve gazilerimize, 15 milyon İstanbullunun her bir ferdine layık olmak için daha çok çalışacağız. İstanbul´umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümünü tebrik ediyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Şükrü Naili Paşa ve istiklalimizin tüm kahramanlarını şükranla anıyorum."