Eğitim Uzmanı Koray Varol'dan LGS tercihleri için önemli uyarılar

KVA Yayınları'nın kurucusu ve Eğitim Uzmanı olan Koray Varol çocukların hayatını etkileyecek LGS tercihlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiğine değindi. Eğitim Uzmanı Koray Varol özellikle; çocukların sonuçlar ne olursa olsun geleceğe dair olumsuz senaryolar çizmemesi gerektiğinin ve ebeveynlere düşen görevin ise çocuklarının yanında olumsuz ihtimallerden bahsetmemesinin altını çizdi.

“GİBİ BAŞKA ÇOCUKLAR ARASINDA KIYASLAMA YAPILMAMALIDIR”

Öncelikle ebeveynlere düşen görevlerin başında sınav sonuçları açıklandığında sonuçlar ne olursa olsun geleceğe dair olumsuz senaryoları çizmemek, çocuğun yanında olumsuz olasılıklardan bahsedilmemelidir. Aksi takdirde çocuğun kaygı ve stres düzeyinin artması çok muhtemeldir. Hayatında önemli bir seçim yapacağı bir dönemde çocukların en çok destek ve sevgi beklediği zamandır. Birçok konuda olduğu gibi başka çocuklar arasında kıyaslama yapılmamalıdır. Sınavda istediği gibi bir sonuç elde etmemiş olsa ilerleyen yaşamında bunun telafisini yapacağı alanlar olduğunu belirterek yeni bir planlama yapma konusunda ebeveyninin kendisine destek olacağını bilmesi ona güç verecektir.

İLGİ ALANLARI BELİRLEYİCİ OLUYOR

Çocuğun puanına bağlı olarak yerleşmesi olası olan okullar arasında tercih yaparken çocuğun ileriye dönük istekleri ve ilgi alanları belirleyici olabilmektedir. Tercih edilecek okulun mezunlarının şu anda neler yapıyor, okulun yabancı dil eğitimi, uluslararası geçerliliği olan metotlar, uluslararası alanda çeşitli başarılar elde etmiş olması, sınavlara hazırlık, dikkat edilmesi gereken önemli bir kriterdir.