Türkiye´nin istihdam ürettiğini kaydeden Şimşek, 2007´nin sonundan bu  yana 7,8 milyon kişiye iş imkanı yaratıldığını aktardı. Bu yılın ilk 6 ayında 700  bin kişinin istihdam edildiğine dikkati çeken Şimşek, "Yani bunu 2006-2016 dönemi  ortalamasıyla 10 yılın ortalamasıyla kıyaslarsak burada 2,2 hattına bir çıkış söz  konusu. Aslında biz bu yüzden Türkiye´nin yüzde 5´in üzerinde reel büyüme  düzeyini devam ettirebileceğine inanıyoruz. Çünkü iş yaratıyoruz. İş de büyümeyi  destekler, istihdam büyümeyi destekler." ifadelerini kullandı.

YATIRIMLAR HIZLANACAK VE ARTACAK

Türkiye´nin bulunduğu coğrafyada yaşanan olaylar, içerideki politik  gerilimler, seçim atmosferleri gibi nedenlerle yatırımların biraz yavaşlamış  olabileceğini ancak işin en kötü kısmını geride bıraktıklarını anlatan Şimşek,  2018´den sonra yatırımların hızlanacağını ve artacağını değerlendirdiklerini  bildirdi.

Küresel finansal şartların Türkiye´nin lehine olduğunu vurgulayan  Şimşek, bu süreçte çok sıkı bir para politikası takip ettiklerini, cari açığı  kontrol altına aldıklarını söyledi.

Türkiye´nin terörle mücadelesine de değinen ve sunumundaki haritayı  gösteren Şimşek, şöyle konuştu: "Nihayet iyi haberler geliyor. Müttefiklerimiz, dünya, Türkiye bu DEAŞ  altyapısını çökertiyoruz. Bu ilginç bir harita mesela, 2015´e dönersek DEAŞ´ın ne  kadar toprak kaybettiğini ve gerçekten dramatik bir küçülme içinde olduğunu  görüyoruz. Bu anlamda aslında vekalet savaşlarını bir kenara koyarsanız Türkiye,  yerde birlikleri bulunan ki Suriye´de gerçekten DEAŞ´la sıcak savaş içerisinde ve  200 bin kilometrekarelik alanı Suriye´de özgürleştirmiş, DEAŞ´tan temizlemiş,  yeniden okullar yapmaya başlamış, altyapı yapmaya başlamış, hastaneler inşa  etmeye başlamış Suriye´nin bu bölgelerinde. Bu önemli zira Türkiye, bu  saldırılardan ötürü DEAŞ saldırılarından ötürü de büyük acılar çekti. Bize  gerçekten maliyeti çok yüksek oldu. Turizm olsun, ekonomide olsun, genel  anlamıyla..."

Türkiye´nin güney sınırında duvar inşa ettiğini anımsatan Şimşek,  şimdiye kadar bunun 700 kilometrelik kısmının tamamlandığını kaydetti.

"ENFLASYONU TEK HANELİ RAKAMLARA ÇEKECEĞİZ"

Bir çok alanda ilerleme kaydedildiğini anlatan Şimşek, "O yüzden  iyimseriz. Türkiye´nin büyümesiyle alakalı olarak iyimseriz. Türkiye yüzde 5 -  5,5´lik reel gayri safi yurt içi hasıla büyümesini devam ettirebilecek. Peki  Türkiye iki haneli enflasyon konusunda ne yapacak. Buna engel olabilecek mi?  Benim hükümetim bunu zaten gerçekten tek haneli rakamlara indirdi. Şimdi yüzde  10´un üzerinde belki bunu tekrar tek haneli rakamlara çekebilecek miyiz?  İnanıyoruz ki çekebileceğiz. Umuyoruz ki bu sene sonra tekrar tek haneli  rakamlara gelmiş olacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Reel efektif döviz kurlarının düşüşte olduğunu anlatan Şimşek, "Burada  biraz bağlantısızlık var belki ama turizm yine toparlıyor. Net turizm gelirleri  neredeyse 30 milyar dolardan 18 milyar dolara düştü. Şimdi 19 milyar dolar  civarında. Dolayısıyla iyileşme söz konusu, toparlanma söz konusu. İlerdeki  aylarda da bunun yansımasını göreceğiz. Güçlü bir toparlanma olacak. Para  politikalarının sıkılaştırılması lirayı demirlememizi sağladı" dedi.

Şimşek, Türkiye´nin mali disiplini sürdüreceğini de bildirdi.

REFORM YAPMAK GEREKİYOR

Hükümetin gerçekleştirdiği başarılı reformlar sayesinde refahın  arttığını vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti: "2019´dan sonra 2´inci, 3´üncü nesil reformlar gelecek. Bunlar  Türkiye´yi yüksek gelirli bir ülke haline getirecek. Reform yapmak gerekiyor.  Herkesin reforma ihtiyacı var. Türkiye´nin de ihtiyacı var. Çünkü biz  sürdürülebilir, kapsayıcı dengeli ve yüksek bir büyüme oranı istiyoruz ve rekabet  edebilirliğimizi artırmak, hassasiyetlerimizi, güçsüzlüklerimizi düşürmek  istiyoruz. Azaltmak istiyoruz. Değer zincirinde üst basamaklara tırmanmak,  tırmanmaya devam etmek ve dış mevduatla bağlantımızı azaltmak istiyoruz."