DGS Tercih Sonuçları Açıklanıyor

DGS tercih sonuçları için geri sayım! 2019 ÖSYM DGS tercihleri ne zaman açıklanacak?.

 

DGS tercih sonuçlarında heyecanlı bekleyiş devam ediyor. 28 Ağustos´ta sona eren DGS tercihlerinin ardından sonuç takvimi araştırılmaya başlandı. Lisans programlarına tercih yapan adaylar ÖSYM´den gelecek müjdeli habere kilitlendi. Peki, DGS tercihleri ne zaman açıklanacak? DGS tercih sonuçları için tarih belli oldu mu?

DGS tercih sonuçları için geri sayım başladı. ÖSYM, 2019 DGS tercihlerini 21-28 Ağustos tarihleri arasında aldı. Önlisans programlarından mezun olan adaylar lisans eğitimlerini tamamlamak üzere tercihlerini yaptılar. Yükseköğretim kurumlarının lisans programlarına tercih yapan öğrenciler, sonuçları bekliyor. Tercihlerin tamamlanmasının ardından yaklaşık bir hafta geçti. Şimdi ise sıra sonuçlarda. Peki, DGS tercih sonuçları için tarih belli oldu mu? 2019 DGS tercihleri ne zaman açıklanacak? İşte cevaplar...

DGS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince 2019 DGS tercih başvuruları alındı. Sonuçlar heyecanla bekleniyor. Bu nedenle internet üzerinde ´DGS tercih sonuçları´ aramaları hız kazandı. Ancak sonuçların ne zaman açıklanacağı bildirilmedi.

Geçtiğimiz sene DGS tercihleri 7-17 Eylül´de alınmış sonuçlar ise 20 Eylül´de açıklanmıştı. Buna göre, 2019 DGS tercih sonuçlarının da 6 Eylül´e kadar açıklanması bekleniyor.

Meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına yerleştirme işlemleri,ÖSYM tarafından yürütülecektir.

Tercih işlemleri 21-28 Ağustos 2019 tarihleri arasında alındı. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak İnternet aracılığıyla elektronik ortamda gerçekleştirdiler.

 

Hangi ön lisans programlarından mezun olacak/olan adayların hangi lisans programlarını tercih edebilecekleri Tablo-2´de verilmiştir. Tablo-2 üç bölümden oluşmaktadır. Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2´nin tüm bölümlerinin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Açık öğretim lisans programlarına yerleştirme yapılabilmesi için bu programların da tercih listesinde yer alması zorunludur. Adayların, tercihlerini sadece bu tablolarda verilen ilgili alanları göz önünde tutarak Tablo-1´deki lisans programlarından yapmaları gerekmektedir. Tablo-2´nin bölümlerinde mezun olunacak/olunan ön lisans alanı bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersizdir.

 

Tercih süresi içinde tercihlerde değişiklik yapılabilecektir.Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere işlem yapılmayacaktır.