Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısının ardından Millete Sesleniş konuşması yaptı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:


Salgın dönemini, özellikle Avrupa ile kıyaslandığında en az kısıtlama, can kaybı ve ekonomik sıkıntı ile atlattığımız bir gerçektir.


Bu musibetin kökü tamamen kazınana kadar, hayatımızı maske, mesafe, temizlik ilkeleri çerçevesinde düzenlememiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.


- Ülkemizin tek başına salgını yenmesi yetmiyor, dünyanın tamamının da aynı başarıyı elde etmesi gerekiyor.


Bu bakımdan yeni normal dediğimiz düzenin bir süre daha devam edeceği gerçeğine kendimizi alıştırmalıyız.

- Hamdolsun hastaneden ilaca, maskeden solunum cihazına bu mücadeleyi yürütmek için ihtiyaç duyduğumuz her türlü imkana sahibiz.


- Sadece salgın sürecinde hizmete açtığımız hastanelerin yatak ve yoğun bakım kapasiteleri, pek çok ülkenin toplamı ile yarışacak düzeydedir.


- Lokanta, kafe, kıraathane gibi işletmelerin kapanış saati 22.00'den 24.00'e uzatılmıştır.

- Sinema, tiyatro, gösteri merkezi gibi işletmeler 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara göre faaliyete geçebilecektir.


65 yaş üstü vatandaşlarımız haftanın her günü 10.00 ila 20.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecektir.

- 18 yaş altı ile ilgili kısıtlama ise küçüklerin ebeveynleriyle olmaları şartıyla tümüyle kalkmıştır.

- Nikah salonları 15 Haziran'dan itibaren, düğün salonları ise 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayabilecektir.


Milli parklar ve doğa parkları, sağlık çalışanları, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü için ücretsiz olacaktır.

- Milletimden hem yeni dönemin kurallarına uyarak hem işine gücüne sıkı sıkıya sarılarak bu sürece destek vermesini bekliyorum.


- Gelin Sultan Alparslan'ın kapılarını açtığı, Osman Gazi'nin temelini attığı, Fatih Sultan Mehmet'in çatısını kurduğu, Gazi Mustafa Kemal'in küllerinden yeniden ayağa kaldırdığı bu güzel ülkeyi beraberce layık olduğu yere çıkartalım.


Gelin milyon lli iradeye sahip çıkarak, ekonomisini büyüterek, koruyarak, güvenliğimizi sınırlarımızın ötesine taşıyarak başlattığımız bu büyük şahlanışı tek yumruk halinde zaferle neticelendirelim.


- Türkiye'nin istihdam kalkanı, özellikle buradaki amacımız Ocak 2019-Nisan 2020 arasında işsiz kalan vatandaşlarımızın yeniden istihdama katılmalarını sağlamak, kayıpları telafi ötesinde salgın öncesinden daha iyi bir istihdam seviyesine ulaşmayı hedefliyoruz.

- Özellikle genç istihdamı için 25 yaş altındaki gençlerin istihdamını destekleyelim.

- 25 yaş altı gençleri, 50 yaş üzerinde olanların kolay şekilde istihdam edilmelerini sağlayacağız.

- Bunun yanında çalışanlara tamamlayıcı emeklilik sigortası sunacak bir çalışma başlatıyoruz.


- Türkiye'nin istihdam kalkanını hızlıca devreye aldıktan sonra, tamamlayıcı emeklilik sisteminizi inşallah 2022'de yürürlüğe sokacağız.

- Bütün bunlar devam ederken bir diğer taraftan devlet terörle ne yapıyor, mücadelesini veriyor.

- Dağda, bizim polisimiz, Mehmetçiğimiz, güvenlik korucuları, öbür tarafta jandarmalarımız hep birlikte, buralarda terörle mücadeleyi bayram, seyran demeden devam ettirdi

- Ülkemizde çalışmak isteyen herkesi iş sahibi yapana kadar durup, dinlenmeden mücadele etmeyi, proje üretmeyi sürdüreceğiz


- Türkiye olarak son yıllarda yerli ve milli üretimi güçlendirecek çok önemli adımlar attık. Bunlardan biri de zaten alanlardaki firmalar için geliştirdiğimiz 20 milyar liralık yatırım teşvik kredileri.

- Birçok ekonominin ciddi daralma kaydettiği yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yüzde 4.30 gibi yüksek bir büyüme performansı gösterdiğini gerek ulusal, gerekse dünya artık görüyor, biliyor.

- Libya'daki soruna askeri çözüm bulunamayacağını, petrolle, dolarlarla Libyalıların iradesinin satın alınamayacağını artık herkesin kabul etmesi gerekiyor.


- Türkiye'nin kimsenin ne toprağında, ne de doğal kaynakların da gözü vardır. Biz, sadece asırlara salih güçlü dostluk ve kardeşlik bağlarımızın bulunduğu Libya'nın güvenliğini ve esenliğini istiyoruz.


Zor günlerinde hiçbir hesap yapmadan Libya halkının yanında yer aldığımız gibi iyi günlerinde de onlarla birlikte kazanacağımız bir iklimi oluşturmanın gayretindeyiz.

Hibya Haber Ajansı