Bu Açıklamayla Yer Yerinden Oynayacak

Mahmut Övür bugünkü yazısında FETÖ - CIA bağlantısına ilişkin çarpıcı bilgi ve isimlere yer verdi.

Mahmut Övür bugünkü yazısında FETÖ - CIA bağlantısına ilişkin çarpıcı bilgi ve isimlere yer verdi. İşte Övür´ün yazısından öne çıkanlar;

mahmut övür sabah.com.tr ile ilgili görsel sonucu

Birkaç gündür gazeteler küçük küçük de olsa enteresan bir habere yer veriyor: "Eski MİT´çi Enver Altaylı FETÖ´den gözaltına alındı." 
Hiç şaşırmadım ama biraz bekledim; acaba soruşturmaya ilişkin ayrıntılar çıkacak mı? Şaşırmadım diyorum çünkü daha gazeteciliğe başladığım ilk yıllardan itibaren adını sık duyduğum bir isimdi Enver Altaylı...

Rahmetli Uğur Mumcu çok yazardı. 1970-80 arasında Türkiye´nin 5 bini aşkın gencini kaybettiği o karanlık yılların en "karanlık" aktörlerinden biriydi.
Abdullah Çatlı gibi onun da peşine düşmüş ve 1988´de Almanya´da bulmuştum. Büyük beklentilerle Türkiye´nin yaşadığı karanlık dönemi aydınlatacak sorular sormuş ama içi boş uzun cevaplar almıştım.

Yıllar sonra, 17-25 Aralık 2013´te  darbe yapınca elebaşısı Gülen´in MİT ve dolayısıyla ile ilişkisine dikkat çeken yazılar yazmıştım.
O sürecin kilit isimlerinden biri Nazi istihbarat şefi olan ve savaştan sonra CIA´da çalışan Reinhard Gehlen´in öğrencisi olan Ruzi Nazar ve 1966´da MİT müsteşarı olan Fuat Doğu´ydu.

enver altaylı sabah.com.tr ile ilgili görsel sonucu

Gülen´i ilk keşfeden büyük olasılıkla o dönem Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı olan Yaşar Tunagür aracılığıyla Fuat Doğu´ydu.
İşin CIA ayağında ise hâlâ Gülen´le ilişkisi süren Graham Fuller vardı. 1966´da CIA´nın İstanbul masa şefiydi. Bu kadronun Türkiye´deki esas oğlanı ise 1960-1971 arasında Ankara´da CIA´nın Ortadoğu direktörü olan Ruzi Nazar´dı.

KARAKUTU ENVER ALTAYLI

Yukarıda sözünü ettiğimiz ve birkaç gün önce gözaltına alınan Enver Altaylı da Nazar´ın baba dostu ve oğlu kadar yakınıydı. O da aynı tarihlerde MİT´e girmiş ve 1974´te ayrılmıştı. İkisi de Özbek kökenliydi. Komünizmle mücadelede uzmanlaşan bu iki istihbaratçının ilgi alanları ise Türki cumhuriyetler ve Türkiye´ydi.

Bir enteresan nokta da Altaylı´nın katıldığı 1963´teki Talat Aydemir darbesinde Gülen´in de er olarak bulunmasıydı.
Altaylı´yı daha sonra Alpaslan Türkeş Avrupa´ya "Genel Müfettiş" olarak atayacak ve üs olarak da Almanya´yı seçecekti.
Böyle bir geçmişe sahip Altaylı´nın, Türki cumhuriyetlerde dal budak saran Türkiye´yi de içeriden ele geçirmeye çalışan ve en sonunda 15 Temmuz darbe girişimini yapan FETÖ elebaşısı Gülen´le ilişkisi hiç şaşırtıcı değil.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN