Beyaz Saray´da Deprem

Trump´ın Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker istifa etti.

 

ABD Başkanı Donald Trump´ın Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker´ın görevini bıraktığı belirtildi. Volker´ın, son Ukrayna krizinde adının geçmesinden dolayı istifa ettiği kaydedildi.

ABD Başkanı Donald Trump´ın Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker´ın, Trump´ın azil soruşturmasına neden olan Ukrayna krizi nedeniyle görevini bıraktığı ifade edildi.

Amerikan medyasına yansıyan haberlerde, 2017 yılından bu yana Ukrayna Özel Temsilciliği görevini yürüten Volker´ın istifa ettiği belirtildi.

ABD Başkanı Trump´a yönelik azil soruşturmasına neden olan Ukrayna krizinde adı geçen Volker´ın, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo´ya istifasını sunduğu kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise konuyla ilgili henüz açıklama yapmadı.

TRUMP´A AZİL SORUŞTURMASI
Amerikan Wall Street Journal gazetesi, geçen haftaki haberinde Trump´ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile temmuzda yaptığı telefon görüşmesinde, bu ülkeden, Demokrat başkan aday adayı Joe Biden´in oğlunu soruşturmasını istediğini öne sürmüştü.

Trump, söz konusu iddialar üzerine, Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu savunarak, "Zelenskiy ile ne konuştuğumun önemi yok. Birileri Biden´ı araştırmalı" ifadesini kullanmıştı.

ABD basını, Trump´ın Ukrayna liderine, ancak Biden ve ailesini soruşturması durumunda yardım edeceğini söylediğini yazmış, Demokratlar bu iddianın ortaya çıkması üzerine azil soruşturmasını başlatmıştı. Trump ise söz konusu telefon görüşmesinden önce Ukrayna´ya 400 milyon dolarlık yardımların askıya alındığını söylemişti.

Beyaz Saray da görüşmenin dökümünü yayımlamış ve yardımlarla görüşme arasında bir ilişki olmadığını savunmuştu.