Atılan Belediye İşçileri Oturma Eyleminde

Bolu Belediyesi´nden çıkarılan işçilerden eylem

 

BOLU Belediyesi´nde son dönemde taşeron olarak istihdam edildikleri işten çıkarılan 97 kişiden 20´si basın açıklaması yaptı

Hizmet-İş Sendikası´nın da destek verdiği işçiler, belediye önündeki basın açıklamasının ardından oturma eylemi başlattı. Taşeron işçi olarak çalıştıkları Bolu Belediyesi´nde görevlerine son verilen 97 kişiden 20 işçi, sabah saatlerinde belediye binası önüne gelerek eylem yaptı.

Bolu Belediyesi´nden çıkarılan işçilerden eylem

Hizmet-İş Sendikası temsilcilerinin de bulunduğu eylemde, temizlik işçileri Belediye Başkanı Tanju Özcan´ın işten çıkarma kararını geri almasını istedi. İşçiler adına basın açıklamasını okuyan Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir, şunları söyledi: "31 Mart yerel seçimlerinden sonra CHP´ye geçen Bolu Belediyesi´nde, üyemiz emekçilere yönelik baskılar artarak devam etmektedir.

Bolu Belediyesi´nden çıkarılan işçilerden eylem

Daha mazbatanın verilmediği günlerde başlayan baskılar, artık tahammül boyutunu aşmış bulunmaktadır. 1 Nisan´da dolaylı baskılarla başlayan emek düşmanlığı, yıllardır ´büro personeli ve ´zabıta´ olarak görev yapan emekçilerin park ve bahçelerde görevlendirilmesiyle devam etmiş, arkadaşlarımızın iş akitlerinin feshedilmesiyle sürdürülmektedir. Dün 250´yi aşkın çocuk, 23 Nisan Çocuk Bayramı´nı buruk yaşadı

Çünkü anne ve babaları işten atıldılar. Bir arkadaşımız işini kaybetmenin acısıyla, 2 çocuğunu ve eşini geride bırakarak canına kıymaya kalktı. Daha kaç emekçi işten atılacak, kaç kişi daha canına kıymaya kalkacak, bilmiyoruz. Ama görünen gerçek var ki; Bolu´da çok ailenin yuvası dağılacak.

Başkan Tanju Özcan´ı uyardıklarını söyleyen Özdemir, "Oysa biz 18 Nisan´da, Belediye Başkanı Tanju Özcan´ı uyarmıştık. ´İş yeri barışını dinamitlemeyin, huzuru bozmayın, emekçilerin onuru ve ekmeğiyle oynamayın, size oy verenleri mahcup ve pişman etmeyin´ demiştik. Ama nafileymiş.

Bolu Belediyesi´nden çıkarılan işçilerden eylem

Sayın Özcan, seçim öncesi belediyede çalışan işçileri işten çıkarmayacağınızı ve keyfi olarak yer değiştirme yapmayacağınızı noter huzurunda taahhüt ettiniz. Daha sonra tarih vererek, ´Ben bunu bu tarihte söyledim.

u tarihten sonra işe girenleri kapsamıyor´ diyerek çeşitli beyanatlar vermiştir. Verilen beyanat ekmek veyahut iş söz konusu olursa bunun taahhüdü olmaz. Şimdi de aynıdır. 5 gün önce de 5 gün sonra da aynıdır. Sizden sözünüzü tutmanızı bekliyoruz" dedi. İşçiler açıklamanın ardından belediye binası önünde oturma eylemine başladı.