Asgari Ücret 2300 TL Oluyor

Asgari Ücreti belirleyecek rakam 2300 TL deniyor komisyondaki isim söyledi

 

2019 asgari ücret zammının belirleneceği komisyon toplantısının üçüncüsü bugün saat 14.00´da yapılırken masaya gelmesi muhtemel TÜİK rakamını Türk-İş temsilcisi verdi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019´da geçerli olacak zammı belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü toplantısını bugün yapıyor. Bugünkü toplantı kritik bir öneme sahip. Hem işçi hem işveren kesiminin asgari ücreti belirlemede baz aldığı kritik TÜİK rakamları bugün masaya konuyor. Bu rakamlar doğrultusunda yeni asgari ücretin ne kadar olacağına dair en önemli veri elde edilmiş olacak. Bugün TÜİK verileri ile birlikte patronların ve işçi kesiminin rakamı da netleşecek. İşte asgari ücret pazarlığında yaşanan yeni gelişmeler:

Asgari Ücreti belirleyecek rakam 2300 TL deniyor komisyondaki isim söyledi

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin bu yılki üçüncü toplantısı bugün Türk-İş´in ev sahipliğinde yapıyor. Komisyona Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlık ediyor. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında toplanacak komisyonda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor. Üçüncü toplantıya girerken hem işveren hem işçi kesimini rakamlarını netleştirmiş görünüyor.

Asgari Ücreti belirleyecek rakam 2300 TL deniyor komisyondaki isim söyledi

TÜİK ASGARİ ÜCRET RAKAMI : İşçi ve işveren arasındaki pazarlıkların başlaması bakımından belirleyici olan en kritik veri de bugün masaya geliyor. Bu veri TÜİK tarafından hazırlandı. Verilerde bir işçinin asgari geçim tutarının ne kadar olduğu bilgisi yer alıyor. Komisyon 2019 asgari ücretini TÜİK´in sunacağı bu rakam üzerinden değerlendirip sonuca ulaşacak. TÜİK´in bugün masaya koyması beklenen rakam kesinlikle 2 bin liradan aşağı değil

Asgari Ücreti belirleyecek rakam 2300 TL deniyor komisyondaki isim söyledi

NET 2385 LİRA : Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat´ın verdiği bilgiye göre TÜİK´in komisyon masasına getireceği rakam 2300 lira civarında olacak. Irgat bugüne kadar Türk-iş´in bir kişinin yaşam maliyetini belirleme hesaplamalarının TÜİK hesaplamaları ile paralel olduğunu söyledi. Buna göre Kasım ayında bir içşinin geçim maliyeti 2 bin 383 lira oldu. TÜİK´in de bu civarda rakam açıklaması ve bunu komisyona sunması bekleniyor. Enflasyon dahil bir çok istatistiki hesaplamanın merkezi olan TÜİK, asgari ücretli için hesaplamayı bekar bir işçi üzerinden yapıyor. Bu noktada Türk İş bekar yerine evli bir işçinin baz alınmasını istiyor.

Asgari Ücreti belirleyecek rakam 2300 TL deniyor komisyondaki isim söyledi

TÜİK GEÇEN YIL NE KADAR DEMİŞTİ : 2018 yılı asgari ücretinin belirlendiği görüşmelerde TÜİK, kasım ayında bekar bir işçinin asgari geçim rakamını sunmuştu. Bu rakam da net 1.893,90 TL olmuştu. 2018 asgari ücreti bu civarda olacak diye beklenirken sadece yüzde 14.2 oranında zam yapılmıştı. Asgari ücret TÜİK verisininin 250 lira aşağısında kalmıştı.

Asgari Ücreti belirleyecek rakam 2300 TL deniyor komisyondaki isim söyledi

TİSK´İN 2019 ASGARİ ÜCRET ÖNERİSİ : Patronları temsil eden TİSK yeni asgari ücret belirlenirken hedef enflasyon, yatırımlar, rekabet gücü, verimlilik ve işsizlikle mücadelenin dikkate alınması gerektiğini söylüyor. Bu argümanla da asgari ücretin kesinlikle 2 bin liranın altında olması gerektiğini belirtiyorlar. Komisyonun ikinci toplantısında masaya koydukları net asgari ücret teklifi 1.857,88 TL, brüt ise 2.352,20 TL oldu.

Asgari Ücreti belirleyecek rakam 2300 TL deniyor komisyondaki isim söyledi

PATRONLAR KENDİNE İSTİYOR : İşçiye 2019 için 200 liralık zam öneren patronlar işsizlik sigortası, SGK gibi kesintileri de devlete yıkmak istiyor. TİSK devletten aldığı 100 liralık asgari ücret desteğinin arttırılarak devam ettirilmesini, yüzde 2 olan işsizlik sigortası işveren payının 2019 yılı için alınmamasını talep ediyor. İşveren ayrıca SGK işveren desteğinin yüzde 5´ten yüzde 6´ya çıkartılmasını ve toplu iş sözleşmesi imzalanan iş yerlerinde bunun yüzde 7 olarak uygulanmasını istiyor.

2019 ASGARİ ÜCRET 2280 TL : Komisyonda asgari ücretliyi temsil eden Türk-İş yeni asgari ücret belirlenirken öncelikle geçim şartlarının temel alınmasını istiyor. Asgari ücretin şu an için 2 bin lira sayılıp bunun üzerinden pazarlık yapılmasını isteyen TÜRK-İş, 2 bin liranın üzerine enflasyon oranında bir artış ve refah payı konulmasını talep etti. 2019 asgari ücreti için net olarak telaffuz ettikleri rakam ise 2280 lira oldu

AGİ NE KADAR OLACAK? : Tüm çalışanlara her ay verilen Asgari Geçim İndirimi´nin (AGİ) tutarı çalışanın medeni durumuna, çocuk sayısına göre değişiyor. AGİ tutarı halen 152,21 ile 258,76 lira arasında bulunuyor. Asgari ücret brüt 2 bin 532 lira olursa, AGİ 189,90 ile 322,83 lira aralığına yükselecek. 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle işsizlik maaşı da zamlanacak. Şu an en düşük işsizlik maaşı 805 TL. 2019 yılında en düşük işsizlik maaşının 1005 lira olması bekleniyor. 1611lira olan en yüksek işsizlik maaşının ise 2010 liraya çıkması bekleniyor.

 

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR? : Asgari ücreti, yasa gereği 5´er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, TİSK işveren tarafı adına masa bulunuyor.

SON SÖZ KİMDE? : Asgari ücretin 4. toplantıda netleşmesi bekleniyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar verecek. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul edilecek ve o rakam kabul görecek

 

ASGARİ ÜCRET NET NE KADAR? : Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt 2 bin 29 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 603 lira 12 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 725 lira 8 kuruş olarak hesaplanıyor

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 384 lira 66 kuruş. Bunun 2 bin 29 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 314 lira 57 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 40 lira 59 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.