30 Ağustos Günü Tatil mi?

30 Ağustos tatil mi? 30 Ağustos hangi güne denk geliyor 3 gün tatil var mı? Zafer Bayramı tatil mi?.

 

30 Ağustos tatil mi? Yazın son günlerinde tatil olup olmadığını merak eden çalışanlar, 30 Ağustos hangi güne denk geliyor sorusuna yanıt arıyor. Peki, Zafer Bayramı tatil mi? Türkiye Cumhuriyeti için önemli bir zaferin tarihi olan 30 Ağustos tüm yurtta coşkuyla kutlanacak. Düşmanı bozguna uğrattığımız bu kutlu günün tatil olup olmadığı da vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Çalışanlar son olarak Kurban Bayramı´nda tatil yapmış ve kimi çalışanlar bu tatili 9 güne tamamlamıştı. İşte, yanıtı merak edilen 30 Ağustos tatil mi sorusunun yanıtı.

30 Ağustos tatil mi? 30 Ağustos hangi güne denk geliyor sorusu gündeme oturdu. Vatandaşlar 30 Ağustos Zafer Bayramı tatil mi sorusuna yanıt arıyor. Ağustos ayının son günlerinin yaklaşmasıyla birlikte 30 Ağustos´un tatil olup olmadığı merak ediliyor. 30 Ağustos tarihi, Türk milletinin bağımsızlığı uğruna attığı en büyük adımı simgelemektedir. Türk milletinin şanlı tarihine altın harflerle kazınan 30 Ağustos Zafer Bayramı´nın 97. yıldönümü kutlanacak. Peki, 30 Ağustos tatil mi? İşte yanıtı!

30 Ağustos tatili resmi bir tatil olmaktadır. Bu tarihte bankalar kapalı olmakta ve resmi kurumlar çalışmamaktadır.

30 AĞUSTOS HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?

30 Ağustos 2019 tarihi Cuma gününe denk geliyor. Böylelikle çalışanlar istedikleri takdirde hafta sonu ile birleştirip 3 günlük tatil yapabilecek.

ECZANE VE POSTANELER AÇIK MI?

30 Ağustos´ta, kamu kuruluşları, devlet daireleri ve bankalar resmi tatil dolayısıyla kapalı olacak. Kargo şirketlerinin açık olup olmayacağını, ilgili şubeleri arayarak öğrenebilirsiniz. 30 Ağustos tarihinde nöbetçi eczaneler ve hastanelerin acil servisleri hizmet verecek.

30 AĞUSTOS TARİHİ ÖNEMİ NEDİR?

Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nin ulusal bayramıdır. Her yıl 30 Ağustos günü kutlanır. Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos´ta başlayıp, 30 Ağustos´ta Dumlupınar´da Mustafa Kemal´in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi´ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.

Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir´de kutlanmıştır. Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur. Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır. Devlet erkânı ve yurttaşlar, Ankara´da Anıtkabir´i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk´e, silah arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar.

Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır. Ayrıca dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır. 30 Ağustos günü, Türkiye´de resmî tatildir. Her yıl, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları bu tarihte mezun verir. Tüm subay ve astsubay rütbe değişiklikleri bu tarihte geçerli olur. 23 Ağustos - 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Savaşı´yla Yunan orduları gerilemek zorunda kaldı. Bu uzun zamandır Türk ordularının elde ettiği ilk başarıdır. TBMM tarafından Sakarya Savaşı´ndan sonra Mustafa Kemal´e mareşal ve gazi unvanları verildi.

Tarihin bu dönüm noktasından sonra Yunan ordusunun ve diğer işgalci güçlerin topraklardan atılma kararı alınır. Sad planı adı verilen taarruz planı ocak ve nisan aylarında iki kez ertelenir. Taarruzun hazırlıkları tam anlamıyla ağustos ayında tamamlanır. Batı cephesinin kuzeyindeki ve güney cephesindeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Kocatepe bölgesine kaydırıldı. İstanbul´daki cephane depolarından silah ve cephane gizlice Anadolu topraklarına getirtildi. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silahlar satın alındı. Orduya taarruz eğitimi yaptırıldı

Gazi Mustafa Kemal´in başkomutanlığını yaptığı Türk ordusu, 26 Ağustos 1922´de düşmana saldırdı. Birkaç saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos´ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis de vardı. Bu savaş, Atatürk´ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı. Büyük Taarruz´un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir´e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922´de İzmir´in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden temizlenmiş oldu