Marmara Haber [Nokta] Net - Bu kadar net!

Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

ÇOK OKUNANLAR

 ARŞİVDE ARAMA

 

 Namaz Vakitleri

 

 

 

Yüksek Seçim Kurulu 29 Mart'ta yapılacak yerel seçimler öncesinde seçim yasaklarını açıkladı.
 Reklam
YSK yasakları açıkladı
16 Mart 2009 Pazartesi 12:32
Yüksek Seçim Kurulu 29 Mart'ta yapılacak yerel seçimler öncesinde seçim yasaklarını açıkladı.

29 Martda yapılacak yere seçimlerde propaganda yasakları, 19 Mart Perşembe günü başlayacak.

Bu tarihten itibaren açılış ve temel atmaları da kapsayan törenler tertiplenemeyecek, seçim propagandasına dönük gezilerde makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalar kullanılamayacak.

Seçim takvimine göre 19 Mart'ta başlayacak seçim propagandası döneminde, ilçe seçim kurullarınca gösterilenler dışında açık ve kapalı yerlerde toplu olarak propaganda yapılamayacak.

Partiler ve adaylar, kendilerini tanıtıcı nitelikte broşür ve el ilanları dışında herhangi bir hediye ve eşantiyon dağıtamayacak ve dağıttıramayacak.

El ilanı mahiyetindeki matbuaları dağıtacak kişilerin seçme yeterliliğine sahip olması gerekecek.

Genel ve katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyelerle bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişiliklerinde memur ve hizmetli olarak çalışanlar ilan dağıtamayacak.

Kamuya yararlı dernekler ve bunlarda görev alanlar, siyasi partilere veya adaylara her ne nam ve ad ile olursa olsun bağış ve yardımlarda bulunamayacak.

Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbualar üzerinde, Türk Bayrağı, dini ibareler bulundurulmayacak. Seçim propagandalarında, Türkçe'den başka dil ve yazı kullanılmayacak.
 
Bankalar Kanunu'na tabi teşekküller, siyasi bir partinin lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyuna tesir etmek maksadıyla hiç bir yayında bulunmayacak.

Cep telefonlarıyla belli bir merkezden yönlendirilmek suretiyle seçim propagandası yapılamayacak, yapılması halinde hukuki ve cezai açıdan ilgili imtiyaz şirketleri sorumlu olacak.

Postaya açıktan, ambalajsız olarak verilecek el ilanı, broşür gibi basılmış kağıtlar, belli bir adresi içermesi şartıyla sadece PTT kanalıyla oy verme gününden önceki gün saat 18.00'e kadar dağıtılabilecek.

MAKAM OTOSU KULLANILAMAYACAK

Seçim propagandasının başlayacağı 19 Martdan itibaren ayrıca 298 sayılı Kanun'un 62. maddesinde sayılı bütün daire, teşekkül ve müesseselerle Bankalar Kanunu'na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla, açılış ve temel atmaları da kapsayan törenler tertiplenemeyecek, nutuk söylenemeyecek, demeç verilemeyecek ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulamayacak.

 • Başbakan ve bakanlarla, milletvekilleri, seçim propagandasıyla ilgili gezilerini makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacak.
 •  
 • Propaganda amaçlı gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalar ile törenler yapılamayacak ve resmi ziyafet verilemeyecek.
 •  
 • Başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandasıyla ilgili yapacakları gezilere hiçbir memur katılamayacak. 
 • Seçim propaganda dönemi 28 Mart Cumartesi Saat 18.00'de bitecek. Seçim yasakları ise 29 Mart 2009 saat 24.00'te sona erecek.

  RADYO VE TV YAYIN İLKELERİ

  YSK'nın kararına göre, radyo ve televizyon kuruluşlarının uyacakları yayın ilkeleri ise şöyle:
 • ''Tarafsızlık, gerçeklik, doğruluk ilkelerine uygun davranmakla yükümlü radyo ve televizyon kuruluşları, tek yönlü, taraf tutan yayınlar yapamayacak, bu kuruluşlar yayınlarında demokratik kurallar çerçevesinde, kamuoyunun siyasal beklentilerine cevap verecek şekilde siyasi partiler arasında fırsat eşitliğini sağlamak zorunda olacak,

 • Yayınlarında adalet ve tarafsızlığa, kanunlara uygun davranmakla yükümlü anılan kuruluşlar, ırk, cinsiyet, sosyal sınıf veya dini inançları da esas alarak yayın yapamayacak,

 • Radyo ve televizyonların yayınlarında siyasi parti ve adayların reklamına yer verilemeyecek,
 • Siyasi parti ve adayların propagandalarına yönelik radyo ve televizyon yayınları, Türkçe dışında başka bir dilde yapılamayacak,

 • Her türlü kamuoyu araştırmaları, anketler ve tahminler ancak tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uyulmak koşuluyla, oy verme gününden önceki 24 saat dışında radyo ve televizyonlarda yayınlanabilecek, kamuoyu araştırmaları ve anketler yayınlanmadan önce, araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığı, denek sayısı, araştırmanın kim tarafından finanse edildiği açıklanacak,

 • Oy verme gününden önceki 24 saat içinde her türlü haber, röportaj gibi programlar veya reklamlar yoluyla kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla siyasi bir partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek yayınlarda bulunulamayacak,
 • Herhangi bir yayının banttan internet ortamında web yayını olarak halka izlettirilmesi durumunda ise mevcut yayının internet ortamında Türkiye'nin hatta dünyanın her tarafından bu siteye internet aracılığı ile girilerek izlenmesi mümkün olabileceğinden, yayının verici aracılığı ile propaganda yasaklarına aykırı hareket edilerek halka izlettirilmesi halinde, yayını denetleme ve gerektiğinde yasaklama yetkisi ilçe seçim kurullarına ait olacak,
 • Seçim dönemi içerisinde, özel tanıtıcı programlar (Ulusa sesleniş, ve benzeri konuşmaları) banttan veya canlı olarak yayımlanamayacak. • Etiketler : YSK, yasakları, açıkladı,  Bu Haber Toplam 1920 Defa Okunmuştur
  Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
   

  Karadayı'da bu hafta
  Karadayı'da bu hafta

  Madenciler kazan kaldırdı
  Madenciler kazan kaldırdı

  Konutta KDV indirimi
  Konutta KDV indirimi

  Gülen'e beddua davası
  Gülen'e beddua davası

  Düğün konvoyu kana bulandı
  Düğün konvoyu kana bulandı

  Uçak motorunu çalmaya çalıştılar
  Uçak motorunu çalmaya çalıştılar

  Albayraklar yurt dışına açıldı
  Albayraklar yurt dışına açıldı

  TRT Genel Müd.Adaylık başvuru
  TRT Genel Müd.Adaylık başvuru

  CNR fuarında yangın
  CNR fuarında yangın

  Whatsapp yasaklandı
  Whatsapp yasaklandı

   
  Sizce, hangi operatör daha iyi hizmet veriyor?
  Avea
  Vodafone
  Turkcell
  Türk Telekom
  Ahmet Erçakır
  GTSÇÖ - 9 Susuzluk
  P.Ümran DURAN
  MEDRESE VE KURAN KURSU ŞART!
  Sevgi Nihan AKINCI
  Rabbim yol boyunca bırakmasın ellerimizi...
  Fuat Türker
  KARARLILIK
  Dr.İbrahim Ethem AFŞİN
  Astım Nedir?
  Dr.Bekir ÇAKMAK
  ROTAVİRÜS AŞISINI İHMAL ETMEYİN!
  Nuran KESEN
  Kendimizi Uyandırmak lazım
  AHMET HAZAR MEYDANCI
     Tüm Yazarlar
   
   

   

   :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

    Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
  © 2000-2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
  Haber Merkezi: