GÜNÜMÜZ DÜŞÜNCE EVRELERİ 1
Tarih: 6.11.2016 21:49:02 / 244okunma / 0yorum
Mehmet Sebih Altun

Hayatın hemen her alanında hayatımıza olumsuz etki eden bir çok durumla karşı karşıya kalıyoruz. Bunlarla beraber hayatımıza her gün yeni duygular eklenmekte ve düşüncelerimize yeni hayat normları işlenmektedir.Bunları bir kaç yazı da sizlerle paylaşacağım..

SİYASİ DÜŞÜNCELER;

Düşüncelerimiz hem siyasi, hem sosyolojik hem de psikolojik olarak günlük hayat koşullarına göre güncellenmekte ve günübirlik düşüncelerle değişiklik gösterebilmektedir. O yüzden bütün görüşler artık sabit kalmıyor ve zamanla hemde çok kısa bir zaman da değişebilmekte ve artık insanlar hayatı boyunca başkalarının gerek sözle gerekse despot bir yaklaşımla sergilediği düşüncelere, biat edebilmekte ve ´empatiden sempati doğar´ sonucuna bağlanarak karşı çıktığı düşüncelere zamanla kendileri de inanabilmektedir.

Empati ruhunu topluma olumlu anlamda empoze eden düşüncenin karşısında, bunu kendi lehine çevirerek empatiden yararlanılarak bir süre sonra insanların sempati duyması sağlayan kesimler, bu sempatiyi kazandırdıktan sonra geriye kalan düşünceleri ( eski düşünceleri), bilinçaltında marjinalize ederek geriye dönüşü imkansız hale getirebilmektedir.Kendi düşüncesini yücelterek, bilinci ve benliği esir alan anlayış, zamanla artık kendi fikrinde başarılı olmuştur ve aynı oyunu başka düşünceler üzerinde yoğunlaşarak devam eder.

Siyasi düşünceler, güncel siyasi çarpışmalar ve bu siyasi farklılıkların zamanla birbirlerini, farklı kulvarlarda diğer düşüncenin toplumun antipatisini kazanması adına birbirlerine olan saldırıları, toplumun düşünsel gücünü yıpratmakta ve artık karar verme mekanizması dejenere olmaktadır. Bu bulanık düşünce hali bütün farklı siyasi düşüncelerin temsilcilerine fırsatlar tanımakta ve o bulanık düşünceleri kendi lehine çevirmeye çalışılmaktadır.Yıpranmış ve siyasi görüşlerini açıklamayı dahi cesaret edemeyen bir bilinçaltı yapılan hiç bir şeye refleks gösterme gereksinimin kendisinde bulunduramamaktadır. Böylece tüm siyasi partiler kendi konumunun vermiş olduğu gücü diğerine karşı kullanma yoluna girer ve despot bir düşünsel anlayışla diğerini yok etmeye çalışır.

Siyasi düşünceler, kişilerin yaşam koşulları veya çevre ve aile etkisi ile zamanla oluşur.Doğuştan bilinçaltında var olan bir düşünce değildir.O yüzden bu düşüncelerin kesin bir ilahlığı yoktur.İnsanların zamanla yaşadıkları hayat koşulları ile düşüncesinin kabul edemediği düşünceyi, inanışı ve yaşam tarzını bertaraf etme çabasına bağlı benlikte oluşan bir savunma mekanizmasıdır. O yüzden siyasi düşünceleri inançla bağdaşlaştırmak ve insanların inançlarını siyasi malzeme haline getirmek, inancın inanç olmaktan çıkması ya da o inanç toplumunun inançla olan bağına zarar verebilmektedir.Çünkü tamamen inançlı bir yaşam süren karakter, inancını siyasi düşünce ile birleştirdiğinde ya siyasi düşüncesi veya savunduğu siyasi partisi benliğinde yücelmiş olur ve kutsallaşır. Kutsallaşan siyasi düşünce artık hiç bir karşıt düşünceyi kabul etmez ve diğer tüm düşünceleri düşman olarak görmeye başlar.Bu karakter artık istenilen siyasi düşünceye angaje olmuştur.Bütün benliği ile siyasi düşüncesini canı pahasına savunmaya devam eder ve toplumun birlikte ve farklı düşüncelerin bir arada yaşama kanunu tanımaz hale gelir.Bu siyasi düşünce tarzı dünya yaşam kanunlarını önemli ölçüde zedelemektedir.

Her hangi bir ideolojiye bağlı olan siyasi düşünceler de yine aynı hiyerarşiyle topuma dayatılmaya veya toplumun düşüncesine sunulabilmektedir.Savunulan ideolojinin haklılık yolları anlatılır ve o düşünceye meyilli karakterler bu yönde eğitilir. İdeolojik siyasi düşünceler, inançlı siyasi düşünceleri kabul etmeme yoluna girer ve yapılan hataların aslında inandıkları inancın bunu kabul etmediğini anlatarak inançlı siyasi düşünceli insanları kendi  siyasi düşüncelerine davet ederler.İdeolojik siyasi düşüncelerin temel probogandası hep geçmişte kendilerinin maruz kaldığı katliam, zulüm ve işkenceleri dile getirmek ve bu maruzatların halen devam etmekte olduğu mantalitesini taşımakta ve buna karşı mücadeleye devam etme politikası ile siyasi hayatına devam ederler.Tüm bu anlayışlarla daima bir çok siyasi düşünceyle karşı karşıya kalındığı görülmektedir.

Siyasi düşüncelerin toplum nezlinde başarısız olmaları; tüm farklılıkları amacının birbirini toplumun birer değeri veya olması gereken bir unsuru olarak görmekten çok, birbirinin yok olmasını istemek olduğu için kesin bir çözümle sonuçlanmamaktadır. Bu çatışmalı süreçlerin temel nedenlerinden biri de bu düşünceye bağlıdır.Oysa bütün siyasi düşünceler birbirinin vazgeçilmez değer olduğunu kabul edip hizmet olarak birbirini geçmeye çalışması bu sorunun ortadan kalkması için bir neden olabilir. Halkın hizmet için seçtiği vekiller kendi siyasi düşünceleri için hizmetten çok, düşüncesinin kutsallığını sürdürebilmek için çalışmaktadır.Bu yöntem de hizmet alımı karşılanamayan halk için hiç bir önem taşımamakta ve karşı tarafa karşı antipatik duyguların tezahürü olarak nefret beslenmesine yol açmaktadır.Düşman düşünce olarak zihinlerde yer almasına sebep olmaktadır.

Sevgi dolu yarınlar dileğiyle..

ESENKALIN..

MEHMET SEBİH ALTUN

msebihaltun@gmail.com

Anahtar Kelimeler: GÜNÜMÜZ, DÜŞÜNCE, EVRELERİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Günümüz İnsan Düşünceleri (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
BEKLENTİLER VE GERÇEKLER (13 Ağustos 2017 - Pazar)
Evrende Güzel-Çirkin Algısı (07 Ağustos 2017 - Pazartesi)
NE GEREK VAR (22 Temmuz 2017 - Cumartesi)
MUTLULUĞA KAPATILAN KAPILAR (2 (21 Mayıs 2017 - Pazar)
MUTLULUĞA KAPATILAN KAPILAR (1) (09 Mayıs 2017 - Salı)
TOPLUMSAL MANİPÜLASYONLAR (2) (24 Nisan 2017 - Pazartesi)
TOPLUMSAL MANİPÜLASYONLAR (1) (02 Nisan 2017 - Pazar)
HAYATIN ACIMASIZ YÜZÜ (23 Mart 2017 - Perşembe)
Yaşam Ve Sevginin Birlikteliği (12 Mart 2017 - Pazar)
BAHAR GELMELİ (05 Mart 2017 - Pazar)
EVET HAYIR FANATIZMİ.. (13 Şubat 2017 - Pazartesi)
KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KAYBOLAN HAYATLAR (26 Ekim 2016 - Çarşamba)
DAYATILAN YENİ YAŞAM NORMLARI (17 Ekim 2016 - Pazartesi)
İÇ SAVAŞ TELLALLARI VE PATLAMALAR (23 Ağustos 2016 - Salı)
SAVAŞLAR VE İNSANLIK (16 Ağustos 2016 - Salı)
EĞER DARBE OLSAYDI..! (29 Temmuz 2016 - Cuma)
Bu Baharda Barış Olmalı (13 Mart 2016 - Pazar)
Tek Kullanımlık Hayat Hakkı (06 Mart 2016 - Pazar)
Kentsel Dönüşümün Rantsal Hikayesi (23 Şubat 2016 - Salı)
Savaş Mı? Barış mı? (07 Şubat 2016 - Pazar)
Yeniden Başarabiliriz..! (31 Ocak 2016 - Pazar)
Barış Mahkum, Savaş Dışarda...! (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
Adalet Yoksa, Adavet Olur..! (16 Ocak 2016 - Cumartesi)
BIRAKIN KAVGAYI, HÜMANİZMDE BİRLEŞELİM (09 Ocak 2016 - Cumartesi)
Suriye´leştirilmeye Doğru (03 Ocak 2016 - Pazar)
Sayfa:
Sivil Havacılık Sınavsız Personel Alacak
Sivil Havacılık Sınavsız Personel Alacak
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce (SHGM) sınav şartı aranmaksızın 7 uçak kontrol ve bakım makinisti ile 4 pilot alınacak.
Adalet Bakanlığı 2 bin 750 Personel Alacak
Adalet Bakanlığı 2 bin 750 Personel Alacak
Adalet Bakanlığı, 2 bin 750 kişiyi personel kadrosundan istihdam edeceğini duyurdu.
Makam Şöförü alımları 2017
Makam Şöförü alımları 2017
4-5 Yıl deneyimli şoförler alınacak
PTT´ye 2 Bin 500 Personel Alınacak
PTT´ye 2 Bin 500 Personel Alınacak
2017 Yılında 2500 personel alınacak.
7 BİN 660 AÇIKTAN PERSONEL ALIMI ŞUBAT 2017
7 BİN 660 AÇIKTAN PERSONEL ALIMI ŞUBAT 2017
Şubat 2017 Ayında Başvurusu Devam Eden 7.660 Açıktan Kamu Personel Alım İlanlarını Sizler İçin Bir Araya Getirdik. İlanlara Başvurular Başladı Hemen Başvurabilirsiniz.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 15 uzman yardımcısı alacak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 15 uzman yardımcısı alacak
ÇSGB Avrupa Birliği Uzman Yardımcısı Alım İlanı-Güncellendi
Sağlık Bakanlığı Personel Alacak
Sağlık Bakanlığı Personel Alacak
Sağlık Bakanlığı personel alımı ile 2017´de 16 bin personel göreve başlayacak
Aile Bakanlığı Denetçi Yardımcısı Alım İlanı
Aile Bakanlığı Denetçi Yardımcısı Alım İlanı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 20 Denetçi Yardımcısı alacak.
Adalet Bakanlığı 2017´de 5 bin 870 personel alacak
Adalet Bakanlığı 2017´de 5 bin 870 personel alacak
TBMM´de kabul edilen Adalet Bakanlığı bütçesine göre Adalet Bakanlığı 2017´de 5 bin 870 yardımcı personel alımı yapacak. 2017 Adalet Bakanlığı memur alımı sayısını Bakan Bekir Bozdağ açıkladı.
Adalet Bakanlığı 4 bin personel alacak
Adalet Bakanlığı 4 bin personel alacak
Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü´nde görevlendirilmek üzere 4 bin infaz ve koruma memuru alınacağını duyurdu.
Jandarma Askeri Personel Alımı
Jandarma Askeri Personel Alımı
İçişleri Bakanlığına bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Jandarma Genel Komutanlığı, devlet personel başkanlığı adresinde yayınladığı ilan ile askeri personel alacağını duyurmuştur.
16 Bin Yeni Memur Alınacak
16 Bin Yeni Memur Alınacak
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 2017 yılı içinde Adalet Bakanlığı olarak 16 bin yeni personel alımı yapılacağını açıkladı.
TÜM İLANLAR
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
04:17 06:09 13:18 17:07 20:09 21:45
İstanbul
Güneşli
Bugün
30 / 23 °C
Güneşli
Cumartesi
28 / 22 °C
Güneşli
Pazar
28 / 22 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Unların bozulmasına gelince: bunlarda cinslerine göre dört ilâ on ay içinde bozulma ve kesilme belirtileri görülür. Unların bozulma ve kesilme belirtileri, bunlarda bir kokunun belirmesi, kesik bir durum alması, açımasıyle anlaşılır.

HAMUR İŞLERİ
Kimseden sana kötülük gelmesini istemiyorsan fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma.

Mevlana
Kahve kelimesi, Arapça´da “çekirdeğin şarabı” anlamını taşımaktadır.

KIRK YILLIK KAHVE
2008 Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref muhalefet baskısı nedeniyle istifa etti.