Üç Aylar Ne Zaman Başlıyor?
Regaip kandili 2019 ne zaman, hangi gün? Diyanet üç aylar tarihleri Üç aylar 2019 ne zaman başlayacak?
Tarih: 1.3.2019 11:39:05/ 245okunma / 0yorum

 

Regaip Kandili ne zaman, hangi gün? Üç aylar 2019 ne zaman başlıyor? Soruları üç ayların yaklaşmasına sayılı günler kala Müslüman vatandaşlarımız tarafından sorulmaya devam ediyor. Müslümanlar için en kusal günlerden biri olan Regaip Kandili, hicri takvime göre yedinci ay olan Recebin ilk perşebesini cumaya bağlayan geceye ad olmuştur. Regaip Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili, Kadir Gecesi ve Ramazan başlangıcı gibi Müslümanlar için anlam ve önemli büyük dini günleri barındıran üç aylar ile ilgili 2019 yılına ait detaylar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından paylaşıldı. 2019 yılı dini takvimiyle birlikte, üç ayların başlayacağı tarihi ile ilgili ayrıntıları bu haberimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Üç ayların başlangıç tarihi için geri sayım başladı. İçinde Regaip Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili, Kadir Gecesi ve Ramazan başlangıcı gibi dini günleri barından üç aylar ile ilgili detaylar Diyanet tarafından paylaşıldı. Üç aylarda, gündelik hayatın tek düzelikden çıkıp, bu dönemi sosyal barışın ve huzurun bir vesilesi sayarak, karşılıklı sevgi ve hoşgörüyle karşılayacakları, kendi inanç ve değerlerini yaşama ve yaşatmayı öğrenecek bir süreç olarak nitelendiriliyor. Peki Regaip Kandili hangi ne zaman hangi gün? İşte konuya ilişkin merak edilenler…

Dini vazifelerini yerine getirebilmek için Recep ayının başlangıç tarihini merak eden vatandaşlar, internet üzerinden sorgulamalarını sürdürüyor. Hz. Muhammed´in ´Allahım recep ve şaban ayında bizi bereketlendir, ramazan ayına ulaştır´ duasıyla anlattığı, bu ayın başlangıcı için artık kısa bir süre kaldı.

Dini vazifelerini yerine getirebilmek için Recep ayının başlangıç tarihini merak eden vatandaşlar, internet üzerinden sorgulamalarını sürdürüyor. Hz. Muhammed´in ´Allahım recep ve şaban ayında bizi bereketlendir, ramazan ayına ulaştır´ duasıyla anlattığı, bu ayın başlangıcı için artık kısa bir süre kaldı. İşte, 2019 Recep ayının başlangıç tarihi...

REGAİP KANDİLİ NE ZAMAN, HANGİ GÜN İDRAK EDİLECEK?

Müslümanlar için en kusal günlerden biri olan Regaip Kandili, hicri takvime göre yedinci ay olan Recebin ilk perşebesini cumaya bağlayan geceye ad olmuştur. “Kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış” anlamındaki ragībenin çoğulu olan regāib kelimesi hadis ve fıkıh literatüründe “bol sevap ve mükâfat, faziletli amel”, özellikle Mâlikî fıkıh kaynaklarında sünnetin mukabili olarak “müstehap, nâfile ibadet” mânalarında kullanılır.

ÜÇ AYLAR NE ZAMAN?

Üç Aylar bu yıl 8 Mart 2019´da başlayacak. Bu tarih itibariyle Recep ayı idrak edilecek. 2 Nisan´da ise Miraç Kandili Müslümanlar tarafından dualar ve ibadetlerle ihya edilecek. Şaban ayı ise 6 Nisan´da başlayacak ve 19 Nisan´da Berat Kandili ihya edilecek. On bir ayın sultanı Ramazan´da 6 Mayıs´ta başlayacak.

ÜÇ AYLARIN DİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ NEDİR?

Halk arasında üç aylar diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylardır. Nitekim Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde “Allah´ım! Recep ve Şaban´ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan´a ulaştır.” diye dua etmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259).

Ramazan ayında oruç tutmak farzdır (Bakara, 2/184-185). Recep ve Şaban aylarında ise; Hz. Peygamberin (s.a.s.) diğer aylara oranla daha fazla nafile oruç tuttuğu, ancak Ramazan´ın dışında hiçbir ayın tamamını oruçlu geçirmediği hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79).
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Aylar Zaman Başlıyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK, 406´sı Engelli ve 330´u Eski Hükümlü Olmak Üzere 3000 işçi alacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Adli Tıp Kurumu sözleşmeli 200 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı binlerce personel almak için ilana çıktı
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
O üniversite 149´u hemşire toplam 191 sağlık personeli alacak!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç idaresi personel alımı için ilana çıktı.
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATINDA
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı, 20 ilde, proje kapsamında 155 personel alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş alım ilanı yayınladı
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Cennet için ibadet geçersizdir…

Hacı Bektaşı Veli
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
1974 Hükümet, İmralı adasında gömülü olan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan´ın mezarlarının başka bir yere taşınabilmesine izin verdi.