Türkiye-Kırım Arasında Dev İşbirliği
“Türkiye, Kırım Tatarlarının hak ve menfaatlerini korumaya devam edecek”
Tarih: 3.11.2018 22:55:52/ 179okunma / 0yorum

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, “Kırım´ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızı ve tanımayacağımızı tekraren vurguladık. Ülkemiz, ister Kırım´da yaşayan, isterse işgal sonrasında bölgeden ayrılmak zorunda kalan Kırım Tatarlarının hak ve menfaatlerini korumaya devam edecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile birlikte, gerçekleştirdikleri baş başa görüşme ve Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının ardından, ortak basın toplantısı düzenledi.

Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü´nde düzenlenen toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko görüşmelerine ilişkin açıklamada bulundu.

2018 yılının, Ukrayna´yla köklü geçmişe sahip ilişkilerin 100. yıl dönümü olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmanlı İmparatorluğu´nun 1918 yılında, genç Ukrayna Halk Cumhuriyeti´ni tanıyan ilk devletlerden biri olduğunu hatırlattı. “Bugün ilişkilerimizi o günkü öncü vizyonla yürütüyoruz” diyen ve Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey´in 7. toplantısının bu vizyonun farklı bir yansıması olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlişkilerimizi stratejik ortaklık seviyesine çıkardığımız 2011 yılından bu yana her sene düzenli olarak bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu sayede ilişkilerimizi her geçen yıl daha da güçlendirdik, güçlendirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“İKİLİ TİCARET HACMİMİZ 10 MİLYAR DOLARI YAKALAYACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke vatandaşlarının seyahatlerini karşılıklı olarak kimlikleriyle yapabildiklerini belirterek, Ukrayna´dan Türkiye´ye gelen turist sayısının 2018 yılında bir milyonu aştığını bildirdi. Bugün yapılan toplantıda imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması´nı da yılsonuna kadar bitirme kararlılığında olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu anlaşmayla beraber ikili ticaret hacminin 10 milyar doları yakalayacağını ifade etti.

Savunma sanayi alanında da iş birliğinin her geçen gün güçlenerek devam ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şirketlerimiz ortak projelere imza atar hâle geldiler. Konsey toplantıları ilişkilerimizin ahdi zemininin sağlamlaştırılmasına vesile hazırlıyor. Az önce değerli dostum Poroşenko´yla sizlerde gördüğünüz gibi Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey sonuçlarına ilişkin ortak bildiriyi imzaladık. Tabii bu belge bir sonraki Ukrayna´da yapacağımız zirveye kadar bizim bir yol haritamızdır” açıklamalarında bulundu.

“KIRIM´IN YASA DIŞI İLHAKINI TANIMADIĞIMIZI TEKRAREN VURGULADIK”

Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi´nin 7. toplantısı nedeniyle gerçekleştirilen görüşmelerde, uluslararası ve bölgesel meseleleri de ele alma fırsatı bulduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu vesileyle Ukrayna´nın egemenliğinin, toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunmasına dair tutumu güçlü bir şekilde yineledik. Kırım´ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızı ve tanımayacağımızı tekraren vurguladık” dedi.

Türkiye´nin, ister Kırım´da yaşayan, isterse işgal sonrasında bölgeden ayrılmak zorunda kalan Kırım Tatarlarının hak ve menfaatlerini korumaya devam edeceğini de belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kırım Tatarı kardeşlerimize sahip çıktıkları için kıymetli dostuma da huzurunuzda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna´nın doğusundaki çatışmaların da bir an evvel uluslararası hukuka uygun olarak barışçıl ve diplomatik yöntemlerle çözüme kavuşmasını temenni ettiklerini belirterek, “Büyükelçi Ertuğrul Apakan´ın başkanlık ettiği Ukrayna AGİT Özel Gözlem Misyonu´nun çalışmalarını takdirle izliyoruz” dedi.

Konuşmasında Türkiye´nin Ukrayna´daki reform sürecini gönülden desteklediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, reformların başarıya ulaşmasının sadece Ukrayna´nın değil, aynı zamanda tüm bölgenin yararına olacağını sözlerine ekledi.

“UKRAYNA´DAKİ FETÖ VARLIĞININ TÜMÜYLE ORTADAN KALDIRILMASI İÇİN İŞ BİRLİĞİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Ukrayna makamlarının, dostluğun gereğini yaparak desteklerini gösterdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Önümüzdeki dönemde de Ukrayna´daki FETÖ varlığının tümüyle ortadan kaldırılması için iş birliğimizin devam edeceğine inanıyorum. Bu konuda Maarif Vakfıyla, özellikle Ukrayna Millî Eğitim Bakanlığının iş birliğine vurgu yaptık. Bu vesileyle dostum Sayın Poroşenko´ya ilişkilerimizin daha da güçlendirilmesi yönünde sergilediği irade için teşekkür ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini toplantı sonuçlarının ve imzalanan anlaşmaların iki ülke için hayırlı olmasını temennisiyle tamamladı.

UKRAYNA LİDERİ POROŞENKO: “TÜRKİYE, ULUSLARARASI SAHADA UKRAYNA´NIN KİLİT ORTAKLARINDAN BİRİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan´dan sonra konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Türkiye´nin kendileri için sadece komşu değil, aynı zamanda uluslararası sahada Ukrayna´nın kilit ortaklarından biri olduğuna vurgu yaptı. Yapılan görüşmelerin karşılıklı anlayış ve güvenin yüksek düzeyini ifade ettiğini belirten Başkan Poroşenko, Cumhurbaşkanı Erdoğan´a Ukrayna´nın toprak bütünlüğüne verdiği destekten dolayı, Kırım´ın yasa dışı işgalini tanımadığı için ve Rusya´nın Ukrayna´nın doğusuna silahlı saldırısını kınadığı için teşekkür etti.

Bu sorunlara çözüm getirmek amacıyla gerek ikili düzeyde gerekse uluslararası örgütler çerçevesinde Türkiye ile birlikte çalışma kararlılığını teyit ettiklerini belirten Başkan Poroşenko, Birleşmiş Milletler Barış Gücü´nün konuşlanması için karar çıkması durumunda Türkiye´nin de bunun içinde olmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

“HEDEFİMİZ, MÜNBİÇ´TEN TERÖR ÖRGÜTLERİ PYD/YPG´NİN ÇIKMASIDIR”

Açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ile yaptıkları telefon görüşmesine yönelik bir soru üzerine, masada çok önemli konular bulunduğunu, bunlardan birinin de Kuzey Suriye´deki gelişmeler olduğunu belirtti. Türk ve Amerikan askerlerinin Gaziantep´te yaptıkları eğitim çalışmalarının ardından Münbiç´te ortak devriye çalışmalarının planlandığı şekilde devam ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedeflerinin PYD/YPG terör örgütlerinin Münbiç´ten çıkması olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Bununla ilgili Dışişleri Bakanımızla, Amerika Dışişleri Bakanı Pompeo arasında biliyorsunuz belirlenmiş bir yol haritası vardı, bu 90 günlük bir yol haritasıydı. Ancak bu yol haritasına uyulmadı bu çok çok aştı. Şimdi ise bu yol haritasının artık uygulamaya konulma zamanı dedik ve bu süreç başladı devam ediyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkanı Trump ile görüşmelerinde Halk Bank konusunun da ele alındığını belirterek şunları kaydetti: “Bu konularla ilgili de ilgili bakan arkadaşlarıma hemen talimatı vereceğim dedi. Münbiç´le ilgili yine aynı şekilde ilgili bakan arkadaşlarıma talimatı vereceğim dedi. Münbiç konusuyla ilgili olarak bakan arkadaşlarına verdiği talimatı gerçekten biz de gördük. Nitekim onların Savunma Bakanı, Savunma Bakanımızı hemen ertesi gün zannediyorum aradı. Aynı şekilde Hazine ve Maliye Bakanlarına da hemen talimatı vereceğim dedi ve oraya da talimatı verdiğini, çünkü bizim Hazine ve Maliye Bakanımızı da hemen ertesi gün aradılar ve şu an da görüşmeler bu konuyla ilgili de devam ediyor. Yani bu konuda bu sürecin başlamış olması tabii her türlü önemi haiz.”

İÇİŞLERİ VE ADALET BAKANLARI HAKKINDA ALINAN YAPTIRIM KARARININ KALDIRILMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İçişleri ve Adalet Bakanları hakkında Amerika Birleşik Devletleri tarafından alınan yaptırım kararının kaldırılmasına yönelik olarak da “Onunla ilgili de eş zamanlı olarak Amerika ve Türkiye saatiyle belirlenen gün ve saatte yaptırımlar kaldırıldı ve şimdi aramızda böyle bir şey artık yok ve süreci karşılıklı takip ediyoruz. 10-11 Kasım´da malum Paris´te bir uluslararası toplantı var. Bu toplantıda Sayın Trump´la orada da bir görüşmeyi daha farklı konular olmak üzere yüz yüze görüşme imkânımız olacak, Sayın Putin´le aynı şekilde. Yani dünya liderlerinin bir kısmıyla orada bu tür konuları görüşme fırsatını da yakalayacağız” açıklamalarında bulundu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Türkiye Kırım Arasında İşbirliği
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Türkiye, Libya Konferansı´ndan çekildi
Türkiye, Libya Konferansı´ndan çekildi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye´nin İtalya´daki Libya Konferansı´nı terk ettiğini açıkladı.
Anketlerde Ak Parti´ye Şok
Anketlerde Ak Parti´ye Şok
Yerel seçim anketlerinde son durum: AK Parti hiç olmadığı kadar geride
Türkiye-Rusya İle Ticarette El Sıkıştı
Türkiye-Rusya İle Ticarette El Sıkıştı
Türkiye ile Rusya´dan ´Dış Ticaret Eylem Planı´ hamlesi
Devletin Zirvesi Anıtkabir´de
Devletin Zirvesi Anıtkabir´de
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 80´inci yılında tüm yurtta anılıyor.
Dünya´nın Gözü Erdoğan Trump Görüşmesinde.İşte Masada ki 7 Başlık
Dünya´nın Gözü Erdoğan Trump Görüşmesinde.İşte Masada ki 7 Başlık
Trump´la masada 7 gündem başlığı var.
Belediye Başkanlarının Kaderi Erdoğan´ın Elinde ki Rapora Bağlı
Belediye Başkanlarının Kaderi Erdoğan´ın Elinde ki Rapora Bağlı
Erdoğan´a 700 sayfalık rapor!
Erdoğan´dan İmar Barışı Fırsatçı Uyarısı
Erdoğan´dan İmar Barışı Fırsatçı Uyarısı
Erdoğan konuşmasında yetkilileri fırsatçılara karşı uyardı
Bedellinin Eğitim Yerleri Ne Zaman Açıklanacak
Bedellinin Eğitim Yerleri Ne Zaman Açıklanacak
Milli Savunma Bakanı Akar, eğitim yerlerinin en geç aralık ayının başında tamamen açıklanacağını söyledi.
Ankara Şehir Hastanesinin Açılış Tarihi Açıklandı
Ankara Şehir Hastanesinin Açılış Tarihi Açıklandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! ´Aralık sonunda açacağız´
Eski Vekil Eşi Tarafından Bıçaklandı
Eski Vekil Eşi Tarafından Bıçaklandı
Eski CHP milletvekili Yıldıray Sapan´ı karısı bıçakladı!
Çözüm İçin Meclis Araştırma Komisyonu Kuruldu
Çözüm İçin Meclis Araştırma Komisyonu Kuruldu
O sorunların çözümü için TBMM´den flaş adım.
Rıza Sarraf hakkında yakalama kararı
Rıza Sarraf hakkında yakalama kararı
Rıza Sarraf davasında 3 yıla kadar hapis cezası kararı çıktı
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK, 406´sı Engelli ve 330´u Eski Hükümlü Olmak Üzere 3000 işçi alacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Adli Tıp Kurumu sözleşmeli 200 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı binlerce personel almak için ilana çıktı
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
O üniversite 149´u hemşire toplam 191 sağlık personeli alacak!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç idaresi personel alımı için ilana çıktı.
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATINDA
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı, 20 ilde, proje kapsamında 155 personel alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş alım ilanı yayınladı
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul
Sağanak
Bugün
11 / 9 °C
Fırtına
Perşembe
11 / 9 °C
Bulutlu
Cuma
12 / 8 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ev eşyaların tozunu almak ev temizliğin başlıca görevlerindendir. Bazen toz almak için kullandığımız bezler ne yaparsak yapalım sildiğimiz bölgede toz bırakmaya devam ediyorsa, durulama suyunun içerisine koyacağımız bir miktar gliserin bir sonraki toz alma işleminde toz bezlerin toz bırakmamasını sağlayacaktır

Toz bırakan toz bezleri;
Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.

Hz. Muhammed
Her bir ayaginizda yaklasik bir tirilyon bakteri vardir.

İNSAN VÜCUDU
1985 Demokratik Sol Parti (DSP) kuruldu.