TÜRKÇENİZİ GELİŞTİRMENİZ İÇİN 10 ALTIN KURAL
Türkçe gelişiminin etkili olması için derslerde birçok yöntem kullanılmaktadır.
Tarih: 30.3.2018 22:10:01/ 45769okunma / 0yorum

 

/resimler/2018-3/31/0713105121812.jpg

 Özellikle Türkçe programında öngörülen bilgi, beceri ve tutumların geliştirilebilmesi için birçok kuralın bir arada kullanılması gerekmektedir. Bu kuralları uygularken Türkçe öğretim programlarındaki hedefler dikkate alındığında bilişsel alanın bilgi, kavrama, uygulama, analiz ve sentez düzeyinde farklı tekniklerin bir arada kullanılması önem kazanmaktadır. Şimdi Türkçenizi geliştirecek 10 altın kurala geçelim.

/resimler/2018-3/31/0713410591181.jpg

1-) Anlatma

Bu kuralımız Türkçe öğretmeni merkezlidir. Aynı anda birçok kişiye bilginin aktarılması hedeflenir. Genellikle sunuş yoluyla öğretim yaklaşımında ve bilgi düzeyindeki davranışların kazandırılmasında kullanılır. Dinleyenler konuyla ilgili aynı görüşe sahip olurlar. Öğrencilere az zamanda çok bilgi verilir. Anlatma kuralımızda basit, kısa ve tam cümleler kullanılarak doğru ve mesleki terimlerin kullanılmasına dikkat edilir. Ses tonu iyi ayarlanmalı, ana başlıklar önceden belirlenmelidir. Anlatırken espri ve şakalara yer verilmeli, sınıfta tartışma ortamı oluşturulmalıdır. Ayrıca küçük grup çalışmaları yapılarak bilgi kalıcı hale getirilebilir.

2-) Tartışma

Öğrencileri düşünmeye yöneltmek ve verilen bilgilerin pekiştirilmesi amacıyla kullanılır. Karşılıklı görüşlerin ortaya konulması ve problemin çözüm yolları aranmasına yönelik bir çalışmadır. Problem çözme yeteneğinin geliştirilmesi ve kavrama düzeyinin arttırılması işlevlerini görür. Türkçe öğretmeni ve öğrenci etkileşimi bu kuralda son derece önemlidir. Öğrenciler bu sayede bir konu üzerinde kendi düşüncelerini ifade edebilirler. Tartışma ortamı oluşturulmadan önce sorular önceden belirlenmeli ve liste halinde hazırlanmalıdır. Öğretmen soruyu sormalı ve sınıfın tartışmasını istemelidir. Tartışma yapılırken önemli noktalar belirlenmeli ve öğrencilerin düşüncelerini rahatça söyleyebilecekleri bir ortam oluşturulmalıdır. Ayrıca tüm öğrencilerin tartışmaya katılması sağlanmalıdır.

3-) Gösterip Yaptırma

Gösterip yaptırmada Türkçe öğretmeni gösteren, öğrenci de yapan işlevlerini üstlenir. Bu yöntem öğrencilerin psikomotor becerilerini geliştirmelerine olanak sağlar. Kazandırılacak beceriler öğretmen tarafından öğrencilere gösterilir ve öğrenciye beceriyi kazanabilmesi için zaman tanınır. Beceriler sırayla ve aşamalı olarak öğretilir ve her becerinin tam öğrenildiğinden emin olunmalıdır. Basit olandan başlanmalı ve zora doğru gidilmelidir. Bir iş akış listesi oluşturularak yapılacaklar yazılmalıdır.

4-) İyi Bir Okur Olmak

Okur olmak, okuma zevkine sahip olmayı ve bolca kitap okumayı kastetmektedir. İyi bir okur olmak Türkçe öğreniminde ve gelişiminde oldukça önemlidir. Okuduğunu anlamayan birisinin başarı şansı da aynı derece de azalacaktır. Gerçekten iyi bir okursanız hızlı ve etkili bir şekilde Türkçenizi geliştirebilirsiniz. Ülkemizde yapılan sınavlarda da genel itibariyle okuduğunu anlamaya yönelik sorular sorulmaktadır. Okuduğunu anlayan bir öğrenci sınavlarda da başarılı olacaktır.

5-) Kelime Dağarcığı

Kelime dağarcığı geniş olan ve cümleleri anlamlandırabilen kişiler Türkçede başarılı olur. Cümlelerde geçen deyimler, atasözleri ve entelektüel bilgi gerektiren kelimeler anlamlandırılmadan okunulan parça bütünüyle anlaşılamaz. Türkçenizi geliştirmek ve sınavlarda başarılı olmak istiyorsanız kelime dağarcığınızı geliştirmelisiniz. Bunun içinde bol bol kitap okumalı, bilmediğiniz kelimelere denk geldiğinizde sözlüğe bakmalısınız. Ayrıca karşınıza bilmediğiniz bir atasözü ya da deyim çıktığında atasözleri ve deyimler kılavuzuna göz atarak anlamlarını öğrenebilirsiniz.

6-) Dil Bilgisi Öğrenmek

Okuduğunuzu da anlayabiliyorsunuz fakat dil bilgisinde sorunlarınız varsa bu da büyük problem oluşturmaktadır. Dil bilgisi dilin inceliklerine ulaşmanızı da sağlar. Dil bilgisi eğlenceli ve sayısal zekânın da işin içine girdiği bir kavramdır. Öncelikle isim, fiil arasındaki farklar öğrenilmeli, sıfatlar ve iyelik eklerinin hangi görevlerde kullanıldığı bilinmelidir. Ayrıca ezberlemeniz gerekiyorsa çekinmeyin ezberleyin. Ezber yapmak kulağa eski bir eğitim sisteminin parçası olarak gelebilir fakat unutmayın ki ezber yapmak zekâ gelişiminde de etkili bir yöntemdir. Tüm bilgileri ezber yapmanız elbette mantıklı değildir, bu nedenle yalnızca önemli kısımları ezberleyiniz. Dil bilgisi çalışırken en temel kavramlar ve terimlerden başlanmalıdır. Konu atlamak tam öğrenimi engelleyerek sizi tökezletebilir. Ayrıca öğrendiklerinizin gerçekçi ve kalıcı olduğundan emin olun.

7-) Kavram Haritaları

Özellikle dil bilgisi konularında çizgisiz bir kâğıda, renkli kalemlerle öğrendiklerinizi şematik olarak yazın. Oklarla veya listeler halinde konuları kısa örnek ve hatırlatıcılarla açıklayın. Bu kavram haritalarını ezberleyin ve gerektiğinde kullanmasını da öğrenin. Bu kavram haritalarını sürekli gördüğünüz bir yere asarak en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

8-) Tekrar Etmek

Türkçe dersinde öğrenmenin kalıcı hale getirilmesi için tekrar şarttır. Öğrendiklerinizi belli aralıklarla tekrar etmeli ve kalıcı hale getirmelisiniz. Öğrendiklerinizi küçük not kâğıtlarına yazabilir ve bunları tekrar etmede kullanabilirsiniz. Önemli ve vurgulanması gereken yerleri not aldığınızdan da emin olun.

9-) Soru-Cevap

Sınıf içi uygulamalarda en çok kullanılan teknik soru-cevaptır. Bu teknik sayesinde düşünme ve konuşma alışkanlığı kazanabilirsiniz. Soru-cevap yönteminde soruların ilgi çekici olmasına dikkat edilmeli ve cevabında düşündürücü olması sağlanmalıdır. Doğru cevaplar anında pekiştirilmeli, yanlış cevaplarda düzeltilmelidir. Cevaplara ulaşılması için ipuçları kullanılabilir.

10- Benzetim

Benzetim tekniğinde bir olay gerçekmiş gibi ele alınarak üzerinde çalışma yapılır. Gerçek durumların önemli kısımları diyagramlar halinde ya da sembollerle belirlenebilir. Öğrenciler bu sayede olaya katılır ve şekil verirler. Bu sayede problem çözme ve karar verme becerileri gelişir. Türkçe öğreniminde en etkili kuralları size aktardığımız bu konunun sonuna geldik. İstediğiniz Türkçe seviyesine ulaşmanız dileğiyle…

Preply bloğundan ilginç yazılardan biri: https://preply.com/en/blog/2018/03/14/british-english-vs-american-english-slang-compared/
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Fabo Makine Kırma ve Eleme Tesisleri
Fabo Makine Kırma ve Eleme Tesisleri
Merkezi İzmir´in Torba ilçesinde bulunan Fabo Makine, bugün 40´ı aşkın ülkeye ürün ve hizmet ihracat eden bir şirket olmakta olup, aldığı sayısız ödül ile sektörün enleri arasındadır.
UETS ile kayıp tebligatlara son
UETS ile kayıp tebligatlara son
Gelişmiş teknoloji sisteminin hayatımıza tam anlamıyla oturmasıyla birlikte bireysel ve kurumsal alanlarda işlerin çok daha rahat yürütüldüğü bir gerçektir.
Kalite Yönetim Standartları İçin En Önemli Belge
Kalite Yönetim Standartları İçin En Önemli Belge
Herkes ilk defa tercih edeceği ya da ilk defa bir ürün ya da hizmet alacağı kuruluş hakkında bilgi sahibi olmak isteyecektir.
Adrenalinin Kaliteye Bürünmüş Haline Hoşgeldiniz!
Adrenalinin Kaliteye Bürünmüş Haline Hoşgeldiniz!
Dikkat, eğer bu satırları okuyorsan şu andan itibaren aklında ki tüm kötü düşünceleri silmelisin.
Konkasör ve Beton Sanayi Hizmetleri
Konkasör ve Beton Sanayi Hizmetleri
Beton Santrali 15 yıllık tecrübe ile hizmet veriyor
Sarı Çelik Makina
Sarı Çelik Makina
Süleyman Sarı önderliğinde 2001 senesi itibari ile faaliyete geçmiş olan Sarı Çelik firması, endüstriyel tesis, madencilik ve inşaat alanlarında müşterilerine kaliteli bir hizmet sunmaktadır
1. Yaş Doğum Günü
1. Yaş Doğum Günü
Bebeğinizin aranıza katılmasının üstünden tam bir yıl geçti.
Hızlı ve Kalıcı İngilizce Öğreten Dil Okulları
Hızlı ve Kalıcı İngilizce Öğreten Dil Okulları
Batı dilleri arasında en yaygın konuşulanı ev en popüler olanı İngilizcedir.
Kolay, Hızlı ve Ücretsiz: Dugunbuketi.com ile Evlenin
Kolay, Hızlı ve Ücretsiz: Dugunbuketi.com ile Evlenin
Çok hızlı ilerleyen düğün hazırlıklarında zaman zaman aksaklıklar yaşanabiliyor.
Sifonik Sistem Kurulumları
Sifonik Sistem Kurulumları
Sanayi işletmelerinin ve turistik tesislerin işletilmesi çok maliyetlidir. Firmalar maliyetleri azaltmak için maliyet sınırlayıcı önlemler alabilir.
Garantili Güneş Gözlüğü Kullanımı
Garantili Güneş Gözlüğü Kullanımı
Güneş gözlükleri hayatımızda en özel aksesuarlardan biridir.
Boşanma Davası Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Boşanma Davası Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Boşanma davası açarken en önemli adım karar vermektir.
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK, 406´sı Engelli ve 330´u Eski Hükümlü Olmak Üzere 3000 işçi alacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Adli Tıp Kurumu sözleşmeli 200 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı binlerce personel almak için ilana çıktı
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
O üniversite 149´u hemşire toplam 191 sağlık personeli alacak!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç idaresi personel alımı için ilana çıktı.
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATINDA
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı, 20 ilde, proje kapsamında 155 personel alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş alım ilanı yayınladı
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ev eşyaların tozunu almak ev temizliğin başlıca görevlerindendir. Bazen toz almak için kullandığımız bezler ne yaparsak yapalım sildiğimiz bölgede toz bırakmaya devam ediyorsa, durulama suyunun içerisine koyacağımız bir miktar gliserin bir sonraki toz alma işleminde toz bezlerin toz bırakmamasını sağlayacaktır

Toz bırakan toz bezleri;
İnsan öldüğü zaman üç şey hariç ameli kesilir: Sadaka-i cariye, faydalanılan ilim, salih evlat.

Hz. Muhammed
Köpeklerin ter bezleri ayaklarındadır

CANLILARIN ÖZELLİKLERİ
571 Son Peygamber Hz.Muhammed, İslam dini peygamberi Dünyaya Geldi