Son Anket Sonuçları Erdoğan´ı Üzdü
31 Mart yerel seçimi öncesi son ankette AK Parti´ye şok sonuçlar!
Tarih: 14.1.2019 23:45:33/ 372okunma / 0yorum

 

Yerel seçimlere kısa bir süre kala, partilerin anket çalışmaları hızlandı. AK Parti, Ankara için yaptırdığı ankette şok bir sonuçla karşılaştı. AK Parti ve MHP yetkilileriyle görüşen Reuters, AK Parti´nin yerel seçim için yaptırdığı anketlerde ortalama yüzde 35 oyla karşılaştığını belirtti. Oy oranının yüzde 40´ın altında kalabileceğini söyleyen AK Parti yetkililerine göre Ankara´nın kaybedilmesi riski var.

Ekonomideki olumsuz gelişmeler ve adayların beklendiği kadar güçlü olmamasının da etkisiyle Mart´ta yapılacak yerel seçimler için AK Parti tarafından yaptırılan anketlerde AK Parti´nin oyu, kararsızlar dağıtılmadan yüzde 32-35 ile partinin beklentilerini henüz karşılamıyor. Yetkililer AK Parti´nin bazı büyük illeri kaybetme riski olduğunu ve AK Parti-MHP ittifakının oylarının yerel seçimler genelinde yüzde 52´inin altına düşmesi durumunda ise meşruiyet sorununun ortaya çıkabileceğini belirterek, bu nedenle başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere partinin üst kademesinin bu tabloyu değiştirmek için çaba göstereceğini ve böyle bir durumun “güven tazelemeyi” gerektirebileceğini kaydediyorlar.

“KARARSIZLARI İKNA ETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

En son 2014´te yapılan yerel seçimde AK Parti Türkiye genelinde yüzde 45.6, CHP yüzde 27.8, MHP yüzde 15.2 oy almıştı. Cumhurbaşkanlığı için geçen yıl yapılan seçimi yüzde 52.59 ile Erdoğan kazanırken, Cumhur İttifakı yüzde 53.66 oya ulaşmıştı. Bunda AK Parti´nin oyu yüzde 42.56, MHP´nin oyu ise yüzde 11.1 düzeyinde gerçekleşmişti. Reuters´ın görüştüğü bazı AK Parti´li üst düzey yetkililer, anketlerde “kararsız seçmenlerin” oranının çok yüksek olduğunu ve bunların ikna edilmesi için çalışılacağını belirtiyorlar. Yetkililer, Ankara´nın kaybedilme riskinin bulunduğuna dikkat çekiyorlar.

“OY ORANI YÜZDE 32-35 ARALIĞINDA”

AK Parti´li bir yetkili, “Anketlerde kararsızlar dağıtılmadan partimizin oy oranı yüzde 32-35 aralığında. Beklentileri karşılamıyor, net. Ama daha kampanya sürecinin başındayız. Kararsızların oy oranı çok yüksek; yüzde 30´a yakın. İl bazında İstanbul iyi ama Ankara çok da parlak gözükmüyor. Bazı büyükşehirlerde de sıkıntılar olabilir” derken AK Parti genel merkezinden bir yetkili de, “Şu anda AK Parti´nin oy oranı 32-35 aralığında görünüyor, bunu yukarı çekmeye ihtiyaç var” dedi.

“BU İYİ BİR SONUÇ OLMAYACAKTIR”

Bir başka AK Parti´li yetkili ise “31 Mart´taki seçimde oy oranı yüzde 40´ın altında kalabilir. Bu iyi bir sonuç olmayacaktır” derken, “Böyle bir sonuç güven tazeleme tartışmalarını açabilir. Buna ittifak ortağımız MHP de dahil. Bu, olursa Türkiye´nin politik iklimini değiştirebilir” ifadelerini kullandı.

Bahçeli 26 Aralık´ta yaptığı açıklamada, “Mahalli idareler seçiminde Cumhur İttifakı yüzde 52 altına düşmeyecek bir sonucu sağlayabilirse Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerinde meşruiyet tartışmasından tutun acımasız muhalefetle ülkeyi kaosa, krize sürükleyecek yanlışlıklardan Türkiye´yi kurtarmış olur” demişti.

AK Parti´ye yakın bir kaynak da “Eğer gerçekten bazı büyükşehirler kaybedilir ve oy oranında düşüş olursa meşruiyet işi ciddi sıkıntıya girer” diyerek, “Birbirinden farklı olsa da bu durum erken seçim söylemlerini gündeme getirir mi? Sanırım getirir ama buna gerek kalmayacağını düşünüyorum. Daha yolun başındayız ve Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere çok ciddi şekilde çalışacağız” diye konuştu.

SARI: İSTANBUL FOTO FINISH´E KALABİLİR

Yerel yönetimlere büyük önem veren ve AK Parti´nin 16 yıllık iktidarına giden yolunu yerel yönetimlerden başlatan Erdoğan, özellikle İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyükşehirleri elinde tutmak istiyor. Araştırma şirketi Konsensus Genel Müdürü Murat Sarı, Reuters´a son anketleri ışığında yaptığı değerlendirmede, İstanbul´da AK Parti adayı Binali Yıldırım´ın bir adım önde olduğunu, CHP´nin adayı Ekrem İmamoğlu´nda ise bir çıkış görüldüğünü belirterek, “Bu çıkış bu hızda giderse İmamoğlu Yıldırım´ı yakalayıp, foto finish´e kalacak gibi. Tam tersi olup Yıldırım arayı da açabilir. Son anketlerimize göre AK Parti´nin oy oranı İstanbul´da yüzde 52, CHP´nin yüzde 46” dedi.

“AK PARTİ´NİN KAYBETME OLASILIĞI VAR”

Ankara´da AK Parti´nin adayı Mehmet Özhaseki´nin bir puan önde olduğunu belirten Sarı, başkentte hem AK Parti hem de CHP adaylarından memnun olmayan seçmenler bulunduğunu, bu seçmenlerin yöneliminin nasıl olacağının önemli olduğunu söyleyerek, “Ankara´da kararsızların sayısı yüksek. Mansur Yavaş geçen seçimde de böyle yapmıştı, bu hızla giderse geçip gitme olasılığı çok yüksek. Ankara´yı AK Parti´nin kaybetme olasılığı var” diye konuştu.

Sarı, AK Parti´nin oy oranının biraz gerileyerek yüzde 40 altına düşme olasılığı bulunduğunu, MHP´nin oylarının ise yüzde 16-17´lere kadar çıkabileceğini de kaydetti.

EKONOMİ VE ADAYLAR BÜYÜK ETKEN

Cumhur İttifakı´nın diğer ortağı olan MHP´den bir yetkili de, AK Parti açısından seçmen üzerinde en olumsuz etkinin ekonomi olduğunu, bunun etkilerini sahada daha şimdiden gördüklerini belirtti ancak yine de Cumhur İttifakı´nın başarı şansının yüksek olduğunu söyledi.

“BUNUN BİR BEDELİ OLACAK”

MHP ile kurulan ittifakın, seçimde adaylara ciddi katkı sağlayacağını ve bunun, adayların durumu ile ekonomideki gelişmelerin muhtemel olumsuz etkilerini bertaraf edebileceğini kaydeden belirten AK Parti´ye yakın bir kaynak, “(Ancak) Bazı büyükşehirlerde işler kolay olmayacak. Mesela Ankara bunlardan biri ama İstanbul´a yönelik tereddüt yok” dedi. Aynı kaynak, “Ekonomideki gelişmeler vatandaşta bir öfke yaratıyor. Bunun bir bedeli olacak, bunun işaretlerini Türkiye genelinde görüyoruz. Beklentileri karşılamayan adaylar da başka bir unsur” dedi.

EKONOMİYE DİKKAT ÇEKTİLER

Yetkililer, geçen yıl özellikle Ağustos´taki kurda yaşanan ve genele yayılan sorunların da seçmen üzerinde etkili olacağını ve bunun etkilerinin daha şimdiden hissedilmeye başlandığını ifade ediyor.

AK Parti´li üst düzey bir yetkili, “Vatandaş ekonomideki gelişmeleri hissetmeye başladı. Olumsuz etki olmayacak demek gerçekçi değil” derken, ekonomi bürokrasisine yakın bir kaynak, geçen yıl Ağustos´taki şokla birlikte bazı dengelerin bozulduğunu, kur, büyüme ve enflasyonda beklenmeyen bir tablo ile karşı karşıya kalındığını belirterek, “Adımlar atılıyor. Kur gibi bazı alanlarda başarı sağlandı. Enflasyon, işsizlik ve bundan sonra iki çeyrek üst üste muhtemel daralma işleri zorlaştıracak. Bu nedenle ekonomide daha gevşek politikaya sıcak bakanlar kadar biraz daha dikkatli olunmasını savunanlar görülüyor” diye konuştu.

“ASGARİ ÜCRET VE KREDİLER HENÜZ KATKI SAĞLAMADI”

Bazı yetkililer seçim öncesi asgari ücret artışı, şirket ve bireylerin kredilerinde yapılandırma dahil ekonomide atılan adımlar bir “gevşeme” sinyali verse de bunların oy açısından katkısının henüz görülmediğini belirtiyorlar. Ekonomide atılan adımların olumsuz etkilerinin olabileceğini belirten yetkililer ek bazı adımların gerekli olduğunu ve bunların gündeme gelebileceğini belirtti.

 

 
 Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Anket Sonuçları Erdoğan Üzdü
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP´li Vekil ve Yöneticiiler Eylemde
CHP´li Vekil ve Yöneticiiler Eylemde
Sakarya´da CHP´li vekiller vatandaşlarla birlikte fabrikanın satışını protesto için 12 saatlik oturma eylemi başlattı
Esnaf Madur,İmamoğlu Keyifnde
Esnaf Madur,İmamoğlu Keyifnde
Esnaf mağdur olurken tatiline devam eden İmamoğlu´ndan milyonluk tatil keyif!.
İmamoğlu,HDP´li Başkanların Görevden Alınmasına Sessiz Kalmadı
İmamoğlu,HDP´li Başkanların Görevden Alınmasına Sessiz Kalmadı
İşe gelince ´yok´ teröre destek deyince ´var´! CHP´li Ekrem İmamoğlu´ndan HDP´ye skandal destek.
20 Yıl Önce Bugün,İşte Unutulmaz Kareler
20 Yıl Önce Bugün,İşte Unutulmaz Kareler
17 Ağustos 1999 Gölcük depreminin 20´nci yılı... Bu görüntüleri unutmayın
Türkiye´den Yeni Katar Kararı
Türkiye´den Yeni Katar Kararı
Türkiye´den Katar´a bir üs daha! Suudi Arabistan rahatsız oldu.
Dünyanın Gözü Başkentte Yapılacak Kritik Zirvede
Dünyanın Gözü Başkentte Yapılacak Kritik Zirvede
Dünyanın gözü Türkiye´de! Suriye için iki kritik zirve.
Aktivist´ten Erdoğan´a İslam Teşkilatı Çağrısı
Aktivist´ten Erdoğan´a İslam Teşkilatı Çağrısı
Keşmirli aktivist Fatima Anwar´dan Başkan Erdoğan´a mektup: BM ve İslam İşbirliği Teşkilatı´nı harekete geçirin.
Rize-Artvin Havalimanından İyi Haber
Rize-Artvin Havalimanından İyi Haber
Müjdeli haber geldi! Dev proje 2 yıl önce bitecek
Eyleme Gidenler ,Altın Derdine Düştü
Eyleme Gidenler ,Altın Derdine Düştü
Kaz Dağları´na sözde çevre eylemine giden CHP ve HDP´liler altın aramaya başladı.
Af Yasası Çıkacak Mı?Nasıl Olacak.işte Açıklama
Af Yasası Çıkacak Mı?Nasıl Olacak.işte Açıklama
Abdulhamit Gül´den son dakika af yasası açıklaması! Af ceza indirimi yasası ne zaman çıkacak? Af yasası nasıl olacak?
İpek Holdink Davasında Şok
İpek Holdink Davasında Şok
Koza İpek Holding davasında flaş gelişme!.
Bakanlıktan Bayramda Yol Önlemleri
Bakanlıktan Bayramda Yol Önlemleri
İçişleri Bakanlığı´ndan Kurban Bayramı öncesi büyük hazırlık.
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK, 406´sı Engelli ve 330´u Eski Hükümlü Olmak Üzere 3000 işçi alacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Adli Tıp Kurumu sözleşmeli 200 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı binlerce personel almak için ilana çıktı
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
O üniversite 149´u hemşire toplam 191 sağlık personeli alacak!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç idaresi personel alımı için ilana çıktı.
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATINDA
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı, 20 ilde, proje kapsamında 155 personel alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş alım ilanı yayınladı
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Sen insana ulaşmadan Allah’ı nasıl arıyorsun?.

Hz. Muhammed
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
1989 Bulgaristan´dan gelen göçmen sayısı 300 bine ulaşınca hükümet sınırı kapattı.