Şeref Malkoç´tan Mahkemeye Gitmeyin Çağrısı
Vatandaşa kritik çağrı: Mahkemeye gitmeyin, bize gelin
Tarih: 7.2.2019 12:12:39/ 285okunma / 0yorum

 

Kamu Denetleme Kurumu Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, 2018 yılında 100 binin üzerinde vatandaşın sorunlarına çözüm bulunduğuna dikkat çekerek, "Yanlış yapan idareciyi, hatalı davranan kurumları mahkemeye gitmesin bize şikayet etsin. Biz vatandaşın avukatıyız, yardımcısıyız, yöneticilerimizin de rehberiyiz. " dedi.

Haber 7 Gündem Masasının bu haftaki konuğu, Kamu Denetleme Kurumu Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Haber7.com Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli, Haber Şefi İbrahim Günay ve  Siyaset Editörü Birsen Ateş´in sorularını cevaplandırdı.

İşte Malkoç´un Haber 7´ye özel açıklamaları

Ombudsmanlık dünyaya İsveç´ten yayıldı ama baktığımızda İsveç´e de bizim medeniyetimizden, bizim kültürümüzden Osmanlı´dan gitti. İsveç Kralı 12. Şarl 1709 yılında Ruslara yenildiğinde Osmanlı´ya sığındı ve 5 yıl burada yaşadı. Bu süre zarfında Osmanlı´da halk ve devlet ilişkisini incelediğinde çok hoşuna gidiyor. Bakıyor, 17 milyon kilometrekarelik Osmanlı coğrafyasında Belgrad´dan, Mekke´den, Kahire´den, Trabzon´dan, Van´dan idarecilerle ilgili şikâyet geliyor ve padişah bunları inceleyip çözüm buluyor. Bu çok hoşuna gidiyor ve bundan esinlenerek bir emirname yazıp İsveç´e gönderiyor. Bunu uygulasın diye birini görevlendiriyor ve adı da “Ombudsman” oluyor. Bizim medeniyetimizin ürünü olan bu müessese İsveç´e intikal ediyor ve orada kurumsallaşıp AB müktesebatı ile bize geliyor.  

VATANDAŞ VE DEVLET ARASINDA GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURUYORUZ

Çok faydalı bir kurum, hakkaniyet kurumu, adalet kurumu. Devletin verdiği hizmetlerde vatandaşın memnun olmadığı şikayetçi olduğu durumlar için bu kurum kurulmuş ve denmiş ki; “Eğer şikayetçiysen, mahkemeye gitmeden kamu denetçiliğine gel, sorununu bu kurum çözsün.” Biz devletle vatandaş arasında bir barış köprüsüyüz, bir gönül köprüsüyüz. Biz başvurulardan para almıyoruz, harç almıyoruz. Vatandaşla idareyi barıştırıp dostane çözümler buluyoruz. Bunu da 6 ay gibi kısa bir sürede yapıyoruz.VATANDAŞ ŞİKAYET EDİNCE HAREKETE GEÇEBİLİYORUZ

Kartal´daki binanın çökmesi içimizi yaktı, umarım çok sıkıntılı bir durum yoktur. Bundan sonra binalarda böyle eksiklik ve noksanlık varsa mutlaka tedbir alınması gerekiyor. Bunlar bizim alanımıza giriyor aslında ama bizim res´en inceleme yetkimiz yok, vatandaşın şikâyeti üzerine harekete geçebiliyoruz. Diyelim ki çimentosu az, demiri az, sıkıntılı binalar var, burada konu bize intikal ederse biz anında müdahil olup gerekeni yapabiliyoruz.

MİLLETİMİZ DÜNYAYA ÖRNEK OLDU

Bu millet, bu devlet son 2 yüzyılın en kudretli dönemini yaşıyor. Bugün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın yapmış olduğu reformları Osmanlı döneminde 3. Selim yapmaya kalktığında onu Kabakçı Mustafa İsyanı ile indirmişlerdi. Çok şükür bugün Türkiye anayasal ve hukuksal sınırlar içerisinde bu reformları yaptı ve uygulamaya koydu. Bu olağanüstü bir güzelliktir ama bu reformların hayata geçirilmesi için herkese görev düşüyor. Özellikle kamu idaresine, bürokrasiye çok büyük görevler düşüyor. Geçmişte sıkıntı şuydu; Türkiye eğitim alanında, demokrasi alanında ve adalet alanında zorluk yaşıyordu. Demokrasimizi zehirleyen darbeler vardı. Bu darbelerden ders alan milletimizi 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanımızın talimatı ile sokaklara çıktı, darbecilerin tanklarına karşı göğsünü siper etti. Hukukuna, demokrasisine, anayasasına, geleceğine, çocuğunun ekmeğine böyle sahip çıkan bir millete her türlü hizmetin en iyisini yapmak gerekir, çünkü milletimiz dünyaya örnek olmuştur.

VATANDAŞA ÖNEMLİ ÇAĞRI: MAHKEMEYE GİTMEYİN BİZE GELİN

Sistem değişikliğinden dolayı, yeni sistemin işleyişinde aksanlık, noksanlık olursa vatandaş bize müracaat etsin. Yanlış yapan idareciyi, hatalı davranan kurumları mahkemeye gitmesin bize şikayet etsin. Biz vatandaşın avukatıyız, yardımcısıyız, yöneticilerimizin de rehberiyiz.Şimdi yerel seçimler var, 5 yılda bir idarecilerimizi seçiyoruz. Kamu Denetleme Kurumu 5 senenin her gününde, her ayında idareyi denetleyebiliyor. Vatandaşımız 5 yılda bir oy vermekle kalmasın beğenmediği hizmetler varsa bize şikayette bulunsun dilekçe versin. Biz vatandaşın istediğine göre, park istiyorsa belediyeye park yaptıralım, kaldırım istiyorsa onu yaptıralım. Biz bu anlamda da vatandaşımıza hizmet sunmayı arzuluyoruz100 BİNİN ÜSTÜNDE VATANDAŞA HUKUKİ YARDIM SAĞLADIK

Bizim kurum çok yeni bir kurum, 2010 yılında anayasada yer almış, 2012´de kanun çıkmış, 2013 yılında çalışmaya başlamışız, 6 senelik bir kurum. Biz de sizler vasıtası ile sesimizi duyurup vatandaşa sesleniyoruz: Biz buradayız, şikayetiniz varsa gelin, Türkiye´yi daha güzele taşıyalım. Vatandaş da artık bizi daha yakından tanıyor. 2018 yılında 17 bin 585 yazılı başvuru aldık, bunun yanında 97 bin 358 yüz yüze görüşme, telefonla görüşme gibi ortamlarda iletişim sağladık.  Yani 100 binin üzerinde vatandaşa hukuki yardım sağladık, yol gösterdik, rehberlik yaptık. Verdiğimiz kararlarla da idarenin kamuya verdiği hizmetlerin kalitesini artırmaya, şeffaflığını artırmaya ve insan odaklı idare oluşturmaya çalıştık.Vatandaş tanıdıkça bizi seviyor. Bizim kararlarımıza uyuldukça ne güzel idarecilerim ne güzel devletim var diyor ama bunu daha da yaygınlaştırmamız gerekiyor.

TÜRKİYE´NİN 2023,2071 HEDEFLERİNİ BERABER GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Bizi en büyük paydaşlarımız medya ve sivil toplum örgütleri. Verdiğimiz kararları sizler aracılığı ile duyuracağız, kararlarımıza uymayan idarecileri sizler aracılığı ile halka şikayet edeceğiz. Türkiye´nin 2023, 20171 hedeflerini hep beraber gerçekleştireceğiz. Biz istiyoruz ki belediye başkanlarımız Londra, Paris´le yarışıp dünyanın en iyileri olsun. Biz istiyoruz ki üniversite rektörlerimiz, ABD ve Japonya ile yarışıp dünyanın en iyileri olsun. Bunu gerçekleştirdiğimiz gün Türkiye´de demokrasi daha kökleşecek, hukukun üstünlüğü yerleşmiş olacak, insan hakları açısından örnek bir yönetim, örnek bir medeniyet kurmuş olacağız.  Bunu yapmak zor değil. Bizim toplumumuzun en büyük zafiyeti bir konuya odaklanamamak. Odaklanıp, hedef belirlediğinde onu gerçekleştirmek zor değil. Örneğin dünyanın büyük havalimanını biz yaptık, dünyanın en büyük hastanelerini biz yapıyoruz.

DEMOKRASİYİ ZEHİRLEYEN DARBELERİN BAŞINDA 28 ŞUBAT GELİYOR

Demokrasiyi zehirleyen darbelerin başında 28 Şubat geliyor. 28 Şubat´ta başbakana hakaret edildi, meclis tanklarla ezilmeye çalışıldı, milli irade yok sayıldı, çocuklarımızın eğitim hakkı elinden alınıp geleceğimiz felç edildi. Hala Türkiye hala toparlanamadı, eğer 28 Şubat olmasaydı bugün Türkiye´de fert başına düşen milli gelir en az 17 binle 20 bin Dolar arasında olurdu. Şunu memnuniyetle ifade edeyim, 28 Şubat´ın o cuntacı generalleri yargının önünde hesap verdi. 28 Şubat´ın medya ayağı, iş adamları ayağı, sivil toplum ayağı henüz hesap vermedi bu ayrı bir konu ama cuntacılar hesap verdi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´a teşekkür ediyorum, 28 Şubat´ta oluşan mağduriyetlerin hak ihlallerinin önemli bir kısmını yasa çıkararak hak sahiplerine iade etti, bunlar önemli şeyler.  28 Şubat sanıklarının yargılanması, 15 Temmuz´da halkımızın darbecilerin önünde durması Türkiye´nin önünü açtı bundan sonra kimse kolay kolay darbeye teşebbüs edemeyecektir. Bu yüzden milletimizle ne kadar iftihar etsek azdır, Cumhurbaşkanımızın büyük bir ferasetle, dirayetle kararlılıkla milletin önüne çıkması dünyanın en büyük demokrasi olaylarından birisidir.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP´li Vekil ve Yöneticiiler Eylemde
CHP´li Vekil ve Yöneticiiler Eylemde
Sakarya´da CHP´li vekiller vatandaşlarla birlikte fabrikanın satışını protesto için 12 saatlik oturma eylemi başlattı
Esnaf Madur,İmamoğlu Keyifnde
Esnaf Madur,İmamoğlu Keyifnde
Esnaf mağdur olurken tatiline devam eden İmamoğlu´ndan milyonluk tatil keyif!.
İmamoğlu,HDP´li Başkanların Görevden Alınmasına Sessiz Kalmadı
İmamoğlu,HDP´li Başkanların Görevden Alınmasına Sessiz Kalmadı
İşe gelince ´yok´ teröre destek deyince ´var´! CHP´li Ekrem İmamoğlu´ndan HDP´ye skandal destek.
20 Yıl Önce Bugün,İşte Unutulmaz Kareler
20 Yıl Önce Bugün,İşte Unutulmaz Kareler
17 Ağustos 1999 Gölcük depreminin 20´nci yılı... Bu görüntüleri unutmayın
Türkiye´den Yeni Katar Kararı
Türkiye´den Yeni Katar Kararı
Türkiye´den Katar´a bir üs daha! Suudi Arabistan rahatsız oldu.
Dünyanın Gözü Başkentte Yapılacak Kritik Zirvede
Dünyanın Gözü Başkentte Yapılacak Kritik Zirvede
Dünyanın gözü Türkiye´de! Suriye için iki kritik zirve.
Aktivist´ten Erdoğan´a İslam Teşkilatı Çağrısı
Aktivist´ten Erdoğan´a İslam Teşkilatı Çağrısı
Keşmirli aktivist Fatima Anwar´dan Başkan Erdoğan´a mektup: BM ve İslam İşbirliği Teşkilatı´nı harekete geçirin.
Rize-Artvin Havalimanından İyi Haber
Rize-Artvin Havalimanından İyi Haber
Müjdeli haber geldi! Dev proje 2 yıl önce bitecek
Eyleme Gidenler ,Altın Derdine Düştü
Eyleme Gidenler ,Altın Derdine Düştü
Kaz Dağları´na sözde çevre eylemine giden CHP ve HDP´liler altın aramaya başladı.
Af Yasası Çıkacak Mı?Nasıl Olacak.işte Açıklama
Af Yasası Çıkacak Mı?Nasıl Olacak.işte Açıklama
Abdulhamit Gül´den son dakika af yasası açıklaması! Af ceza indirimi yasası ne zaman çıkacak? Af yasası nasıl olacak?
İpek Holdink Davasında Şok
İpek Holdink Davasında Şok
Koza İpek Holding davasında flaş gelişme!.
Bakanlıktan Bayramda Yol Önlemleri
Bakanlıktan Bayramda Yol Önlemleri
İçişleri Bakanlığı´ndan Kurban Bayramı öncesi büyük hazırlık.
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK, 406´sı Engelli ve 330´u Eski Hükümlü Olmak Üzere 3000 işçi alacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Adli Tıp Kurumu sözleşmeli 200 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı binlerce personel almak için ilana çıktı
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
O üniversite 149´u hemşire toplam 191 sağlık personeli alacak!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç idaresi personel alımı için ilana çıktı.
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATINDA
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı, 20 ilde, proje kapsamında 155 personel alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş alım ilanı yayınladı
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kahvaltı ya da çay saati için hazırladığınız hamur kızartmalarının daha lezzetli olmasını istiyorsanız, hamura eklediğiniz kabartma tozuna biraz toz şeker katın.

HAMUR İŞLERİ
Hamı pişiremezsen bari, pişmişi ham etme…

Hacı Bektaşı Veli
Bir çift ayakta 250,000 terbezi vardir

İNSAN VÜCUDU
1989 Bulgaristan´dan gelen göçmen sayısı 300 bine ulaşınca hükümet sınırı kapattı.