Meclis´te Tarihi Gün! Başkanlık Teklifi Görüşülüyor.CANLI İZLE
Türkiye´de Başkanlık Sistemine geçişi öngören anayasa değişikliği TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlandı.
Tarih: 9.1.2017 17:25:46/ 207okunma / 0yorum

 

Genel Kurul, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın başkanlığında toplandı.CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, gündeme geçilmeden, gündem dışı söz verilmemesini eleştirdi.

MECLİS TV CANLI İZLE

Öte yandan anayasa değişiklik teklifine ilişkin AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "CHP´den 20´ye yakın milletvekilinin ´Evet´ diyeceği tahmininde bulundu.

TBMM Başkanvekili Aydın, Gündem dışı konuşmalarla ilgili takdir hakkının Meclisi yöneten başkanda olduğunu, Meclisin rutin çalışma günleri dışında bulunduğu için bu taleplerin değerlendirilmediğini, ancak 15 kişiye yerinden söz vereceğini belirtti.

 
CHP Grup Başkanvekili Altay, bunun üzerinde usul tartışması açılmasını istedi.

Açılan usul tartışması üzerine söz alan Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, bugün Cumhuriyet tarihinin en önemli görüşmelerinden birine başlanacağını söyledi.

TBMM İçtüzüğü´ne göre bu görüşmelerin yapılacağını belirten Turan, "Biz sakiniz. Sağduyuyu elden bırakmayacağız. 18 maddenin millete gitmesi için var gücümüzle çalışacağız." dedi.

Geçmişe dönük uygulamalara bakıldığında Anayasa görüşmeleri zamanında gündem dışı konuşmaların verilmediğinin görüleceğini aktaran Turan, "Tüm bu görüşmeler milletin gözü önünde yapılıyor. 18 maddelik teklifin görüşmeleri bitip arkaya dönüp baktığımızda mahçup olacağımız fotoğraflar vermemek lazım." diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Altay, AK Parti´nin 2012´ye kadar bütün belgelerinde, programında, tüzüğünde parlamenter sistem vurgusu ve parlamenter sisteme övgü olduğunu belirterek, "10 yılın ardından başınıza taş mı düştü parlamentonun dibine dinamit koymak istiyorsunuz?" ifadesini kullandı.

İçtüzüğe uyulması gerektiğini, aksi bir duruma karşı İçtüzük´ten aldıkları imkanları kullanacaklarını dile getiren Altay, "Kimse İçtüzük´te yazılana rağmen Mecliste iş tutmaya kalkmasın. Sonuçları kamu vicdanı incitir." değerlendirmesinde bulundu.

Altay, "Meclis bombalanırken parlamenter demokratik sisteme vurgu yapılıyorken şimdi ´biz bundan caydık´ diyorlarsa, çıkıp dürüstçe, ahlaklı şekilde bunun gerekçelerini tane tane ortaya koymaları lazım. Türkiye var oldukça Meclis de var olacaktır." dedi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da Genel Kurulun mümkün olduğunca gerilimden uzak tutulması gerektiğini söyledi. Tartışmaların kaybettireceği zamanın daha fazla olacağını belirten Akçay, gündem dışı konuşma taleplerini saygıyla karşıladıklarını, bunun çok fazla bir zaman almayacağını kaydetti.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ise HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş´ın TBMM Başkanlığına gönderdiği mektubu okudu.

Yıldırım, Demirtaş´ın mektubunda "Bizim parlamentoda görüşlerimizi ifade etme, oy kullanma hakkımız fiilen gasp edilmişken, bu görüşmeler ve oylamalar hukuka aykırı ve tartışmalı olacaktır. Parlamentoda görüşlerimizi bildirme ve oy kullanma hakkımız vardır. Başkanlığınız, gizli oy kullanabilmemiz için gerekli tedbirleri almalı, bunu sağlayacak imkanları yaratmalıdır." ifadelerini kullandığını aktardı.

TBMM Başkanvekili Aydın, her konuyu sataşma veya usul tartışması haline getirmemek gerektiğini ifade ederek, gündem dışı söz verilmemesi yönündeki tutumunu Genel Kurulun oyuna sundu. Yapılan oylamada TBMM Başkanvekili Aydın´ın tutumu kabul edildi.

GRUP BAŞKAN VEKİLLERİ KONUŞTU

TBMM Genel Kurulunda söz alan siyasi partilerin grup başkanvekilleri, bugün görüşmelere başlanan Anayasa Değişiklik Teklifi ile ilgili görüşlerini dile getirdi.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, bugün, "Türkiye´de kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıran, rejimi değiştiren, dünyada benzeri görülmeyen, tek adam teklifinin görüşüleceğini" iddia etti.

İnsanın en büyük hatalarından birinin ikbalini her şeyin önüne koyması olduğunu ifade eden Kerestecioğlu, tüm AK Parti ve MHP´li milletvekillerinin, geleceğe isimlerini nasıl yazdıracaklarını düşünerek, teklifi bir kez daha okumaya, red oyu vermeye çağırdığını söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, eğer 15 Temmuz darbe girişimi püskürtüldüyse, bunu, milletin demokrasi bilincine ve demokrasi aşkına borçlu olduklarını belirtti. Altay, bu durumu, hükümet başta olmak üzere hiçbir milletvekilinin unutmaması gerektiğini vurguladı.

Hükümetin, kendisinden şikayetçi olan, hoşnut olmayan herkesi ayrım yapmaksızın "terörist" ve "vatan haini" sıfatıyla yaftaladığını öne süren Altay, hükümetin, demokrasinin bir tepki ve protesto rejimi olduğunu unutup, en temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasına tahammül etmediğini savundu. Altay, "Hükümeti demokrasiye daha saygılı olmaya, hak arayan, hoşnutsuzluğunu gündeme getirmek isteyen sivil toplum örgütlerine karşı insan haklarına saygılı tutuma davet ediyorum. Ankara´da basın açıklaması yapmak isteyen Ankara Barosu ve sivil toplum örgütlerine yönelik emniyet teşkilatının bu vahşi, hasmane tutumunu kınıyoruz." diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, bugün çok önemli bir anayasa değişikliği teklifinin görüşüleceğine işaret ederek, teklife ilişkin kamuoyundaki tartışmalar çerçevesinde farklı fikir ve yaklaşımlara sahip olan siyasetlerin, sivil toplum kuruluşlarının olabileceğini belirtti.

Herkes, görüşlerini demokratik mecralarda, kurallara uygun bir şekilde açıklayabileceğine işaret eden Bostancı, ancak kimsenin kendisini kuralların üzerinde göremeyeceğini vurguladı.

Devletin, kuralların gereğini yapmakla görevi olduğunu dile getiren Bostancı, milletin istediğinin tecelli ettiği yerin Meclis olduğuna dikkati çekti. Bostancı, milletin vermediği yetkinin, çeşitli yol ve yöntemlerle hiç kimsenin ayrıca alma teşebbüsünde bulunamayacağını söyledi.

Bostancı, her türlü tartışmanın, kurallara uygun yapılması gerektiğini dile getirerek, Meclisin takdiriyle millete gidilmesi halinde milletin karar vereceğini, kimsenin korkmasına, çekinmesine gerek bulunmadığını, milletin okur yazar olduğunu, ne olduğunu bildiğini anlattı.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, ülkenin zor dönemden geçtiğini, bu zor dönemde olayları uzaktan seyredemeyeceklerini belirtti. Akçay, etraflarında ateş çemberi varken, inisiyatif almamalarının düşünülemeyeceğini vurgulayarak, "Geleceği planlamayan milletler başkalarının oyuncağı olur" şiarını asla akıllarından çıkarmamaları gerektiğini belirtti.

CHP´DEN 20 YAKIN VEKİLİN EVET DİYECEĞİNİ TAHMİN EDİYORUM

TBMM Genel Kurulu´nda bugün görüşülmeye başlanan olan anayasa değişiklik teklifine ilişkin AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "CHP´den 20´ye yakın milletvekilinin ´Evet´ diyeceğini tahmin ediyorum" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum´un anayasa değişiklik teklifine yönelik sözlerine "Sen kimsin küstah adam?" diyerek tepki gösterdi.

Meclis´te grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekilleri, TBMM´de gazetecilerin anayasa değişikliğine ilişkin sorularını yanıtladı. AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, "CHP´den 20´ye yakın milletvekilinin ´evet´ diyeceğini tahmin ediyorum. CHP oy kullanma kabinine milletvekillerini sokma cesareti gösterecek mi gösteremeyecek mi onu teyit edeceğiz. 316 milletvekili imza attık, imzamız senet, sözümüz namusumuzdur. AK Parti içinde herhangi bir milletvekili arkadaşımızın attığı imzadan vazgeçeceği, verdiği sözden döneceği kanaatinde değilim" diye konuştu.


Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kılıçdaroğlu´ndan Şehit Ailelerine ve Gazilere Çağrı
Kılıçdaroğlu´ndan Şehit Ailelerine ve Gazilere Çağrı
Kılıçdaroğlu şehit ailelerini ve gazileri hayır demeye davet etti.
Erdoğan Müjdeyi Verdi Salon Yıkıldı
Erdoğan Müjdeyi Verdi Salon Yıkıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güzel bir Türkiye İçin Tabii ki Evet Programında konuşuyor.
Kılıçdaroğlu Sıkıştı,Yalan Üstüne Yalan Söylüyor
Kılıçdaroğlu Sıkıştı,Yalan Üstüne Yalan Söylüyor
Kemal Kılıçdaroğlu: Yeni sistemde hükümet yok, bakanlar yok
Akşener Coştu,Rejime Sarıldı
Akşener Coştu,Rejime Sarıldı
Partisinden ihraç edilen MHP Genel Başkan adayı Meral Akşener, Bostancı Gösteri Merkezi´nde düzenlenen "Hayır" etkinliğine katıldı.
Kılıçdaroğlu Erdoğan´a İçerlendi
Kılıçdaroğlu Erdoğan´a İçerlendi
Erdoğan´ın HAYIR çadırı ziyaretine Kılıçdaroğlu yorumu
Başbakan Karaman´da Kılıçdaroğlu´na Yüklendi
Başbakan Karaman´da Kılıçdaroğlu´na Yüklendi
Başbakan Binali Yıldırım, Karaman mitinginde , "Kılıçdaroğlu 7 seçimdir eve eli boş dönüyor, bu seçim de aynısı olacak." dedi
Erdoğan Hayır Çadırını Ziyaret Etti
Erdoğan Hayır Çadırını Ziyaret Etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Sarıyer´de CHP´nin ´hayır´ çadırına uğradı.
Saadet´ten Flaşh Açıklama:Referandumun Kazananı Biz Olacağız
Saadet´ten Flaşh Açıklama:Referandumun Kazananı Biz Olacağız
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Referandumdan en başarılı çıkacak parti Saadet olacak." diyor
Numan Kurtulmuş´tan Flaşh Açıklama
Numan Kurtulmuş´tan Flaşh Açıklama
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş açıklama yapıyor.
Kılıçdaroğlu Komedyenlerle Yarışıyor
Kılıçdaroğlu Komedyenlerle Yarışıyor
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu´nun başkanlık sistemiyle ilgili sözleri Erdoğan´ı bir kez daha gülümsetti
Akşener Şehitlerin Hesabını Sormaya Geliyor
Akşener Şehitlerin Hesabını Sormaya Geliyor
Meral Akşener, referandum çalışmaları kapsamında İzmir´de halka seslendi.
´STK´lar Dış Güçlere Çalışıyor´
´STK´lar Dış Güçlere Çalışıyor´
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Almanya, Amerika ve İngiltere´den Türkiye´ye insani yardım için gelen bazı sivil toplum örgütlerinin etrafımızdaki coğrafyada oyun kurmaya çalışan dış dünyanın aparatları olduğunu söyledi.
Sivil Havacılık Sınavsız Personel Alacak
Sivil Havacılık Sınavsız Personel Alacak
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce (SHGM) sınav şartı aranmaksızın 7 uçak kontrol ve bakım makinisti ile 4 pilot alınacak.
Adalet Bakanlığı 2 bin 750 Personel Alacak
Adalet Bakanlığı 2 bin 750 Personel Alacak
Adalet Bakanlığı, 2 bin 750 kişiyi personel kadrosundan istihdam edeceğini duyurdu.
Makam Şöförü alımları 2017
Makam Şöförü alımları 2017
4-5 Yıl deneyimli şoförler alınacak
PTT´ye 2 Bin 500 Personel Alınacak
PTT´ye 2 Bin 500 Personel Alınacak
2017 Yılında 2500 personel alınacak.
7 BİN 660 AÇIKTAN PERSONEL ALIMI ŞUBAT 2017
7 BİN 660 AÇIKTAN PERSONEL ALIMI ŞUBAT 2017
Şubat 2017 Ayında Başvurusu Devam Eden 7.660 Açıktan Kamu Personel Alım İlanlarını Sizler İçin Bir Araya Getirdik. İlanlara Başvurular Başladı Hemen Başvurabilirsiniz.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 15 uzman yardımcısı alacak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 15 uzman yardımcısı alacak
ÇSGB Avrupa Birliği Uzman Yardımcısı Alım İlanı-Güncellendi
Sağlık Bakanlığı Personel Alacak
Sağlık Bakanlığı Personel Alacak
Sağlık Bakanlığı personel alımı ile 2017´de 16 bin personel göreve başlayacak
Aile Bakanlığı Denetçi Yardımcısı Alım İlanı
Aile Bakanlığı Denetçi Yardımcısı Alım İlanı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 20 Denetçi Yardımcısı alacak.
Adalet Bakanlığı 2017´de 5 bin 870 personel alacak
Adalet Bakanlığı 2017´de 5 bin 870 personel alacak
TBMM´de kabul edilen Adalet Bakanlığı bütçesine göre Adalet Bakanlığı 2017´de 5 bin 870 yardımcı personel alımı yapacak. 2017 Adalet Bakanlığı memur alımı sayısını Bakan Bekir Bozdağ açıkladı.
Adalet Bakanlığı 4 bin personel alacak
Adalet Bakanlığı 4 bin personel alacak
Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü´nde görevlendirilmek üzere 4 bin infaz ve koruma memuru alınacağını duyurdu.
Jandarma Askeri Personel Alımı
Jandarma Askeri Personel Alımı
İçişleri Bakanlığına bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Jandarma Genel Komutanlığı, devlet personel başkanlığı adresinde yayınladığı ilan ile askeri personel alacağını duyurmuştur.
16 Bin Yeni Memur Alınacak
16 Bin Yeni Memur Alınacak
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 2017 yılı içinde Adalet Bakanlığı olarak 16 bin yeni personel alımı yapılacağını açıkladı.
TÜM İLANLAR
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:03 06:44 13:19 16:52 19:36 21:05
İstanbul
Güneşli
Bugün
15 / 6 °C
Güneşli
Perşembe
16 / 6 °C
Rüzgarlı
Cuma
10 / 7 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
"Ne kadar zengin olursan ol yiyebileceğin kadar yersin. Testiyi denize daldırsan alabileceği kadar alır, gerisi kalır."

Mevlânâ
İnsana yemek için saldıran tek hayvanın ayı olduğunu biliyormusunuz

CANLILAR
1938 Harp Okulu Mahkemesi, Nazım Hikmet´i 28 yıl hapse mahkum etti.