Mansur Yavaş´a Şok
Mansur Yavaş hakkında iddianame düzenlendi.
Tarih: 11.3.2019 20:57:40/ 200okunma / 0yorum

 

´Millet İttifakı´nca desteklenen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı CHP´li Mansur Yavaş hakkında 600 bin dolarlık senedin tahsili için ihtilafa düştüğü iş insanı Necmettin Kesgin´in şikayeti üzerine ´görevi kötüye kullanma´ ve ´kişilerin huzur ve sükununu bozmak´ suçlarından iddianame düzenlendi. İddianame, Ankara Batı 4´üncü Ağır Ceza Mahkemesi´nce kabul edildi. Mahkeme heyetinin, 10 gün içinde Yavaş´ın yazılı savunmasını alacağı ve dosyayı Ankara Ağır Ceza Mahkemesi´ne göndereceği öğrenildi.

Mansur Yavaş ve Necmettin Kesgin arasındaki ihtilaf, SAMAŞ adlı şirket tarafından pazarlama işinden doğan alacaklar nedeniyle Kayseri Şeker´e dava açılmasıyla başladı. Kayseri 1´inci Asliye Ticaret Mahkemesi´nce SAMAŞ´ın sözleşmeden doğan alacakları yönünden dava kabul edildi, cezai şart yönünden ise reddedildi. Bunun üzerine SAMAŞ´ın avukatı M.G., dava harcının yüksek olması nedeniyle iş insanı Necmettin Kesgin´den müvekkil şirketi adına maddi yardım istedi. Firmaya destek vermeyi kabul eden Kesgin, cezai şart yönünden Yargıtay´da süren dava ile ilgili Mansur Yavaş´tan destek istedi.

SAMAŞ tarafından dava sürecinde verilen maddi desteklerin karşılığı olarak 600 bin dolarlık senet Kesgin´e verildi. Bir süre sonra SAMAŞ ile Keskin ihtilafa düştü. Mansur Yavaş, iddiaya göre ara buluculuk yaparak Kesgin´e verilen 600 bin dolarlık senedi ihtilaf çözülünceye kadar ´yediemin´ olarak aldı. Mahkeme heyeti, davanın ilk kalemi olan sözleşmeden doğan 11,5 milyon liralık alacağın SAMAŞ´a ödenmesine hükmetti ve para tahsil edildi. SAMAŞ tarafından Kesgin´e 3,5 milyon lira, Yavaş´a da açıklanmayan miktarda ödeme yapıldı.

 

YAVAŞ´A ´KÖTÜ NİYET´ TAZMİNATINI YARGITAY ONADI

 

Mansur Yavaş, iddiaya göre SAMAŞ´tan aldığı 3,5 milyon TL´nin 1 milyon TL´sini Necmettin Kesgin´den isteyince bu kez ikili arasında uyuşmazlık oldu. Bunun üzerine Yavaş, Kesgin´den aldığı 600 bin dolarlık senedi Ankara 29´uncu İcra´da takibe koyarak tahsil etmek istedi. Keskin, söz konusu senetteki imzanın kendisine ait olmadığı iddiasıyla 1´inci İcra Hukuk Mahkemesi´nde itiraz davası açtı. Yapılan incelemede senetteki imzanın Kesgin´e ait olmadığı tespit edildi. Bunun üzerine mahkeme heyeti, Yavaş´ı 329 bin 736 TL ´kötü niyet´ tazminatı ve 164 bin 768 TL para cezası ödemeye mahkum etti. Mahkemenin kararı, Yargıtay tarafından da onandı.

 

TİCARET MAHKEMESİ, TAZMİNATIN TAHSİLİNİ DURDURDU

 

Necmettin Kesgin ayrıca 6´ncı Ticaret Mahkemesi´nde Mansur Yavaş´a borçlu olmadığı iddiasıyla ´menfi tespit´ davası açtı. Yavaş da bunun karşılığında 11´inci Asli Ticaret Mahkemesi´nde eş zamanlı olarak ´hizmet sözleşmesinden kaynaklı alacak´ davası açtı. Bu iki dava 6´ncı Ticaret Mahkemesi´nde birleştirilirken, mahkeme 1´inci İcra Hukuk Mahkemesi´nce verilen ve Yargıtay tarafından da onanan ´kötü niyet´ tazminatının tahsilini durdurdu. Mahkeme, sahte senedi yeniden incelenmesi için Adli Tıp Kurumu´na gönderdi. Adli Tıp Kurumu´nca da senette yer alan imzaların ve yazıların Kesgin´e ait olmadığı raporlanırken, şimdi mahkemenin vereceği karar bekleniyor.

 

KESGİN´E ´SAHTECİLİK´TEN CEZA

 

Mansur Yavaş´ın, kendisine sahte senet verip, şantaj yaptığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunması üzerine Necmettin Kesgin hakkında Ankara 8´inci Ağır Ceza Mahkemesi´nde dava açıldı. Yargılama sonucu sanık Kesgin, ´resmi belgede sahtecilik´ suçundan 4 yıl, ´şantaj´ suçundan 1 yıl 3 ay 6 gün, ´özel hayatın gizliliğini ihlal´ suçundan 1 yıl 3 ay olmak üzere toplam 6 yıl 6 ay 6 gün hapis cezasına çarptırıldı. Bunun üzerine Kesgin, karara itiraz etti. Dosyanın Bölge Adliye Mahkemesi´nde incelemesi sürüyor.

 

KESGİN´İN ŞİKAYETİ BU KEZ YAVAŞ İÇİN İDDİANAME

 

Dava sürecinde Necmettin Kesgin, 6 Kasım 2017´de avukatı Özgür Ilgaz aracılığıyla Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü´ne Mansur Yavaş´la ilgili şikayet dilekçesi verdi. Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü´nce de inceleme sonucu Yavaş hakkında soruşturma izni verildi. Dosya, suçun işlendiği yere en yakın ağır ceza mahkemesi bulunan Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı´na gönderildi. Savcılık, Mansur Yavaş hakkında, ´görevi kötüye kullanma´ ve ´kişilerin huzur ve sükununu bozma´ suçlarından iddianame düzenledi.

 

´MÜKERRER TAHSİLAT´

 

İddianamede Mansur Yavaş´ın 600 bin dolar bedelli senedin tahsili amacıyla şikayetçi hakkında Ankara 29´uncu İcra Müdürlüğü´nde başlattığı takip bulunduğu halde aynı alacağa ilişkin teminat olarak verilen ve bedelsiz kaldığını bildiği aynı senedin tahsili amacıyla müşteki hakkında Ankara 8´inci İcra Müdürlüğü´nde yeniden takip başlatmak suretiyle ´mükerrer tahsilat´ yapmaya çalışarak, görevini kötüye kullandığı iddia edildi.

 

MESAJLAR İDDİANAMEDE

 

İddianamede ayrıca Mansur Yavaş´ın Necmettin Kesgin´in cep telefonuna farklı zamanlarda gönderdiği ´İş büyüyor´, ´Vakit yok anlasana, cumartesi pazar bu iş sonuçlanmalı´, ´Pazartesi çok geç olabilir, hala ödemiyorsun borcunu, bu iş çok uzadı, bu hafta bitmesi gerekiyor´, ´Gün ver, cevap vermezsen kodese hazırlık yap, sahtekar kafan mı basmıyor´, ´Duyduğuma göre seni bu hafta öpeceklermiş, öyle duydum çok sevindim´, ´Ben icraya veriyorum, bugün, git oraya yatır borcunu, gözüme de gözükme, belanı da başkasından bul´, ´Harç parası yetişmedi, yarına kaldı. Üstüne vekalet ücreti binecek, faiz vs. yarın öderim dersen mesaj yaz, yazmazsan ödemiyorum demektir. Sonuçlarına katlanacaksın´, ´Annen ne diyecek eve haciz gelince, ya nişanlının yüzüne nasıl bakacaksın´, ´Hayatın kayıyor sahtekar´ mesajlarına da yer verildi.

 

YAVAŞ, 10 GÜN İÇİNDE SAVUNMA YAPACAK

 

İddianame, Mansur Yavaş´ın ´görevi kötüye kullanma´ ve ´kişilerin huzur ve sükununu bozma´ suçlarından 3 yıl 9 aya kadar hapis cezasıyla yargılanabilmesi için son soruşturma izninin verilmesi amacıyla Ankara Batı 4´üncü Ağır Ceza Mahkemesi´ne gönderildi. Mahkeme, iddianameyi kabul ederek, Yavaş hakkında kovuşturma iznini verdi. Yasalara göre, Yavaş, 10 gün içinde mahkemeye yazılı savunmasını gönderecek. Mahkeme, savunmayı aldıktan sonra dosyayı Ankara Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesi´ne gönderecek ve dava açılacak.

.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mansur Yavaş
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Anlamak Mümkün Değil,Kılıçdaroğlu Yine Yalana Sarıldı
Anlamak Mümkün Değil,Kılıçdaroğlu Yine Yalana Sarıldı
CHP lideri Kılıçdaroğlu´nun YPG yalanı
AK Parti Dini Kullanıyor Diyenlere gelsin,CHP Başörtüsü Dağıtıyor
AK Parti Dini Kullanıyor Diyenlere gelsin,CHP Başörtüsü Dağıtıyor
Başörtüsü dağıtan CHP adayı Salih Usta, "İnanç özgürlüğünü sonuna kadar savunuyoruz" ifadelerini kullandı.
Muharrem İnce ,İnce Hesap Yapıyor
Muharrem İnce ,İnce Hesap Yapıyor
Bir vatandaşın "CHP´nin başında görmek istiyoruz seni, CHP´nin başına geçecek misin?" sorusuna Muharrem İnce, "Ben de istiyorum" cevabını verdi.
AK Parti Dev Mitinge Hazırlanıyor
AK Parti Dev Mitinge Hazırlanıyor
AK Parti İstanbul İl Başkanı Şenocak´tan ´Cumhur İttifakı´ İstanbul Yenikapı Mitingi açıklaması
Öcalan ,Saadet İçin Oy İstiyor
Öcalan ,Saadet İçin Oy İstiyor
HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan Şanlıurfa´da Saadet´e oy istedi
Erdoğan´dan İsrail´e Çok Sert Tepki
Erdoğan´dan İsrail´e Çok Sert Tepki
Cumhurbaşkanı Erdoğan´dan Trump´ın Golan Tepesi açıklamasına sert tepki
Yıldırım´dan Soruya İlginç Cevap
Yıldırım´dan Soruya İlginç Cevap
Binali Yıldırım´dan Kadir Topbaş ve Melih Gökçek açıklaması! Erdoğan bırak derse
İmamoğlu´ndan Flaşh Turgay Güler Açıklaması
İmamoğlu´ndan Flaşh Turgay Güler Açıklaması
Ekrem İmamoğlu´ndan Turgay Güler çıkışı: Gafil avlayacağım diyen kişi avlandı
Kılıçdaroğlu´ndan Büyük Gaf,´Hatay´da Baraj Yok´ Dedi
Kılıçdaroğlu´ndan Büyük Gaf,´Hatay´da Baraj Yok´ Dedi
6 tane baraj bulunan Hatay´da hiç baraj olmadığını iddia eden CHP Lideri, Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı yalan söylemekle itham etti.
Bahçeli CHP ve İyi Parti´ye Ateş Püskürdü
Bahçeli CHP ve İyi Parti´ye Ateş Püskürdü
Bahçeli´den CHP ve İYİ Parti seçmenine çağrı
´Defolu Adaydan Ankara´ya Hayır Gelmez´
´Defolu Adaydan Ankara´ya Hayır Gelmez´
Ankara için önemli gün... Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışını yaptı
İstanbul´a 24 Saat Toplu Taşıma hizmeti
İstanbul´a 24 Saat Toplu Taşıma hizmeti
Binali Yıldırım´dan "24 saat toplu ulaşım" sözü
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK, 406´sı Engelli ve 330´u Eski Hükümlü Olmak Üzere 3000 işçi alacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Adli Tıp Kurumu sözleşmeli 200 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı binlerce personel almak için ilana çıktı
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
O üniversite 149´u hemşire toplam 191 sağlık personeli alacak!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç idaresi personel alımı için ilana çıktı.
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATINDA
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı, 20 ilde, proje kapsamında 155 personel alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş alım ilanı yayınladı
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çatlamış olan yumurtayı haşlamak için çatlayan yerine limon sürün ve yumurtayı bir kaşığın içine koyup kaynadıktan sonra 5 dakika haşlayın. Yumurtanız sorunsuz bir şekilde hazır olacaktır.

ÇATLAMIŞ YUMURTA
Kadınları okutunuz, kadını okutmayan millet yükselemez…

Hacı Bektaşı Veli
Dünya nüfusunun %50 sinin hic telefonla konusmadigini biliyormuydunuz.

DÜNYA HAYATI
1974 Hükümet, İmralı adasında gömülü olan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan´ın mezarlarının başka bir yere taşınabilmesine izin verdi.