Şirketler için hangisi daha tehlikeli

SABANCI VAKFI HİBE PROGRAMI’NA 346 BAŞVURU

TÜRKİYE DEĞİŞİM PARTİSİ'NDEN VALİ YERLİKAYA’YA ZİYARET

Şekerbank’ın Sürdürülebilirlik Raporu’na uluslararası iki ödül…

TDP PENDİK BÜNYAMİN KURŞUN’A EMANET

TDP ÇEKMEKÖY'DEN HALKA SICAK DOKUNUŞ

KISA MESAJLA GELEN TEHDİTLERE DİKKAT

PTT'DEN “KUŞ EVLERİ” KONULU ANMA PULU

  • Perşembe 9 ° / 5 ° Bulutlu
  • Cuma 11 ° / 4 ° Güneşli
  • Cumartesi 12 ° / 2 ° Güneşli


Kâğıt bardak nasıl üretilir?

İşyerlerinin, partilerin hatta pandemi döneminde hepimizin en önemli ihtiyaçlarından biri de karton bardaklarıdır.

İşyerlerinin, partilerin hatta pandemi döneminde hepimizin en önemli ihtiyaçlarından biri de karton bardaklarıdır.  Hem su tüketiminde, hem de meşrubat tüketiminde hem de sıcak içecekler için tercih ediliyor. Peki, kâğıt bardak üretimi genel olarak kaç aşamada gerçekleştiriliyor. 6 aşamada gerçekleşiyor. Üretimde kullanılan malzemenin kalitesi, bardağın kalitesinde de belirleyici bir unsura dönüşebiliyor. 

En çok tercih edilen modellerden biri 7 oz karton bardaktır. Ve karton bardak üretiminde ilk aşamayı inceleyecek olursak; bardak tasarımından bahsetmeliyiz.  Renk seçimi, bardak üzerinde yer alacak logo basımına göre değişkenlik gösterebiliyor. 160 ml hacme ve 73 mm x 80 mm ebatlara sahip olan 7 oz kâğıt bardak tasarımı gerçekleştirilebiliyor.  .

Karton Bardak Üretiminde Hangi Renkler Kullanılır?

İkinci aşama da baskı kalıbı üretimi gerçekleşir, istenen tema ile ilgili renk, boyut gibi konular netleştikten sonra tasarıma özel kalıplar üretime hazır hale getiriliyor. Üçüncü aşamada ise baskı eşliğinde karton bardak üretimi gerçekleştiriliyor.

  • Boyutlar neye göre belirleniyor; bardakların iç içe konarak kolay muhafaza edilebilmesi
  • Renklendirmede gıda boyası kullanıldığından sağlığa herhangi bir zarar vermemesi,

Dördüncü aşamaya göz atalım; Bardakların kesim işlemleri gerçekleşiyor. Daha önce hazırlanan kalıplar kullanılıyor. Beşinci aşama bardakların ağız kısımlarının hafif kıvrılması ile sonuçlanıyor. Son aşama bardakların iç içe geçirilerek paketlenmesinden ibarettir.  Ambalaj sonrası işlem tamamlanmıştır. 

Neden Karton Bardak Tercih Etmeliyiz?

Bardak çeşitlerinden kullan at karton bardaklar genellikle neden imal edilir. Plastik, köpük ya da kartondan imal ediliyor. Plastik ve köpük bardaklar özellikle sıcak içecekler ile birlikte kullanıldığında sağlık bakımından çok önerilmiyor ve yine sağlık açısından çeşitli riskler barındırabiliyor. Bu nedenle sıcak içeceklerde cam yâda kâğıt bardakların tercih edilmesi öneriliyor. Sıcak içecek tüketiminde aslında en sağlıklı olan seçenek nedir desek? Cam bardak kullanımıdır ancak özellikle pandemi döneminde tek kullanımlık olarak üretilmesi mümkün olmayacağı için tercih edilmiyor. Cam bardakların maliyetlerinin de karton bardaklara göre yüksek olması risk oranını artırıyor.

Daha ekonomik olan ve sağlığa herhangi bir zararının bulunmadığı tespit edilen bardak çeşidir; karton bardaklardır.  Özellikle doğa dostu olmaları da önem arz ediyor.