İstanbul'da TDP Parti'den CHP Partisi'ne ziyaret

Kader’den “Down Sendromu Farkındalık Günü” Mesajı…

Şalcı Ailesi’nin Mutlu Günü

Türkiye Değişim Partisi İstanbul İl Başkanı Polat'’tan İstanbul il Sağlık Müdürlüğü’ne ziyaret

Aydemir, 14 Mart Tıp Bayramı mesaj

CEM KARADAĞ: TARİHİMİZ İSTİKLAL MARSIMIZLA ŞAHLANMIŞTIR

Türkiye Değişim Partisi İstanbul il başkan yardımcısı Albayrakoğlu'ndan Miraç Kandili mesajı

Güler'den Miraç kandili mesajı.

  • Salı 16 ° / 11 ° Rüzgarlı
  • Çarşamba 17 ° / 9 ° Güneşli
  • Perşembe 19 ° / 8 ° Parçalı bulutlu


Karavanda Sıradışı Yaşam

2 bin TL´ye geçiniyoruz! 8 metrekarede sıradışı bir yaşam.

 

Modern tıbbı reddediyorlar. 1700´lü yıllarda insanlar nasıl yaşıyorsa aynen öyle yaşıyorlar. Deodoran yerine sirke, deterjan yerine hardal tozu kullanıyorlar. Paketli ürün almıyorlar. Sadece iki öğün yiyorlar. Yanlarında 2.5 yaşında kızları, Zeynep ve Özgür Karaman, 8 aydır 8 metrekarelik bir karavanda yaşıyor, Türkiye´yi geziyor. Karşınızda filmlere konu olabilecek bir hayat öyküsü.

Buluştuğumuz yer Çengelköy´de bir kafe. Önlerinde birer kahve ve İstanbul Halk Ekmek´ten alınmış tam buğday ekmeği vardı. Nil´i annesi Zeynep bu ekmekle besliyordu. Özgür, ?Biz gittiğimiz yerlerde yemek yemiyoruz, sadece çay, kahve içiyoruz? diyerek söze başlıyor. Benim de ilk şaşkınlığım... ?Nasıl yani?? Sonraki anlattığı her şeyde hep aynı tepkiyi verdim: ?Nasıl yani?? Üç yıl öncesine kadar onların da herkes gibi bir ?normal´ bir hayatı vardı. Zeynep´e ?tip 1 diyabet´ teşhisi konulduktan sonra bir anda hayatlarını tamamen değiştirme kararı aldılar. Ama öyle böyle bir değişim değil... Adeta 18. yüzyıla ışınlandılar.

/ 172 bin TL´ye geçiniyoruz 8 metrekarede sıradışı bir yaşam...

İstanbul´dan kaçış

Önce onları tanıyalım: Özgür, Sakarya Üniversitesi elektrik-elektronik mezunu. Farklı şirketlerde yazılım üzerine yıllarca çalıştı. Sonunda kendi yazılım şirketini kurdu. Son beş yıldır işlerini bir ofisi olmadan sürdürüyor. Zeynep ise Balıkesir Üniversitesi iktisat mezunu. O da şu anda eşiyle birlikte çalışıyor

2014´te Zeynep hızla kilo kaybına uğrayınca doktora gitti. Diyabet tanısı kondu. Günde dört defa insülin ve altı öğün beslenme tavsiye edildi. Bu onlar için dönüm noktası oldu; ?Hayatı kalitesini artıralım? diyerek İstanbul´dan uzaklaşmak ve tüm alışkanlıklarını değiştirmek istediler.

2 bin TL’ye geçiniyoruz 8 metrekarede sıradışı bir yaşam...

14 ay uğraştı

Önce Didim´e yerleşmeye karar verdiler. Bir arsa satın aldılar. Eşyalarını birkaç aylığına diye bir depoya bıraktılar. Aradan üç yıl geçmesine rağmen halen eşyalarını almadılar. Bu sırada Zeynep hamile kaldı. Memleketi Karadeniz Ereğlisine döndüler. Bu sırada Özgür´ün yıllardır aklında olan karavan fikrini -biraz zor da olsa- Zeynep kabul etti. Plan hazırdı: Bir minibüs alacak, her şeyi kurgulamış, kendine özel bir karavan yaratacaktı. Afyon´dan bir minibüs satın aldı. ?Altı ayda yapacağım? dediği karavan için 14 ay boyunca uğraştı. Mart 2018´de karavanlarını bitirince yola çıktılar.

İki hayvansal ürün bir arada yok

Bu arada beslenme alışkanlıklarını tamamen değiştirdiler. Dr. Aidin Salih metodu uygulamaya başladılar. İki öğün yiyorlar sadece: Sabah kahvaltı ve akşam yemeği. Ancak iki hayvansal ürünü bir arada yemiyorlar. Yumurta yiyorlarsa peynir ya da tereyağı tüketmiyorlar.Özgür, bunun eski hekimler tarafından uygulanan bir metot olduğunu aanlattı: ?Bunu sindirimi kolaylaştırmak için yapıyoruz. Bizde öyle serpme kahvaltılar yok. Yumurta yiyorsak yanında zeytin ve yeşillik yiyoruz. Ya da tereyağı varsa, bal, zeytin ve yeşillik yiyoruz

Akşamları da tek çeşit yemek yapıyoruz. Ya çorba ya pilav ya da et oluyor. Yanında da sınırsız salata... İkinci bir çeşit olmuyor. Ve mutlaka o gün tüketiyoruz. Ertesi güne bırakmıyoruz yiyecekleri. Aslında bizim beslenme metodumuzun temelinde aç kalmak var...? Zeynep, eskiden kendisine günde altı kez insülin vurulmasının tavsiye edildiğini söyledi. Ancak şu anda günde sadece üç insülin yetiyor. Kanındaki ?hemoglobin A1C´ değeri de normal seviyesinde çıkıyor.

Kimyasal yok, ilaç yok

Hayatlarından kimyasalları çıkarmış Karaman ailesi. Örneğin şampuan kullanmıyorlar, onun yerine kostiksiz sabun tercih ediyorlar. Deodoranları yok. Yerine el yapımı sirke kullanıyorlar. Diş macunları da yok. ?Misvak en sağlıklısı? diyorlar... Deterjan yerine de hardal tozu kullanıyorlar.

Zeynep´in artık hiç bir makyaj malzemesi de yok. Ne bir ojesi, ne de ruju... Bir kadının vaktini çalan ne varsa uzak durduğunu anlatıyor. Saçlarının eskiden sarı olduğunu belirten Zeynep, ?Eskiden makyajsız dışarı çıkmazdım. Ancak şimdi hiç makyaj yapmıyorum? diyor.

2 bin TL’ye geçiniyoruz 8 metrekarede sıradışı bir yaşam...

Hazır bez de kullanmıyorlar. Kızları için organik pamuklu bezler tercih ettiklerini anlatan Zeynep, pamuklu bezleri yıkayarak sürekli kullandığını da belirtiyor.

Hiç biberon ve emzik de kullanmamış. Islak mendil de hayatına hiç girmemiş. Pişik kremi satın almamışlar. Bunun yerine zeytinyağı kullanıyorlar. Pudra yerine de nişastayı tercih ediyorlar.

2 bin TL’ye geçiniyoruz 8 metrekarede sıradışı bir yaşam...

 

11 / 172 bin TL´ye geçiniyoruz 8 metrekarede sıradışı bir yaşam...