İşte Halkbank Kumpası Gerçeği
Halkbank kumpası nasıl başladı? Hakan Atilla davasında ABD-FETÖ işbirliği
Tarih: 25.7.2019 14:33:41/ 106okunma / 0yorum

 

Hakan Atilla davasında ABD-FETÖ işbirliği nasıl yapıldı? Halkbankkumpası nasıl başladı? Hakan Atilla davasının perde arkasındaki ABD-FETÖ işbirliği nasıl gelişti? Hakan Atilla´nın 28 ay hapis cezasına mahkum edildiği kumpas davası FETÖ´cü polislerin Emniyet´ten kaçırdıkları sahte belgelerle başlatıldı. ABD-FETÖ işbirliği ile ilgili tüm detaylar.

Hakan Atilla´nın yargılanıp 27 Mart 2017´de tutuklandığı kumpas davası FETÖ´cü polis amirlerinin 8 Aralık 2013 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü´nden kaçırdığı yasa dışı ses kayıtları ve teknik takip tutanakları üzerinden New York Güney Bölge Eski Savcısı Preet Bharara tarafından başlatıldı. Atilla için tutuklama kararını veren New York Güney Bölge Hâkimi Richard Berman´ın FETÖ´ye yakınlığı ile bilinen YKK (YükseKarkınKüçük) Avukatlık Ortaklığı´nın tertiplediği ve İstanbul´da gerçekleşen sempozyumda Başkan Recep Tayyip Erdoğan´ı hedef aldığı ortaya çıkmıştı. Berman, FETÖ´nün KHK ile kapatılan yayın organı Today´s Zaman´a röportaj vermişti. ABD´deki kumpas davasında FETÖ firarisi Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz tanıklık yapmıştı. Atilla´nın tutuklama kararı verilmesine gerekçe gösterilen davada; Türkiye´nin İran´a yönelik ambargoyu Halkbank üzerinden ihlal ettiği ve ABD ekonomisini zarara uğrattığı iddia edildi. Fakat, İran´a yönelik ambargo kararı alındığı dönemde ABD´de faaliyet gösteren birçok şirket de ülkeyle iş yapıyordu.

KUMPAS NASIL BAŞLADI?

19 Ağustos 2010 tarihinde ABD yönetimi, Türkiye´ye bir heyet göndererek İran ile iş yapan şirketleri ´cezalandırırız´ tehdidinde bulunmuştu. Washington, İran´a yaptırımları ihlal eden Türk şirket ve bankaların kara listeye alınacağını bildirmişti.

11 Nisan 2013 tarihinde ABD´li vekiller Halkbank´a yaptırım istemişti. 17 Aralık 2013 tarihinde 17-25 Aralık yargısal darbe girişimi başlatılmıştı. FETÖ´nün kara kutusu olan ve yurtdışına kaçan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz ve Celal Kara işadamları ve Halkbank genel müdürü hakkında gözaltı kararı çıkartmıştı. 25 Aralık 2013 tarihinde FETÖ´cüler kumpası devam ettirmişti. Tarih 21 Mart 2016´yı gösterdiğinde işadamı Reza Zarrab, İran´a yönelik yaptırımları ihlal ederek ABD´yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve karapara aklama suçlarını işlediği iddiasıyla Miami´de tutuklanmıştı.

27 Mart 2017 tarihinde ise bankanın faaliyetleri kapsamında ABD´ye giden Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, Amerika´da tutuklanmıştı.

ABD EKONOMİSİNİ ZARARA UĞRATTIĞI İDDİASI DOĞRU MU?
Mehmet Hakan Atilla´nın tutuklama kararı verilmesine gerekçe gösterilen davada; Türkiye´nin İran´a yönelik ambargoyu Halkbank üzerinden ihlal ettiği ve ABD ekonomisini zarara uğrattığı iddia ediliyor. Bu iddia gerçeği yansıtmıyor. Türkiye ABD´nin tek taraflı ambargo kararını tanımadı.

TÜRKİYE AMBARGOYU TANIMADI, 2002´DE İRAN İLE 1 MİLYAR DOLAR OLAN İHRACATIMIZ, 2012´DE İSE 10 MİLYAR DOLARA ÇIKTI
Türkiye; İran´dan alınan petrol ve doğal gaza karşı altın ihraç etti. 2002´de İran ile sadece 1 milyar dolar olan ihracatımız, 2011´de 3,5 milyar dolara, 2012´de ise 10 milyar dolara çıktı. Türkiye ve İran arasında 2011´de ithalat-ihracat açığı 9 milyar dolar iken 2012´de söz konusu rakam 2 milyar dolara indi. Halkbank üzerinden yapılan işlemlerle Türkiye kazandı, İran kazandı, ABD doları kaybetti.

TUTUKLAMA KARARI VEREN HAKİM BERMAN, FETÖ´NÜN SEMPOZYUMUNDA ERDOĞAN´I HEDEF ALDI!
Rıza Sarraf ve Mehmet Hakan Atilla için tutuklama kararı veren New York Güney Bölge Hâkimi Richard Berman, FETÖ´nün çalıntı, sahte içerikli ve kaynağı belli olmayan ses kayıtlarını mahkemede dinletti.

Berman, FETÖ´ye yakınlığı ile bilinen YKK (YükseKarkınKüçük) Avukatlık Ortaklığı´nın tertiplediği sempozyumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ı hedef almıştı.?

Berman, 17 Aralık yargısal darbe girişiminden 5 ay sonra katıldığı sempozyumda, Cumhurbaşkan Erdoğan´ı hedef alarak "Bana göre kesinlikle tek adam iktidarı hukuk devleti ilkesi ile değiştirilmelidir" iddiasında bulundu.

Berman, kumpas davalarına karışan FETÖ´cü hâkim, savcı ve polis amirlerinin görevden alınmasını da eleştirerek "Hukuk devleti ilkesi, aktif şekilde soruşturmaları izleyen hâkim-savcıların kovulmasını, polislerin görev yerinin değiştirilmesini, soruşturmaların durdurulmasını, mahkeme kararlarına saygısızlığı, her türlü iletişimin engellenmesini ve yargının domine edilmesini engelleyen ilkedir"ifadelerini kullandı.

 

ABD´li yargıç Richard Berman 

FETÖ´nün KHK ile kapatılan yayın organı Today´s Zaman´dan Sevgi Akarçeşme´ye röportaj da veren Berman, hukuk devletinin Türkiye´de saldırı altında olduğunu, yargı bağımsızlığına karşı mücadele verildiğini iddia etmişti. Berman, 17 Aralık hakkında ise 17 Aralık 2013´te yasal süreçlerin kesintiye uğratıldığını savunarak, "Oyun sürerken kuralları değiştirmek uygun değildir" demişti.

Berman, Anayasa Mahkemesi´nin Twitter yasağını iptal kararının doğru olduğunu söyleyerek de FETÖ´ye açık destek vermişti.

SEMPOZYUMUN OTEL, KONAKLAMA VE UÇAK BİLETLERİ FETÖ´DEN
8-9 Mayıs 2014´te İstanbul Bosphorus Four Seasons Oteli´nde düzenlenen "Adalet ve Hukuk Devleti" konulu sempozyumun otel, konaklama ve uçak biletlerinin FETÖ´nün kozmik avukatlık bürosu Yüksel-Karkın- Küçük (YKK) Avukatlık Ortaklığı tarafından ödendi. Berman´ın da aralarında bulunduğu katılımcıların kaldığı otele 264 bin 869 TL ödendiği tespit edildi.

FETÖ´NÜN KOMİSER YARDIMCISI KORKMAZ, ABD´DEKİ KUMPAS DAVASINDAN TANIKLIK YAPTI!
FETÖ firarisi Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz, ABD´deki kumpas davasında tanıklık yaptı. ABD hükümetinden yardım alıp almadığı sorusuna, "Savcılık 3 defa 300 dolar, toplamda 900 dolarverdi. ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) 50 bin dolar verdi. Oturduğum apartmanı savcılık tuttu, kirasını savcılık ödüyor" yanıtı verdi.

FETÖ firarisi eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz´ın, 17 Aralık yargı darbe girişiminin başarısız olmasının ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü´nde FETÖ´nün yasadışı evraklarını imha ettiği ortaya çıkmıştı. 25 Aralık 2013 ve öncesindeki 3 aylık dönemi kapsayacak şekilde kamera kayıtlarını inceleyen İstanbul Emniyet Müdürlüğü, önemli bulgulara ulaştı. Eski Komiser Hüseyin Korkmaz´ın, 17-25 Aralık darbe girişimini yöneten İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı´nın görevden alınmasının ardından FETÖ´nün yasadışı dinleme ve teknik takip tutanaklarını imha ederken çekilmiş görüntülere ulaşılmıştı.

GECE YARISI KUMPAS TOPLANTISI
Korkmaz´ın, 17 Aralık´tan 4 gün sonra 21 Aralık 2013´te Vatan Caddesi Emniyet Müdürlüğü´nde saat 20.23.32 ve 20.44.17 aralığında 11 numaralı odadan elinde evraklarla çıktığı ve oda önünde bulunan kâğıt kıyma makinesinde imha işlemi yaptığı belgelendi. Görüntülerde, 17 Aralık kumpasını yöneten Savcı Celal Kara´nın, kumpastan 4 gün önce emniyette FETÖ´cü polis amirleriyle gece yarısı toplantı yaptığı, toplantıda Korkmaz´ın da olduğu tespit edildi. Celal Kara´nın, 13 Aralık 2013´te saat 20.52.18´de şubeye geldiği, 3 saat 24 dakika boyunca 17 Aralık kumpasının polis ayağında yer alan Mehmet Akif Üner, Mehmet Fatih Yiğit ve Hüseyin Korkmaz´la görüştüğü saptandı..

HALKBANK KUMPASI NASIL BAŞLADI?

ABD´DEN İRAN İLE İŞ YAPAN ŞİRKETLERİ ´CEZALANDIRIRIZ´ TEHDİDİ

19 Ağustos 2010: ABD yönetimi, Türkiye´ye bir heyet göndererek İran ile iş yapan şirketleri ´cezalandırırız´ tehdidinde bulundu.
ABD Hazine Bakanlığı Terör Finansmanı ve Mali Suçlardan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Daniel Glaser´in başkanlığını yaptığı heyet, Türkiye Bankalar Birliği, DEİK ve bazı büyük Türk şirketlerinin temsilcileri ile görüştü. Daniel Glaser, Türk bankalarının üst düzey temsilcilerini İran bankaları ile çalışmamaları konusunda uyardı. Washington, İran´a yaptırımları ihlal eden Türk şirket ve bankaların kara listeye alınacağını bildirdi.

ÇAĞLAYAN: "BİZİ SADECE BM´NİN KARARI BAĞLAR. ABD´NİN Kİ DEĞİL"

Eylül 2010:
 Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye´nin önde gelen bankalarının üst düzey yöneticileriyle buluştu.
Çağlayan banka yöneticilerine cesur olmalarını istedi ve "Birleşmiş Milletlerin ambargo kararı nükleer amaçlı eşyaya yönelik. Hem bunla ilgili mal satışına hem finansal hareketlere… Buna tabi ki uyuyoruz uyacağız. Türkiye yanı başında sorunlu bir ülke ister mi hiç? Kendi bölgemizde her zaman barışı savunuyoruz. Yalnız bir de ABD´nin yayınladığı ambargo kararı var. Her türlü finansman hareketlerine yasak getiren bir düzenleme. Açık söyleyeyim. Bizi sadece BM´nin kararı bağlar. ABD´nin ki değil" dedi.

66 MİLYAR DOLARLIK İTHALAT YAPTI. BUNUN 2 MİLYAR DOLARI TÜRKİYE, 25 MİLYAR DOLARI AVRUPA ÜLKELERİYLE
Çağlayan, "Olaylara net bakmak gerekir. Size birkaç rakam vermek istiyorum. 2009 yılında İran 66 milyar dolarlık ithalat yaptı. Bunun 2 milyar doları Türkiye, 25 milyar doları Avrupa ülkeleri. Neredeyse 40 milyar doları ise doğrudan ya da dolaylı yollarla mal satan ABD´li firmalar. Gerçek resim bu" ifadelerini kullandı.

25 Ekim 2010: Cumhuriyet gazetesine konuşan ABD Hazine Bakanlığı´nın Terörizm ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı Stuart Levey, "Ankara yaptırımlara uymalı. Türkiye İran için güvence olmamalı" dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İşte Halkbank Kumpası Gerçeği
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
39 Yıl Önce Bugün Yaşananlar
39 Yıl Önce Bugün Yaşananlar
Siyasetçilerden halka herkes kelepçelendi! 12 Eylül´de neler oldu?
ORC Anketinde Babacan ve Davutoğlu´na Şok
ORC Anketinde Babacan ve Davutoğlu´na Şok
ORC seçim anketi! Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu´nun oyu bomba
Otoyollardaki hız limiti Ayarı
Otoyollardaki hız limiti Ayarı
Otoyollardaki hız limiti artıyor
İl Olmaya Aday İlçeler
İl Olmaya Aday İlçeler
İşte il olmaya aday ilçeler! TÜİK verileri açıklandı
İmamoğlu´nun Vekilinin Aracıda Yenikapı´dan  Çıktı
İmamoğlu´nun Vekilinin Aracıda Yenikapı´dan Çıktı
Ekrem İmamoğlu´nun Yenikapı´ya çektiği araç kendi vekili Hüseyin Aksu´nun çıktı.
Davutoğlu,Kılıçdaroğlu,İmamoğlu Annelere Neden Sessiz Kaldı
Davutoğlu,Kılıçdaroğlu,İmamoğlu Annelere Neden Sessiz Kaldı
Kayyuma esip gürleyen Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu terör mağduru annelere sessiz kaldı.
Erdoğan ve Babiş´ten Önemli Açıklamalar
Erdoğan ve Babiş´ten Önemli Açıklamalar
Başkan Erdoğan: Şu anda güvenli bölgenin sadece adı kaldı.
Yeni Av Sezonu Açıldı
Yeni Av Sezonu Açıldı
Erdoğan yeni av sezonunu açılışına katıldı
Resepsiyona Ünlü Akını
Resepsiyona Ünlü Akını
30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonuna ünlü akını! İşte sürpriz isimler
İBB´de İşçi Kıyımı Sürüyor
İBB´de İşçi Kıyımı Sürüyor
Ekrem İmamoğlu´nun işçi kıyımı sürüyor! İBB´de İSPARK, İSTAÇ, BELTUR ve İSTGÜVEN´den toplam 1310 kişi işsiz kaldı.
Külliye´de Zafer Coşkusu
Külliye´de Zafer Coşkusu
Başkan Erdoğan Külliye´de Zafer Bayramı tebriklerini kabul etti.
Zaferin 97.Yılında Devletin Zirvesi Anıtkabir´de
Zaferin 97.Yılında Devletin Zirvesi Anıtkabir´de
Devletin zirvesi Anıtkabir´de! Başkan Erdoğan: Türkiye´yi 2023 hedeflerine ulaşmaktan hiçbir güç alıkoyamayacaktır.
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK, 406´sı Engelli ve 330´u Eski Hükümlü Olmak Üzere 3000 işçi alacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Adli Tıp Kurumu sözleşmeli 200 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı binlerce personel almak için ilana çıktı
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
O üniversite 149´u hemşire toplam 191 sağlık personeli alacak!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç idaresi personel alımı için ilana çıktı.
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATINDA
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı, 20 ilde, proje kapsamında 155 personel alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş alım ilanı yayınladı
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Çizik bir elmas, çizik olmayan bir çakıl taşından daha iyidir.

KONFİÇYÜS
-Burnunuzla basparmagini ayni boydadir

İNSAN VÜCÜDU
2002 Bakü-Ceyhan boru hattının temeli Cumhurbaşkanı Sezer, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Gürcistan Devlet Başkanı Şevardnadze tarafından atıldı.