İstanbul´a Bu Kadar Hayır Oyu Nereden Geldi
İstanbul´da fazladan 249 bin hayır oyu nereden geldi?
Tarih: 20.4.2017 12:12:18/ 364okunma / 0yorum

 

İSTANBUL´da evet ile hayır oyları arasındaki 249 binlik fark nereden geldi. Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin, İstanbul referandum sonuçlarını bugünkü köşesinden analiz etti.

Referandum sonuçlarında sürpriz illerin başında İstanbul geldi. İstanbul´dan referandum için ´hayır´ sonucu çıktı. Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin´de referandumun sürpriz ili İstanbul´daki sonuçları bugünkü köşesinden analiz etti. Ergin, partilerin İstanbul´daki oy potansiyellerini ve geçmiş seçimlerde gösterdikleri başarıları, 16 Nisan referandum sonuçlarıyla kıyasladı. "İstanbul´daki ´hayır´ oyları kimden geldi?" sorusuna Ergin şu yanıtı buldu:

"Kuşkusuz burada yaptığımız varsayımların derinlemesine araştırmalarla teyit edilmesi gerekiyor. Ancak genel bir gözlem olarak İstanbul´da CHP-HDP eksenindeki ‘hayır´ cephesine dışarıdan gelen desteğin daha çok MHP, daha az AK Parti´den kaynaklandığını ileri sürebiliriz. Bu bizi 1 Kasım´da MHP´den AK Parti´ye yönelmiş olan oyların azımsanmayacak bir bölümünün 16 Nisan´da bu çizgiden uzaklaştığı gibi bir sonuca da götürüyor."

Sedat Ergin´in yazısında yaptığı referandum sonuçlarına ilişkin analizin detayları ise şöyle:

"16 Nisan anayasa referandumunun en çok dikkat çeken sonuçlarından biri AK Parti-MHP ittifakının İstanbul´da ‘hayır´ oyuyla karşılaşmasıydı.

Refah Partisi-AKP çizgisinin Recep Tayyip Erdoğan´ın Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği 1994 yerel seçiminden bu yana İstanbul´daki hiçbir seçim ve referandumu kaybetmediği düşünüldüğünde, alınan sonuç 23 yıl sonra bir “ilk” olma özelliği taşıyor.

İstanbul´da 4 milyon 728 bin seçmen ‘hayır´ oyu kullanırken, ‘evet´ oyu kullananların sayısı 4 milyon 479´da kaldı. Arada tam 249 binlik bir fark var.

AKP-MHP EKSENİNDE CİDDİ ERİME

1 Kasım 2015 seçimleri baz alınırsa, AK Parti+MHP ittifakının İstanbul´da 5 milyon 311 binlik bir oy potansiyeli olduğu varsayılabilir. CHP ile HDP ‘hayır´ cephesi olarak alındığında ancak 3 milyon 727 binlik bir potansiyel ağırlık oluşturabiliyor.

Buna karşılık referandumda ‘hayır´ oylarının 4.7 milyona çıktığı dikkate alındığında, HDP-CHP ekseninin zaten var olan oy potansiyeline tam 1 milyon oy eklendiği görülüyor. Bu önemli artış nereden kaynaklanıyor?

Öncelikle 211 bin dolayında yeni seçmenin denkleme girdiğini not edelim. Ayrıca, düşük oy oranına sahip diğer partilerin önemli bir bölümünü de ‘hayır´ oylarına ekleyelim. Bu faktörlerin dışında AK Parti+MHP ittifakının 1 Kasım´daki toplamında çok önemli miktarda bir erimenin meydana geldiğini görüyoruz. ‘Evet´ oylarının yaklaşık 4.4 milyonda kaldığı hatırlandığında, AK Parti+MHP ittifakı 5.3 milyonluk potansiyelinin 830 bin kadar altına iniyor 16 Nisan´da. 
Burada ilginç bir durum var. Bu sayı MHP´nin 1 Kasım´da 790 bin dolayındaki oyunun 40 bin kadar üzerindedir. Bu sayısal yakınlıktan yola çıkarak kaybın kategorik bir şekilde MHP seçmeninin ‘hayır´a dönmesinden kaynaklandığını ileri sürecek değiliz. Çünkü AK Parti´den de belli bir kaymanın olduğu aşikâr. Ancak MHP´den kaynaklanan kopmanın sayısal olarak AK Parti´ye kıyasla çok daha fazla olduğunu düşünmemize yol açan pek çok veri var. Sahadan gelen bilgiler de bu varsayımı destekliyor.

Bu tezi destekleyen bir başka duruma dikkat çekelim. İlçe bazında incelendiğinde, İstanbul´daki 39 ilçeden 25 ilçede ‘evet´ oyları AK Parti´nin 1 Kasım´da tek başına aldığı oyun üzerindedir. Ancak çok yüksek oranlar söz konusu değildir. Tam 14 ilçede ise ‘evet´ oyları AK Parti oylarının altındadır. Bunların bir bölümünde çok az bir farkla altındadır (örneğin Beykoz-bin dolayında). Bazı ilçelerde anlamlı bir şekilde altındadır (örneğin Kadıköy 7.500 bin dolayında). Bazı ilçelerde ise AK Parti´nin 1 Kasım oyu ile ‘evet´ oyları arasında tam bir örtüşme vardır (örneğin Maltepe 125.715/ 125.811).

HAYIR CEPHESİNDE ANLAMLI ARTIŞ

Şimdi de ‘hayır´ cephesine bakalım. Rakamlara baktığımızda, 1 Kasım´da CHP ve HDP´ye oy veren seçmenlerin büyük ölçüde ‘hayır´ cephesinde kümelendiklerini, bu iki partinin tabanlarını istedikleri doğrultuda yönlendirebildiklerini söyleyebiliriz. Ancak bu iki partinin toplamı ilçelerdeki ‘hayır´ oylarının toplamının altında kalıyor.

Bu noktada yine AK Parti ve MHP´den kaynaklanan merkezkaç hareketler devreye giriyor. Bunu Bakırköy ilçesi örneğinde analiz etmeye çalışalım. Bu ilçede CHP´nin 1 Kasım seçimindeki oyu 84 bin, HDP´nin oyu ise 14 bin dolayındaydı. İkisinin toplamı küsuratıyla 99 bine yaklaşıyor. Bakırköy´de referandumda ‘hayır´ oyları 116 bin çıkmıştır. Aradaki 17 bin oy nereden gelmiş olabilir? Bu ilçede 1 Kasım´da AK Parti´nin oyu 36 bin, MHP´nin oyu ise 8 binin üstündeydi. Burada her iki partiden de ‘hayır´ oyu çıktığını düşünebiliriz. MHP faktörü Bakırköy örneğinde tek başına her şeyi açıklamıyor. Bu ilçede referandumda ‘evet´ oylarının 33 binde kaldığını hesaba katarsak, AK Parti´nin de belli bir fire verdiğini kabul etmemiz gerekiyor.

Aslında Bakırköy´deki bu kalıbın İstanbul´un başka ilçelerinde de tekrarlandığını söylemek mümkün. Örneğin Beylikdüzü´nde CHP (66 bin) ve HDP (12 bin) toplamı 78 bindir. ‘Hayır´ oyları 109 bin çıkmıştır. Arada 31 bin fark var. 1 Kasım´da ise bu ilçede AK Parti´nin 72 bin, MHP´nin 18 bin dolayında oyu vardı. ‘Evet´ oyları 76 binde kalmıştır. Burada ‘hayır´ oylarına AK Parti-MHP ekseninden bir kaymanın olduğu görülebilir.

Kuşkusuz burada yaptığımız varsayımların derinlemesine araştırmalarla teyit edilmesi gerekiyor. Ancak genel bir gözlem olarak İstanbul´da CHP-HDP eksenindeki ‘hayır´ cephesine dışarıdan gelen desteğin daha çok MHP, daha az AK Parti´den kaynaklandığını ileri sürebiliriz. Bu bizi 1 Kasım´da MHP´den AK Parti´ye yönelmiş olan oyların azımsanmayacak bir bölümünün 16 Nisan´da bu çizgiden uzaklaştığı gibi bir sonuca da götürüyor.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İstanbul Kadar Hayır Nereden Geldi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sivil Havacılık Sınavsız Personel Alacak
Sivil Havacılık Sınavsız Personel Alacak
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce (SHGM) sınav şartı aranmaksızın 7 uçak kontrol ve bakım makinisti ile 4 pilot alınacak.
Adalet Bakanlığı 2 bin 750 Personel Alacak
Adalet Bakanlığı 2 bin 750 Personel Alacak
Adalet Bakanlığı, 2 bin 750 kişiyi personel kadrosundan istihdam edeceğini duyurdu.
Makam Şöförü alımları 2017
Makam Şöförü alımları 2017
4-5 Yıl deneyimli şoförler alınacak
PTT´ye 2 Bin 500 Personel Alınacak
PTT´ye 2 Bin 500 Personel Alınacak
2017 Yılında 2500 personel alınacak.
7 BİN 660 AÇIKTAN PERSONEL ALIMI ŞUBAT 2017
7 BİN 660 AÇIKTAN PERSONEL ALIMI ŞUBAT 2017
Şubat 2017 Ayında Başvurusu Devam Eden 7.660 Açıktan Kamu Personel Alım İlanlarını Sizler İçin Bir Araya Getirdik. İlanlara Başvurular Başladı Hemen Başvurabilirsiniz.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 15 uzman yardımcısı alacak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 15 uzman yardımcısı alacak
ÇSGB Avrupa Birliği Uzman Yardımcısı Alım İlanı-Güncellendi
Sağlık Bakanlığı Personel Alacak
Sağlık Bakanlığı Personel Alacak
Sağlık Bakanlığı personel alımı ile 2017´de 16 bin personel göreve başlayacak
Aile Bakanlığı Denetçi Yardımcısı Alım İlanı
Aile Bakanlığı Denetçi Yardımcısı Alım İlanı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 20 Denetçi Yardımcısı alacak.
Adalet Bakanlığı 2017´de 5 bin 870 personel alacak
Adalet Bakanlığı 2017´de 5 bin 870 personel alacak
TBMM´de kabul edilen Adalet Bakanlığı bütçesine göre Adalet Bakanlığı 2017´de 5 bin 870 yardımcı personel alımı yapacak. 2017 Adalet Bakanlığı memur alımı sayısını Bakan Bekir Bozdağ açıkladı.
Adalet Bakanlığı 4 bin personel alacak
Adalet Bakanlığı 4 bin personel alacak
Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü´nde görevlendirilmek üzere 4 bin infaz ve koruma memuru alınacağını duyurdu.
Jandarma Askeri Personel Alımı
Jandarma Askeri Personel Alımı
İçişleri Bakanlığına bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Jandarma Genel Komutanlığı, devlet personel başkanlığı adresinde yayınladığı ilan ile askeri personel alacağını duyurmuştur.
16 Bin Yeni Memur Alınacak
16 Bin Yeni Memur Alınacak
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 2017 yılı içinde Adalet Bakanlığı olarak 16 bin yeni personel alımı yapılacağını açıkladı.
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
04:20 06:11 13:18 17:05 20:06 21:41
İstanbul
Parçalı bulutlu
Bugün
30 / 23 °C
Gök gürültülü sağanak yağış
Pazartesi
28 / 22 °C
Fırtına
Salı
26 / 21 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balığı derin dondurucuya kaldırmadan önce içine limon sıkılırsa çözüldüğünde kokusu daha az olur.

BALIĞI SAKLARKEN
Gazabını yutucu, sır saklayıcı, ayıp örtücü ol…

Hacı Bektaşı Veli
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
1998 Maliye Bakanlığı, kapatılan RP´nin malvarlığıyla ilgili incelemeleri sırasında, 1,2 trilyon lira nakit açığı buldu. Kapatılan RP´nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve 78 kişi hakkında açılan dava sonucunda, 6 Mart 2002´de Erbakan "evrakta sahtekarlık" suçundan 2 yıl 4 ay hapisle cezalandırıldı.