Şirketler için hangisi daha tehlikeli

SABANCI VAKFI HİBE PROGRAMI’NA 346 BAŞVURU

TÜRKİYE DEĞİŞİM PARTİSİ'NDEN VALİ YERLİKAYA’YA ZİYARET

Şekerbank’ın Sürdürülebilirlik Raporu’na uluslararası iki ödül…

TDP PENDİK BÜNYAMİN KURŞUN’A EMANET

TDP ÇEKMEKÖY'DEN HALKA SICAK DOKUNUŞ

KISA MESAJLA GELEN TEHDİTLERE DİKKAT

PTT'DEN “KUŞ EVLERİ” KONULU ANMA PULU

  • Perşembe 9 ° / 5 ° Bulutlu
  • Cuma 11 ° / 4 ° Güneşli
  • Cumartesi 12 ° / 2 ° Güneşli


İstanbul Uçak Bileti Fiyatları ve Seyahat Rehberi

Asya ve Avrupa kıtalarının kesiştiği bir konumda yer alan rüya şehir, yerli ve yabancı pek çok turistin vazgeçilmezi olmayı başarır.

İstanbul, sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en çok sevilen ve ziyaret edilen şehirlerinden biridir. Oldukça köklü bir tarihe sahip olan şehir, birçok farklı kültüre de ev sahipliği yapar. Asya ve Avrupa kıtalarının kesiştiği bir konumda yer alan rüya şehir, yerli ve yabancı pek çok turistin vazgeçilmezi olmayı başarır. Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi sevenler için İstanbul ilk sıralarda yer alması gereken bir şehir. Uçakla seyahati tercih eden gezi tutkunları, Sabiha Gökçen Havalimanı aracılığıyla şehir merkezine kolaylıkla ulaşabilir. Pegasus’un İstanbul uçak bileti fırsatlarıyla, şarkılara konu olan rüya şehrin doğal güzelliklerini ve tarihi dokusunu yakından incelemeye hazır olun! İstanbul uçak bileti fiyatları hakkında detaylı bilgiye,  Pegasus’un web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

İstanbul’da Mutlaka Gezilmesi Gereken En Güzide Yerler

İstanbul’u yakından tanımak isteyenlerin mutlaka gezip görmesi gereken belli başlı adresler vardır. Dünyanın en kalabalık şehirleri arasında yer alan İstanbul; hamamları, çarşıları, camileri, müzeleri ve birçok tarihi ve doğal güzellikleriyle göz kamaştırır. İşte, İstanbul’a gidenlerin, mutlaka gezip görmesi gereken en gözde adresler!
 

1. Taksim - İstiklal Caddesi: İstanbul’un en kalabalık semtlerinden biri olan Taksim, kimilerine göre İstanbul’un merkezi olarak kabul edilir. Beyoğlu ilçesinde yer alır. İstiklal Caddesi, Taksim’in kalbinin attığı yerdir. Taksim Meydanı’ndan başlayıp, tünel bölgesine kadar uzanır. Bu caddede birçok lokanta, mağaza, kafe, otel ve restoran mevcuttur. Meydanda yer alan Taksim Zafer Anıtı, merkezin simgesi olmuştur.

 

2. Eminönü - Kapalı Çarşı: Eminönü, kalabalığıyla dikkat çeken ve yoğun ziyaret edilen mekanlar arasında yer alır. Özel gün ve davetlerde tercih edilen ür. rünlerden tutun da hediyelik eşyalara kadar birçok malzemeyi Eminönü’nden temin etmek mümkündür. İstanbul’un benzersiz semtlerinden biri olmayı başaran Eminönü; tarihi sokakları, enfes balık ekmek kokusu ve şık restoranlarıyla ziyarete gelenleri kendine hayran bırakır. Eminönü’ne gelenlerin en sevdiği yerlerden birisi de Galata Köprüsü’dür. İstanbul’un şiir gibi büyüleyici manzarasını Galata Köprüsü’nden seyretmek, müthiş bir haz verir. Eminönü denildiği zaman akla ilk olarak Kapalıçarşı gelir. Turistlerin Grand Bazaar adıyla bildiği bu çarşı, İstanbul’da alışverişin kalbi olarak anılır. Geniş bir esnaf yelpazesine sahip olan bu çarşıda; baharatlar, halılar, kilimler, lokumlar, züccaciye eşyaları gibi birçok ürüne rastlamak mümkündür.

 

3. Ayasofya Camii: Ayasofya, Bizans döneminde inşa edildi. O dönemler patrik katedrali olan yapı, İstanbul’un fethiyle beraber cami olarak hizmete devam etti. 1935 yılında müzeye çevrilen tarihi yapı, 2020 yılı itibariyle tekrar cami olarak kullanılmaya başlandı. Yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun bir ziyaret alan Ayasofya, dünyanın en eski ve en kısa sürede inşa edilen yapısı olarak biliniyor. Mimarisi ve kültürel havasıyla görenleri büyüleyen Ayasofya Camii, İstanbul ziyaretçilerinin vazgeçilmezi olmayı başarıyor.

4. Pierre Loti Tepesi: Eyüp’te yer alan Pierre Loti Tepesi, ismini Fransız yazar Julien Viaud’ın takma adından almıştır. Gezi tutkunlarının uğrak yeri olan Pierre Loti Tepesi, Haliç manzarasıyla misafirlerin gözlerini kamaştırır. Bu büyüleyici tepeye ulaşmanın en keyifli yolu teleferiktir. Yürüyerek ya da minibüsle de ulaşımın mümkün olduğu Pierre Loti Tepesi’nde çay, kahve, kahvaltı ve yemek hizmeti sunan tesisler bulunur.  Yaz mevsiminde burayı ziyaret edenler leziz bir dondurma yemeyi, kış mevsiminde ziyarete gelenler ise sıcacık çay ve enfes bir sahlep içmeyi tercih edebilirler. Hediyelik eşyaların da satıldığı bu tepe, İstanbul gezisini ölümsüzleştirmek isteyenlere harika hediyelik ürünler sunar.

5. Topkapı Sarayı: İstanbul’un tarihi dokusunu yakından görmek, kültürel mirasını yakından solumak isteyenler için Topkapı Sarayı mutlaka görülmesi gereken bir adrestir. Çok köklü bir tarihe sahip olan Topkapı sarayı, İstanbul’un fethinin ardından yapılan ilk saray olarak bilinir. Burada yer alan avlu, park ve bahçeler de müze kapsamında görülebiliyor. Görkemiyle dikkat çeken Topkapı Sarayı’nda İstanbul Kitaplığı da yer alır. Tarihi bir yolculuk yapmak isteyenler, muhakkak bu kitaplığı ziyaret etmeliler.

6. Çamlıca Tepesi: Çamlıca Tepesi, İstanbul’u uzaktan seyretmenin en doğru adresi olarak bilinir. Göz kamaştıran ışıltısıyla, bu tepeden şehir adeta bir gelin gibi görünür. Seyir terası olarak da anılan bu tepe; şehrin gürültüsünden ve bina kalabalığından uzak bir adrestir. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmayı başarır. Sosyal tesislerin, kafe ve restoranların da konumlandığı bu tepe hafızalardan silinmeyecek manzaralara ev sahipliği yapar. Topkapı Köşkleri, Küçük Çamlıca Korusu ve Sofa, Çamlıca Tepesi’ni ziyaret edenlerin en çok görmek istedikleri yerler arasında bulunur.

Pek çok ilçesiyle olağanüstü bir şehir olduğunu kanıtlayan İstanbul’a gelenlerin gezmesi gereken diğer adresleri de; Miniatürk, Anadolu Kavağı, Moda, Kız Kulesi, Galata Kulesi, Belgrad Ormanı, Emirgan Korusu, Gülhane Parkı, Pera Müzesi, Çemberlitaş Hamamı, Beylerbeyi Sarayı, Sultan Ahmet Camii, Süleymaniye Camii, Yerebatan Sarnıcı, Mısır Çarşısı, Eyüp Sultan Camii, Galata Köprüsü olarak sıralamak mümkün.