Evim Sağlammı,İşte Bunu Anlamanın Yolu
Oturduğum bina depreme dayanıklı mı? İşte binanızın depreme karşı riskli olup olmadığını anlama yöntemleri
Tarih: 27.9.2019 17:59:50/ 140okunma / 0yorum

 

İstanbul´da dün yaşanan 5.8 şiddetinde deprem büyük paniğe yol açarken hemen ardından ise onlarca artçı sarsıntı gerçekleşti. Öyle ki, yetkililer tarafından ´Çatlaklar oluşan ve hasarlı binalara girmeyin´ uyarıları art arda geldi. Durum böyle olunca, vatandaşların bir kısmı oturdukların binaların deprem riskine karşı geceyi sokaklarda geçirdi. Bu doğrultuda da, ´Oturduğum bina depreme dayanıklı mı?´ sorusunun cevabı dünden bu yana en çok araştırılanlar arasında ilk sırada yer ediniyor. Bilindiği gibi, Kentsel Dönüşüm Eylem Planı´na göre Türkiye´de riskli 6.7 milyon binanın 20 yıl içinde dönüştürülmesi hedefleniyor. Her yıl 100 bini İstanbul´da olmak üzere 300 bin konut dönüştürülecek. Peki, oturduğunuz bina depreme karşı ne kadar dayanıklı? İşte adım adım detaylar.

Dün İstanbul´da yaşanan 5.8 şiddetindeki depremin yankıları hala sürüyor. Silivri açıklarında gerçekleşen deprem büyük paniğe yol açarken vatandaşlar adeta sokaklara döküldü. Uzunca bir süre operatörler hizmet veremezken, bazı ilçelerde yurttaşlar parklarda sabahladı. Yetkililer, çatlaklar oluşan ve hasarlı binalara giriş yapılmaması gerektiğine belirten uyarıları art arda sıraladı. Hal böyle olunca, dünden bu yana ´Oturduğum bina depreme dayanıklı mı?´ sorusunun yanıtı da en çok merak edilenler arasında öne çıkıyor. Kentsel Dönüşüm Eylem Planı´na göre Türkiye´de riskli 6.7 milyon binanın 20 yıl içinde dönüştürülmesi hedefleniyor. Her yıl 100 bini İstanbul´da olmak üzere 300 bin konut dönüştürülecek. Böylece 5 yılda İstanbul´da 500 bin, toplamda 1.5 milyon konut dönüştürülecek.

Oturduğum bina depreme dayanıklı mı? İşte binanızın depreme karşı riskli olup olmadığını anlama yöntemleri

Posta gazetesinden Meltem Kara Söyleyenoğlu´nun haberine göre; İstanbul´da dün yaşanan 5.8 büyüklüğündeki deprem, bazı binalarda oluşan ufak hasarlarla atlatılsa da beklenen büyük İstanbul depreminden önce önlem almak şart.

Kentsel Dönüşüm Eylem Planı´na göre Türkiye´de riskli 6.7 milyon binanın 20 yıl içinde dönüştürülmesi hedefleniyor. Her yıl 100 bini İstanbul´da olmak üzere 300 bin konut dönüştürülecek. Böylece 5 yılda İstanbul´da 500 bin, toplamda 1.5 milyon konut dönüştürülecek

Oturduğum bina depreme dayanıklı mı? İşte binanızın depreme karşı riskli olup olmadığını anlama yöntemleri

ZORUNLU DEĞİL

Oturduğunuz ev güvenli mi yoksa riskli bir binada mı oturuyorsunuz? Öğrenmenin yolları var. Riskli bina tespiti için kanunda bir zorunluluk bulunmuyor ancak binanızın yaşı yüksek ve yapım yılı 1999´dan önceyse kontrol ettirmekte fayda var.

Oturduğum bina depreme dayanıklı mı? İşte binanızın depreme karşı riskli olup olmadığını anlama yöntemleri

1999 Marmara Depremi´nden sonra inşa edilen yapılar için bir yönetmelik yayınlanmış ve yapılara bazı kriterler getirilmişti. Oturduğu binanın riskli olduğunu düşünenlerin kendi güvenliği açısından risk tespiti yaptırması önemli.

Oturduğum bina depreme dayanıklı mı? İşte binanızın depreme karşı riskli olup olmadığını anlama yöntemleri

3 YOLU VAR

Riskli bina tespiti yaptırmak için 3 seçenek bulunuyor. Bu yöntemler, hızlı, orta ve kapsamlı testler olarak sınıflandırılıyor. Deprem dayanıklılık testleri de bir seçenek olabilir. Bağımsız firmalar aracılığıyla demir ve karot örnekleri alınarak, inceleme yaptırabilirsiniz.

Oturduğum bina depreme dayanıklı mı? İşte binanızın depreme karşı riskli olup olmadığını anlama yöntemleri

Hızlı tetkik teknikleri de kısa sürede sonuç veren bir uygulama. En yaygını ise bina risk tespiti yöntemi. Bu yöntem tercih edilirse ve bina riskli çıkarsa yıkılması zorunlu. Bu aşamada kentsel dönüşüm süreci devreye giriyor.

BİR KİŞİ YETER

Bina Risk Tespiti yaptırmak için herhangi bir çoğunluk aranmıyor. Kat maliklerinden birinin veya kanuni temsilcisinin müracaatı ile tespit yapılabiliyor.

Riskli binaların tespiti için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´ndan lisans almış kurum ve kuruluşlara tapu ve kimlik fotokopisi ile başvurmak yeterli oluyor.

Lisanslı kurum ve kuruluşları Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri´nden öğrenebilirsiniz

RAPOR HAZIRLANIYOR

Tespit başvurusundan sonra lisanslı kurum ve kuruluşlar, belli bir ücret karşılığında bina risk raporu hazırlıyor.

Bu rapor, 7 gün içinde belediyeye gönderiliyor. İnceleme sonucunda riskli olduğu belirlenen binalar, 10 iş günü içinde Altyapı Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğü´ne ve Tapu Müdürlüğü´ne yazılı olarak bildiriliyor.

Binaya ´riskli yapı´ şerhi işleniyor ve ev sahiplerine tebligat gönderiliyor.

60 GÜNDE YIKIM

Ev sahiplerinin karara 15 gün içerisinde itiraz edebilme hakkı var. Yapılan itirazlar bakanlık ve üniversitelerin belirlediği teknik heyet tarafından inceleniyor

Eğer, riskli olduğu kabul edilirse bina 60 gün içinde yıkılıyor

Teknik heyetin binanın riskli olmadığına karar verirse, şerh kaldırılıyor.

GÜÇLENDİRME DE OLUR

Kat maliklerinin, yıkım yerine güçlendirme talep etme hakkı da var. Bu durumda, tebliğ edilen 60 günlük süre içinde ev sahiplerince, güçlendirmenin teknik olarak mümkün olduğu tespit ettirilmeli.

4/5 çoğunluk ile güçlendirme kararı alınması, güçlendirme projesinin hazırlatılması ve imar mevzuatı çerçevesinde ruhsat alınması gerekiyor.

NASIL ANLAŞILIR?

*2000 yılından önce yapılmış bir binanın riskli olma ihtimali yüksek.

*Hazır beton kullanılmamışsa,

*Beton dayanımı C10 ve daha azsa,

*Bodrum katında rutubet; kolon, kiriş demirlerde paslanma varsa,

*Kolon ve kirişlerde çatlaklar varsa,

*Taşıyıcı kolon ve kirişler kesilmişse binanız riskli olabilir

DEPREM SİGORTANIZ VAR MI?

2.3 MİLYON KONUT

İstanbul´da dün yaşanan deprem, Zorunlu Deprem Sigortası´nı yeniden hatırlattı. Konutları deprem ve deprem sonucu meydana gelen maddi zararlara karşı koruyan bu sigorta, Türkiye´de henüz istenilen seviyeye ulaşmadı

Depremin meydana geldiği İstanbul´da 3.6 milyon konutun, 2.3 milyonu (yüzde 63´ü) sigortalı. Yani her 10 konuttan 4´ü henüz sigortalanmamış.

EN ÇOK MARMARA´DA

Türkiye geneline baktığımızda ise 17.6 milyon konutun yalnızca 9.2 milyonu sigortalı. Sigortalılık oranı yarı yarıya diyebiliriz. 1999´da acı bir tecrübe yaşayan Marmara bölgesi, en çok sigortalılık oranına sahip bölge.

Marmara´da her 10 konuttan 6´sı sigortalı. En az sigortalı konutun bulunduğu bölge ise yüzde 38.80 ile Güneydoğu Anadolu.

NEDEN YAPTIRILIR?

DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçenizde belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılar.

Binanız tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altındadır.

NE KADAR ÖDENİR?

DASK, her yıl inşaat maliyetlerindeki artışa göre belirlediği azami bir tutarda teminat sağlıyor. DASK tarafından verilen azami teminat tutarı 7 Eylül´den itibaren bütün yapı tiplerinde 215 bin lira olarak belirlendi.

Azami teminat tutarı tespit edilirken, yıkılan meskenin yeniden inşa edilmesinin maliyeti (arsa değeri hariç) dikkate alınır.

KAÇ LİRAYA YAPTIRILIR?

DASK poliçesinin priminin hesaplanması için 5 risk bölgesi ve 3 farklı yapı tarzına göre belirlenmiş 15 tarife fiyatı bulunuyor.

İstanbul´da 100 metrekarelik bir konut için karkas yapılarda risk bölgelerine göre, 100 ile 239 lira, yığma yapılarda 199 ile 294 lira, diğer yapılarda 77 ile 210 lira arasında değişiyor.

 Diğer illerde ise 5 risk bölgesine göre 40 lira ile 234 lira arasında değişen ücretler ödeniyor
 Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Evim Sağlammı İşte Bunu Anlamanın Yolu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK, 406´sı Engelli ve 330´u Eski Hükümlü Olmak Üzere 3000 işçi alacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Adli Tıp Kurumu sözleşmeli 200 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı binlerce personel almak için ilana çıktı
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
O üniversite 149´u hemşire toplam 191 sağlık personeli alacak!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç idaresi personel alımı için ilana çıktı.
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATINDA
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı, 20 ilde, proje kapsamında 155 personel alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş alım ilanı yayınladı
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kapı ve çekmeceler ilerleyen zamanlarda kapanırken veya açılırken size zorluk çıkarmaya başlayabilir. Bu durumlarda kapı veya çekmecenin sıkıştığı bölgelere vazelin sürerek kayganlaşmasını sağlayabilirsiniz

Zor kapanıp açılan kapı ve çekmeceler
Bela insanın diline bağlıdır. Bir kimse bir şeyi ‘yapmam’ dedi mi, şeytan her işini bırakıp onu yaptırana kadar uğraşır.

Hz. Muhammed
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
2011 Van´da 7.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.