Suriye´de muhaliflerin ilerleyişe geçmesi sonucu katil Esad rejimi kuşatmasındaki Kabun bölgesi ile Doğu Guta birleşti. Muhalif gruplardan Feylak Er-Rahman´ın Esad rejiminin ateşkes ihlallerine karşı başlattığı “Allah´ın kulları Cobar´da Kalın” operasyonuna Doğu Guta´daki birçok muhalif grup katıldı. 

AA muhabirlerinin yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre, muhalifler sabahın ilk ışıkları ile Şam´ın doğusundaki Cobar semti başta olmak üzere yaklaşık on noktada saldırıya geçti. Semtin kuzeybatısındaki elektrik santrali, Abbasiye garaj binası ve tekstil fabrikasını ele geçiren muhalifler ilerleyişlerini sürdürdü.

REJİM GÜÇLERİNE AĞIR DARBE

Muhalif birliklerin çok sayıda İran-Hizbullah milisini ve onlarca rejim askerini öldürdüğü belirtiliyor.

Muhalif gruplardan Ahraru´ş Şam, operasyon ile ilgili açıklamasında, “Sabahın ilk ışıkları ile birlikte saldırıya geçen mücahitler onlarca Esad militanını öldürdü ve yaraladı. Çatışmalar bölgenin tamamını ele geçirene kadar sürecektir.” ifadelerine yer verdi. Açıklamada, muhaliflerin akşam saatlerinde Cobar ve Kabun mahalleleri arasında yer alan sanayi bölgesinin büyük bölümlerini ele geçirdiği, operasyona Kabun semtindeki muhaliflerin de destek verdiğini bildirdi. 

Kabun´daki muhalif gruplar da televizyon fabrikası Sironiks´i ele geçirdi. Cobar´ın kuzeybatısındaki sanayi bölgesinin ve Sironiks´in ele geçirilmesi ile kuşatma altındaki iki bölge Kabun ile Doğu Guta birleşti.