Devletin Zirvesi Cenazede Buluştu
Prof. Dr. Fuat Sezgin son yolculuğuna uğurlandı! Törene Erdoğan da katıldı
Tarih: 1.7.2018 14:21:19/ 585okunma / 0yorum

 

Dün tedavi gördüğü hastanede 94 yaşında vefat eden Prof. Dr. Fuat Sezgin, bugün son yolculuğuna uğurlandı. Fatih´te düzenlenen cenaze törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı.

Dün tedavi gördüğü hastanede 94 yaşında vefat eden Prof. Dr. Fuat Sezgin, bugün son yolculuğuna uğurlandı. Prof. Dr. Fuat Sezgin için İstanbul Fatih Camii´nde tören düzenlendi.. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın yanı sıra, Başbakan Binali Yıldırım, eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman, eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gibi isimler de katıldı. Fuat Sezgin´in naaşı Bakanlar Kurulu kararıyla Gülhane Parkı´na defnedilecek.

Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kısa bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan cenaze töreninde şunları söyledi:

Fuat Sezgin hocamızı tanıdığım andan itibaren ilim noktasında nasıl kararlı bir insan olduğunu gördüm Nasıl bir vatan sevdalısı olduğunu gördüm. Ben de hocamıza eserlerini getirelim dedim.

Hocamız Gülhan Parkı´nın içerisindeki yeri beğenmişti. Belediyemizle çalışmayı yoğunlaştık şu andaki yere kavuştuk. Hocamızın pek çok eseri var. 1300 ciltlik bir eser ki bunun bir takımı da Cumhurbaşkanlığı kütüphanesinde yerini almış vaziyette. Yurt dışında kalan eserlerinin de getirilmesi noktasındaki çalışmalarımız sürüyor. Müzenin yanından bugün defnini yapacağız. Öyle bir talebi olmuştu. 2019 yılını inşallah Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Yılı olarak ilan edeceğiz. Talimatını verdik. Milletimizin başı sağolsun. 94 yıllık bir hayat. İstanbul Üniversitesi´ndeki malum olaylardan sonra hocamız da sürgün yiyenlerden olmuş. Almanya´da çalışmalarını devam ettirmiş. Rabbim cennetiyle müşerref kılsın.

DÜNYANIN ÖNDE GELEN TARİHÇİLERİNDEN

Dünyanın önde gelen tarihçilerinden 27 dil bilen İslam Bilim Tarihi araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin, 94 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Bitlis´te 24 Ekim 1924´te dünyaya gelen Fuat Sezgin, Erzurum´da ortaokulu ve liseyi bitirip 1943´te İstanbul´a geldi.

İstanbul Üniversitesi Şarkiyat Araştırmaları Enstitüsü´nde alanında en tanınmış uzmanlardan Alman şarkiyatçı Helmut Ritter´in öğrencisi olan Sezgin, Ritter´in tavsiyesi üzerine İslam bilimlerine yöneldi.

Sezgin, 1951´de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi´ni bitirdikten sonra, Arap Dili ve Edebiyatı üzerinde doktora yaptı. "Buhari´nin Kaynakları" konulu doktora tezini tamamlayan Sezgin, 1954´te doçent oldu. Sezgin, bu çalışmasıyla hadis kaynağı olarak İslam kültüründe önemli bir yere sahip olan Buhari´nin, bilinenin aksine sözlü kaynaklara değil yazılı kaynaklara dayandığı tezini ortaya attı. Fuat Sezgin´in, "Buhari´nin Kaynakları Hakkında Araştırmalar" adındaki takdim tezi 1956´da yayımlandı.

ÜNİVERSİTELERDEN MEN EDİLDİ

Türkiye´de 1960´ta askeri darbenin iktidara getirdiği hükümet tarafından hazırlanan ve 147 akademisyenin üniversitelerden men edildiği listede kendi adının da bulunması üzerine Türkiye´den ayrılan Sezgin, Frankfurt Üniversitesi´nde çalışmalarına devam etti.

Cabir ibn Hayyan konusunda 1965´te yazdığı ikinci doktora tezini Frankfurt Üniversitesi Institut für Geschichte der Naturwissenschaften´a sunan ve bir yıl sonra profesör unvanını kazanan Sezgin, aynı yıl kendisi gibi şarkiyatçi olan Ursula Sezgin ile evlendi. Sezgin´in kızı Hilal, 1970´te dünyaya geldi.

27 DİL BİLİYORDU

İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne kadar sahasında yazılan en kapsamlı eser olan Arap-İslam Bilim Tarihi´nin ilk cildini, 1967´de tamamlayan Sezgin, eserin 18. cildini yazıyordu.

Sezgin, Süryanice, İbranice, Latince, Arapça ve Almanca da dahil 27 dili çok iyi derecede biliyordu. 

45 BİN CİLTLİK KİTAPLA BİLİMLER TARİHİ KÜTÜPHANESİ´Nİ KURDU

Prof. Dr. Fuat Sezgin´in Frankfurt´ta kurduğu İslam Bilim Tarihi Müzesi´nde, İslam kültür çevresinde yetişen bilim insanlarının buluşlarını bilimsel alet, araç ve gereçlerinin yazılı kaynaklara dayanarak yaptırdığı 800´den fazla örneği sergileniyor.

Aynı binada hayatı boyunca dünyanın her yerinden büyük bir özenle, zorluk ve sıkıntılara katlanarak aldığı 45 bin ciltlik kitapla kurduğu Bilimler Tarihi Kütüphanesi de yer alıyor. Bazı kitapları, sahasında orijinal tek nüsha olma özelliğini taşıyan bu kütüphane, İslam Bilimler Tarihi açısından dünyada tek olma özelliğine sahip, koleksiyon bir ihtisas kütüphanesi.

Sezgin´in olağanüstü gayreti ve çalışmalarıyla 2008´de, tamamına yakını bağış olarak kazandırılmış yaklaşık 700 eserin olduğu "İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi" İstanbul Gülhane Parkı içerisindeki binada hizmet veriyor.

İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi´nin faaliyetlerini desteklemek amacıyla 2010´da Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı kuruldu.

ÇOK SAYIDA ÖDÜL ALDI

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi bünyesinde kurulan Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Enstitüsü ise 2013 yılında faaliyetlerine başladı.

Uluslararası çeşitli akademilerin üyesi de olan Prof. Dr. Fuat Sezgin, yaşamı boyunca Kahire Arap Dili Akademisi, Şam Arap Dili Akademisi, Fas Rabat Kraliyet Akademisi, Bağdat Arap Dili Akademisi, Türkiye Bilimler Akademisi şeref üyeliği de dahil olmak üzere çok sayıda önemli ödül ve nişana layık görüldü.

Erzurum Atatürk Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi tarafından Sezgin´e fahri doktora unvanı verildi. Ayrıca Frankfurt am Main Goethe Plaketi, Almanya Birinci Derece Federal Hizmet Madalyası, Almanya Üstün Hizmet Madalyası, İran İslami Bilimler Kitap Ödülü, Hessen Kültür Ödülü ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibidir.

Prof. Dr. Fuat Sezgin´in öncülüğünde kurulan İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi de üstün nitelikli eser ve ortaya konan özgün çalışmalardan dolayı kurum statüsünde Kültür ve Turizm Bakanlığı 2016 Özel Ödülü´ne layık görüldü. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Devletin Zirvesi Cenazede Buluştu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK, 406´sı Engelli ve 330´u Eski Hükümlü Olmak Üzere 3000 işçi alacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Adli Tıp Kurumu sözleşmeli 200 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı binlerce personel almak için ilana çıktı
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
O üniversite 149´u hemşire toplam 191 sağlık personeli alacak!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç idaresi personel alımı için ilana çıktı.
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATINDA
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı, 20 ilde, proje kapsamında 155 personel alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş alım ilanı yayınladı
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ev eşyaların tozunu almak ev temizliğin başlıca görevlerindendir. Bazen toz almak için kullandığımız bezler ne yaparsak yapalım sildiğimiz bölgede toz bırakmaya devam ediyorsa, durulama suyunun içerisine koyacağımız bir miktar gliserin bir sonraki toz alma işleminde toz bezlerin toz bırakmamasını sağlayacaktır

Toz bırakan toz bezleri;
Cennet için ibadet geçersizdir…

Hacı Bektaşı Veli
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
1959 Londra Konferansı sona erdi. Bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti´nin kurulmasını öngören Londra Antlaşması imzalandı. Konferansa Türkiye, İngiltere, Yunanistan başbakanları ile Kıbrıs Türk ve Rum cemaatleri liderleri katılmıştı. 3 Aralık´ta: Başpiskopos Makarios Kıbrıs Cumhurbaşkanı, Dr. Fazıl Küçük de yardımcısı oldu. İngiltere Kıbrıs´ın bağımsızlığını tanıdı. Bağımsızlığın resmi olarak ilan edilmesi 16 Ağustos 1960´da oldu.