Erdoğan: "Zor zamanlarda halklarının geleceğine yön veren liderlerin çabaları asla unutulmayacaktır"
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Zor zamanlarda halklarının geleceğine yön veren liderlerin çabaları asla unutulmayacaktır"
Tarih: 18.10.2018 16:59:50/ 159okunma / 0yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Zor zamanlarda halklarının geleceğine yön veren ve bu topraklarda güzel bir miras bırakan liderlerin çabaları asla unutulmayacaktır" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti başkenti Komrat´ta halka hitap etti. Erdoğan, "Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Buradan Gökoğuz yerinin dört bir yanındaki tüm dostlarımıza sevgilerimi saygılarımı gönderiyorum. Bizlere şu muhteşem tabloyu yaşattığınız için her birinize şükranlarımı sunuyorum. Bugün burada kardeşlik var. Bugün burada dayanışma var. İşbirliği var. Elbette burada Moldova ile Türkiye´nin kadim dostluğu var. Buraya elimiz boş gelmek yakışmaz dedik, olmaz dedik. Sizlere tüm Türkiye´nin 81 milyonluk Türk milletinin selamlarını getirdim. Sizlere Türkiye´deki akrabalarınızın sınırları aşan muhabbetini getirdim. Türkiye Cumhurbaşkanı olarak gerçekleştirdiğim bu tarihi ziyaretin Moldova ve Gökoğuz yeri ile dayanışmamızı daha da perçinlediğine inanıyorum. Bizi bugün burada buluşmamıza vesile olan Sayın Cumhurbaşkanı Dodon´a sizlerin huzurunda teşekkür etmek istiyorum. İki gündür samimi misafirperverlikleri bizi evimizde hissettiren Moldova makamlarına da teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

"Bugün iki ülke tarihte hiç olmadığı kadar birbirine yakındır. Fiziki sınırımız olmasa da biz Moldova´yı komşu ülke olarak görüyoruz"
İki ülke arasındaki bağlara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kıymetli dostlar, elbette bugünlere kolay gelmedik. Karşımdaki şu muhteşem dayanışma manzarasına ulaşmamız hiç kolay olmadı. Bugünlere bizden önceki Cumhurbaşkanlarının Türkiye ile Moldova´nın ortak geleceğine inanan devlet ve siyaset adamlarının gayretiyle geldik. Bizim inancımızda ehli hünerin kıymetini bilmek, emek ve çaba sahibi herkesin hakkını teslim etmek esastır. Öncelikle bizden önceki siyasetçilere ülkem ve milletim adına şükran borcumuzu ifa etmek istiyorum. Gökoğuz Yeri´nin 1994 yılında özerk statüye kavuşmasına katkı sağlayan 9´uncu Cumhurbaşkanımız merhum Süleyman Demirel´i dönemin Moldova Cumhurbaşkanı Mircea Snegur´u yine o dönemde Gökoğuz Türklerinin önderi Stefan Topal´ı burada şükranla yad ediyorum. Bu devlet ve siyaset adamlarının sergilediği işbirliği hem Moldova´ya hem de Gökoğuz Yeri´ne huzur ve barış getirmiştir. Zor zamanlarda halklarının geleceğine yön veren ve bu topraklarda güzel bir miras bırakan liderlerin çabaları asla unutulmayacaktır. Bundan kısa süre önce 28 Eylül´de Gökoğuz Yeri´nin Kurucu Başkanı, Gökoğuz Türklerinin aksakalı Stefan Topal´ın vefatından duyduğum üzüntüyü özellikle ifade etmek istiyorum. Gökoğuz kimliğinin ve dilinin sadık evladının toprağı bol olsun diyorum. Onlar bu dünyadan göç ettiler ama geride bizim sahip çıkmamız ve çok daha ileriye taşımamız gereken bir miras bıraktılar. İnşallah bizler de Türkiye ve Moldova liderleri olarak bu mirası daha da ileriye götüreceğiz. Son 16 yılda attığımız adımlar bu mirasa sahip çıkma hususundaki güçlü irademizin birer yansımasıdır. Türkiye ile Moldova arasındaki bağlar Gökoğuz Yeri´ni de içine alacak şekilde son 16 yılda her alanda daha da perçinlenmiştir. Bugün iki ülke tarihte hiç olmadığı kadar birbirine yakındır. Fiziki sınırımız olmasa da biz Moldova´yı komşu ülke olarak görüyoruz" şeklinde konuştu.

"Moldova ve Gökoğuz Türklerinin kara gün dostu olmayı sürdüreceğiz"
Moldova´nın toprak bütünlüğüne önem verdiğini belirten Erdoğan, "Moldovalı dostlarımızın dertleriyle dertlenmeyi, sevinçleriyle mutlu olmayı bir görev biliyoruz. Moldova´nın toprak bütünlüğünün korunmasına büyük önem veriyoruz. Hem Moldova´daki hem de Gökoğuz Yeri´ndeki gelişmeleri tıpkı komşularımızdaki hadiseler gibi çok yakından takip ediyoruz. Gerektiğinde de elimizdeki tüm imkanları Moldova halkı için seferber etmekten çekinmiyoruz. TİKA´mızla, iş adamlarımızla ve sivil toplum kuruluşlarımızla Moldova´nın kalkınması, gelişmesi dünya sahnesinde hak ettiği konuma ulaşması için gayret sarf ediyoruz. Bundan sonra da aynı kararlılıkla Moldova halkının ve siz Gökoğuz Türklerinin kara gün dostu olmayı sürdüreceğiz. Tabi burada bir hususunda altını çizmek istiyorum. Sizler 1994 yılında diğer devletler iç çatışmalarla kıvranırken kardeşçe yaşamayı seçtiniz. Avrupa´nın birçok ülkesi geleceğine karamsarlıkla bakarken sizler bu topraklarda huzuru, barışı, dayanışmayı tercih ettiniz. Moldova ve Gökoğuz halklarının bu kararı her türlü takdirin üzerindedir. Sizlerin bu asil tavrı tam anlamıyla bir demokrasi ve medeniyet örneğidir. Geçen 24 yılda kendilerini idare etme olgunluğunu gösteren siz soydaşlarımızı gönülden kutluyorum. Kendi kimliğinizi, dilinizi, iç barışınızı, birliğinizi, dirliğinizi koruyarak bu güzel mirası evlatlarınıza, torunlarınıza aktarmanızı diliyorum. Bilhassa içinde bulunduğumuz dönemde bunun son derece önemli olduğuna inanıyorum. Zira Avrupa başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde etnik ve kültürel farklılıklar kaçınmaya çalışılıyor. Asırlardır aynı toprağı paylaşan, aynı havayı soluyan geçmişi ve geleceği ortak olan toplumlar ayrıştırılmak isteniyor. Kültürel ırkçılık dünyanın dört bir ucunda adeta bir veba salgını gibi gün geçtikçe yayılıyor. İslam karşıtlığının yabancı düşmanlığına, etnik milliyetçilikten terörizme kadar birçok sorun bir arada yaşama idealimize sekte vuruyor. Buradaki soydaşlarımızın asla böyle bir tuzağa düşmemesi gerekiyor. Her birinizin bu bilinçle hareket edeceğine inanıyorum. Bu topraklardaki barış ve huzur ortamının bozulmasına hiç birinizin müsaade etmeyeceğini düşünüyorum" diye konuştu.

"Moldova parlamentosunda üç Gökoğuz Türkü milletvekili bulunuyor"
"Cumhurbaşkanı Sayın İgor´un davetine icabetle gerçekleştirdiğimiz bu tarihi ziyaret, bizim için oldukça bereketli geçiyor" diyen Erdoğan, "Dün ziyaretimizin ilk gününde Kişinev´de verimli görüşmeler yaptık. Başbaşa, heyetler arası görüşmelerimizde ilişkilerimizi stratejik ortaklık düzeyine yükseltme kararı aldık. Bu kararın dost ülke Moldova ile yeni bir dönemin kapılarını açacağını düşünüyoruz. Moldova ile kurduğumuz ortak geleceğin köprüsü sizlersiniz. Unutmayın, sizin gücünüz Moldova´nın gücü Moldova´nın gücü sizin gücünüzdür. Moldova parlamentosunda üç Gökoğuz Türkü milletvekili bulunuyor. Ayrıca sayın Vlah da bakanlar kurulu üyelerinden biri olarak görev yapıyor. Hiç şüphesiz sizleri siyasette temsil eden bu dostlarımıza çok önemli iki görev düşüyor. Birincisi Gökoğuz Yeri´nin sesi olmak ikincisi de Moldova ile diyalog kanallarını hep açık tutmak. 24 Şubat´ta Moldova parlamentosu seçimlerine 19 Mayıs´ta başkanlık seçimlerine gideceksiniz. Her birinizin vatandaşlık görevi bu süreçte birliğinizi, beraberliğinizi, dayanışmanızı korumak ve oyunuza sahip çıkmaktır. Sandıktan çıkan her sonuç halkın özgür iradesini yansıtır ve saygıyı hak eder. Oradan çıkacak sonucun belirleyicisi de siz olacaksınız. Şimdiden sonuçların Gökoğuz Yeri ve Moldova için hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

"Komrat´ta büyük bir eğitim kompleksi inşa etmek için gereken adımları atıyoruz, proje bitmek üzere"
"Sağlık tesisi olmayan yerlere sağlık tesisi yapıyoruz" diyen Erdoğan, çocuklarımızı yetiştirmek için kreşler açıyoruz. Mevcut hizmet binalarını yeniliyor, eksikleri gideriyoruz. Su sorununu giderecek alt yapı projesine de başladık. Gelecek yıl Komrat´ta büyük bir eğitim kompleksi inşa etmek için gereken adımları atıyoruz proje bitmek üzere. Okuluyla, yurtlarıyla, kapalı spor salonuyla, basket alanıyla, voleybol alanıyla, tenis kortlarıyla evet buraya bu muhteşem eseri kazandırıyoruz. Gökoğuz Yeri buradaki tüm gençlerimiz için parlak bir gelecek sunabilecek altyapıya sahip olmalıdır. Bugün hastanemizi açtık gayet muhteşem. Açılan bu eser inanıyorum ki Gagavuz Yeri halkını çok daha rahatlatacak. Bir yerlere gitmenize gerek yok hastaneniz burada. Aynı şekilde bugün güzel bir kültür sarayının da açılışını yaptık. Birçok kültürel etkinlikleri yapacağınız çocuklarımızın kültürel eğitimini alacağı gerçekten muhteşem bir saray oldu. 2 bin 400 metrekare kapalı alana sahip böyle bir kültür sarayı yine Gagavuz yerinin medarı iftarı olacak. Moldova´nın yardıma en çok ihtiyaç duyan bölgelerinden biri olması Gökoğuz Yeri´nin kaderi değildir, olmamalıdır. Burada hepimize görevler düşüyor. Sayın Cumhurbaşkanı da bugün aramızda. Kendisinin Gökoğuz Yeri´ne olan samimi desteğini yakinen biliyorum. Bu destek Moldova´nın Gökoğuz Yeri´ne sahip çıktığının önemli bir göstergesidir. Bu yaklaşımın Moldova devletinin tüm makamlarınca devam ettirilmesi çok önemlidir. Dün stratejik konsey anlaşmasını imzalarken ardından Sayın Başbakan ve bakanlarla birlikte 5 tane önemli anlaşmaya da imzalarımızı attık. Bugüne kadar 60 anlaşması olan Türkiye-Moldova bu 5 anlaşmayla beraber sayıyı daha da tırmandırdı. Aramızdaki bu bağlar daha da güçlenecek. Biz de daha fazla iş adamımızı bu arada Gökoğuz Yeri´ne Moldova´ya yatırım yapmaya teşvik edeceğiz. Komrat´ta başkonsolosluğumuzun açılmasını heyecanla beklediğinizi biliyorum. İnşallah çok yakında başkonsolosluğumuzu da açacak başkonsolosumuzu da atayacağız. Bu konuda sayın cumhurbaşkanımızla dün bunu da görüştük. Başkonsolosluğumuzun da faaliyete geçmesiyle burada Türkiye´ye açılan yeni bir kapınız daha olacak” ifadelerini kullandı.
Kaynak: IHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MGK´dan Operasyon Sinyali
MGK´dan Operasyon Sinyali
Fırat´ın doğusuna operasyon planı hazır! Son söz MGK´nın
Ağustos´ta 2 Zafer ,2 Zafer Buluşması
Ağustos´ta 2 Zafer ,2 Zafer Buluşması
‘Zaferler ayı´na yoğun program
İstanbul´da Süpriz Ziyaret
İstanbul´da Süpriz Ziyaret
Vladimir Zelenskiy, Fener Rum Patrikhanesi´ni ziyaret etti.
Süryani Kilisesi´nin temeli bugün atılıyor
Süryani Kilisesi´nin temeli bugün atılıyor
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, bugün cumhuriyet tarihinde bir ilke daha imza atacak.
Çamaşır makinesi satın alırken dikkat edilmesi gerekenler
Çamaşır makinesi satın alırken dikkat edilmesi gerekenler
Beyaz eşyalar hayatlarımıza girdikten sonra hiçbir şey eskisi gibi olmadı.
FSM´de Çalışmalar Ne Zaman Bitecek?
FSM´de Çalışmalar Ne Zaman Bitecek?
FSM Köprüsü´ndeki çalışmalar ne durumda? FSM Köprüsü ne zaman açılıyor?
Gençlerle Birlikte İftar Sevinci
Gençlerle Birlikte İftar Sevinci
AK Parti Gaziosmanpaşa İlçe Kadın Kolları Başkanımız Zeynep Vurmaz Yiğit, Mustafa Yeşil İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri ile iftarda buluştu
Komşularımızla Mahalle  İftarlarında  Buluşuyoruz
Komşularımızla Mahalle İftarlarında Buluşuyoruz
Gaziosmanpaşa sakinleri mahalle iftarlarında buluşuyor
Yıldırım´ın Videosu Rekor Kırıyor
Yıldırım´ın Videosu Rekor Kırıyor
Binali Yıldırım: Bizi anlamak isteyen dönsün 16 yıla baksın
AK Kadınlar Şehit Annelerini Yalnız Bırakmadı
AK Kadınlar Şehit Annelerini Yalnız Bırakmadı
AK Parti İstanbul İl Başkanlığının 39 ilçede eş zamanlı düzenlediği etkinlikte, şehit anneleri ziyaret edildi
Bakın Atatürk Tablosuna Ne Olmuş
Bakın Atatürk Tablosuna Ne Olmuş
Ekrem İmamoğlu´nun bir yalanı daha ortaya çıktı! İBB binasındaki Atatürk tablosunu CHP çalışanları teslim almış.
İstanbul´da Yeniden Seçimin Tarihi Belli Oldu
İstanbul´da Yeniden Seçimin Tarihi Belli Oldu
AK Parti YSK temsilcisi Özel´den önemli açıklamalar
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK, 406´sı Engelli ve 330´u Eski Hükümlü Olmak Üzere 3000 işçi alacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Adli Tıp Kurumu sözleşmeli 200 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı binlerce personel almak için ilana çıktı
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
O üniversite 149´u hemşire toplam 191 sağlık personeli alacak!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç idaresi personel alımı için ilana çıktı.
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATINDA
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı, 20 ilde, proje kapsamında 155 personel alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş alım ilanı yayınladı
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Peynirlerin küflenmemesi için kenarlarını tereyağı ile ovun.

PEYNİRLER NASIL SAKLANIR
Sabır, kurtuluşun anahtarıdır.

Mevlana
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
2007 2007 Sivil Anayasasının halk tarafında referandum oylaması yapıldı. Referandum Sonucu: ´´EVET´´ diyenler 70, ´´HAYIR´´ diyenler 30 oy oranına sahip Bu sonuca göre: 12.Cumhurbaşkanından itibaren tüm Cumhurbaşkanlarımızı halkımız seçecek. Genel seçimler 4 yılda bir yapılacak. Cumhurbaşkanı 5+5 yıl olmak üzere 2 dönem görev yapabilecek. Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde toplantı yeter sayısı 184 oldu.