Bebeğinizin büyümesini izlemek unutulmaz bir deneyimdir. Ancak çocuklar gelişirken, belirli dönüm noktalarına ulaşmamak bazı problemlerin bir işaretçisi olabilir. 0-12 ay arası bebeklerde otizm spektrum bozukluğu (ASD) belirtilerini tanıyabilir ve erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile belirtileri kontrol altına alabilirsiniz.

Otizm nedir

Otizm, oynamak, öğrenmek ve iletişim kurmak gibi sosyal becerileri etkileyen karmaşık bir gelişimsel engeldir. Bireysel otizm vakaları, hafif veya şiddetli gelişebilir.

Doktorlar tam olarak otizme neyin neden olduğunu bilmiyorlar, ancak bunun çevresel ve genetik faktörlerin bir birleşimi olduğuna inanılıyor. Bazı şartlar aynı zamanda çocuğun otizm geliştirme şansını artırabiliyor. Örneğin, otizmli bir kardeşiniz varsa, geliştirme riskiniz ortalama %20´ye yükseliyor. Diğer risk faktörleri arasında erken doğum, düşük doğum ağırlığı, doğum komplikasyonları ve daha büyük ebeveynler sayılabilir.

Bebeklerde otizm belirtileri

Ebeveynler, semptomlarına ve ciddiyetlerine bağlı olarak, çocukları 6-12 aylık olduklarında otizm belirtilerini tanıyabilir. Bebeğin sosyal bilgiye ve çevreye tepki gösterip göstermediğine dikkat edin. Yaşamın ilk yılında bebekler gevezelik etmeye ve işaret etme gibi hareketler kullanmaya başlar. Otizmli bebekler ise bazen sesler veya jestlerle iletişim kuramazlar ve sosyal tepkilere cevap vermeyebilirler.

İşte bebeklerde otizmin erken belirtileri.

İlk 3 ayda olabilecek belirtiler

- Hareket eden nesneleri gözleriyle takip etmiyor.

- Nesneleri tutamıyor.

- İnsanlara gülümsemiyor.

- Gevezelik yapmıyor.

- Yeni yüzlere dikkat etmiyor.

İlk 7 ayda olabilecek belirtiler

- Seslerin nereden geldiğini bulmak için kafasını çevirmiyor.

- Size sevgisini göstermiyor.

- Gülmüyor veya ses çıkarmıyor.

- Nesnelere ulaşamıyor.

- Tek başına gülümsemiyor.

- Eylemlerle dikkat çekmeye çalışmıyor.

- Oyunlara hiç ilgisi yok.

İlk 12 ayda olabilecek belirtiler

- Sürünmüyor.

- Tek kelime etmiyor.

- Başını sallamak gibi hareketler kullanmıyor.

- Nesnelere veya resimlere işaret etmiyor.

- Desteklendiğinde dayanamıyor.

Bu kriterlerin otizmin kesin kanıtı olmadığına dikkat etmek önemlidir. Sadece bebeğinizi otizm konusunda değerlendirmek için kullanabilirsiniz. Bunlar başka bir sosyal veya gelişimsel problemin belirtileri de olabilir.

Ya çocuğumda otizm varsa

Çocuğunuzda otizm belirtileri varsa, hemen çocuk doktorunuza başvurmalısınız. Doktor, bebeğinizi gelişimsel açıdan ve otizm açısından değerlendirecek.

Erken tanı, bebeğinizin otizm belirtileriyle başa çıkması ve yenmesini sağlayabilir. Erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtileri kontrol altına alınabilmekte, gelişim sağlanabilmekte, büyük ilerleme kaydedilmekte ve hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmayabilmektedir.