Bebeklerde Çift Cinsiyet ve Cerrahi Müdahele
Kuşkulu genitalya nedir? Çift cinsiyet bozukluğunda cerrahi yaklaşım nasıl olmalı?
Tarih: 12.3.2018 23:36:25/ 1605okunma / 0yorum

 

Bebeğin cinsiyetini belirleyen özellikler anne karnında oluşur ve cinsiyet organlarının oluşumu doğuma kadar tamamlanır. Bazen gebelik sırasında, bebek anne karnındayken cinsiyet organlarının gelişiminde problemler oluşabilir. Cinsiyet gelişimi bozukluklarında cerrahi girişimler üzerine bilgi veren Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Fatih Andıran, gelişim bozukluğuna göre operasyon seçimi yapılması gerektiğini ekledi.

CİNSİYET GELİŞİM BOZUKLUKLARINDA (KUŞKULU GENİTALYA) CERRAHİ YAKLAŞIM

Kuşkulu Genitalya Nedir?

Yeni doğan bebeklerde görülen, bazen kuşkulu genitalya veya çift cinsiyet bozukluğu olarak da adlandırılan cinsiyet gelişim bozuklukları; doğum sonrası genital organların görünümünden cinsiyet ayrımı yapılamaması olarak tanımlanabilir. Cinsiyet gelişimi hastalıklarında tanının konulması ancak uzman bir kadroyla mümkündür. Bu kadronun içerisinde pediyatrik endokrinolog, çocuk cerrahı ya da ürolog, psikiyatrist ve genetik uzmanı bulunur. Fiziki incelemeyle başlayan tanı laboratuvar ortamında devam eder. Bu esnada iç ve dış genital organlar incelenir. Yapılan hormonal incelemeler ve ayrıntılı tetkikler sonucu, oluşturulan kurul cinsiyete karar verir. Hekimler her türlü ayrıntıyı değerlendirerek, aileyi de sürecin bir parçası haline getirirler.

Bebeklerde kuşkulu genitalya gözlenmesinin ardında çeşitli nedenler yatabilir. Annenin gebeliğin ilk trimesterinde aldığı hormon ilaçları, akraba evliliği, androjen duyarsızlığı sendromu bu nedenler arasındadır. Özellikle akraba evliliğinin yoğun olduğu toplumlarda çift cinsiyet bozukluğunun görülme oranının daha fazla olduğu bilinen bir gerçektir.

TANININ ERKEN YAŞLARDA TAMAMLANMASI VE DOĞRU CERRAHİ PLANLAMA ÖNEMLİ!

Yeni doğan bebeklerde rahatsızlığın erken dönemde fark edilmesi, tedavinin daha başarılı olmasını sağlar. Bazen bebeklerde gözden kaçırılabilen bu durum, daha geç yaşlarda, hatta ergenlikte ortaya çıkabilir. İleri yaşlarda yapılan tedavilerde, hastanın toplumsal rolü çoktan belirlendiği için daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Burada da yine uzman bir kadro, cinsiyet belirleme işlemini yapar. Cinsiyet belirlemede bu yaşlarda edinilen toplumsal kimlik de göz önünde tutulur. Çift cinsiyet bozukluğunda tedavinin asıl amacı cinsel kimlik ve cinsiyet arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Cerrahi tedavi ile, cinse özgü doğru ve kabul edilebilir anatomik ve fonksiyonel görüntü oluşturulmalıdır. Genital ve üriner sistemlerin inşa edilip, daha sonraki yıllarda cinsellik ve üreme fonksiyonlarının kazanımı ise bir diğer amaçtır. Bu süreçte çocuk ve ailenin psikolojisinin en az düzeyde etkilenmesi önemlidir. Tedavi, hormon, cerrahi, psikolojik yöntemleri içeren bir bütünden oluşur.

Çift cinsiyet bozukluğunun zamanında doğru tanı ve tedavisi tedavisi hastanın gelecekteki yaşamı için önemlidir. Erken yaşlarda konulan doğru tanı ve doğru ameliyat planlaması ile başarı şansının daha yüksek olduğu bilinir. Bu hastalık ailelerin de kolay kabul ettiği hastalıklardan biri değildir. Bu nedenle tedaviyi yürütecek ekibin deneyimi ve yaklaşımı bireyin ilerleyen zamanlarda üreme, cinsel kimlik ve psikolojik sorunlar yaşamaması açısından önemlidir.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK, 406´sı Engelli ve 330´u Eski Hükümlü Olmak Üzere 3000 işçi alacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Adli Tıp Kurumu sözleşmeli 200 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı binlerce personel almak için ilana çıktı
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
O üniversite 149´u hemşire toplam 191 sağlık personeli alacak!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç idaresi personel alımı için ilana çıktı.
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATINDA
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı, 20 ilde, proje kapsamında 155 personel alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş alım ilanı yayınladı
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
"Aslında bütün insanları sevebilirdim, sevmeye ilk senden başlamasaydım.."

Bir çift ayakta 250,000 terbezi vardir

İNSAN VÜCUDU
1995 Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)çatısı altında birleşti. Kurultaya katılan 1003 delege CHP´de, 635 delege SHP´de birleşmek için oy kullandı. İki partinin genel başkanlarının anlaşması sonucu Sosyaldemokrat Halkçı Parti´li Hikmet Çetin oybirliğiyle genel başkan seçildi.