Türkiye'nin artık bir değişime ihtiyacı var!

SİYASET SAHNESİNDE YENİ BİR YILDIZ DOĞUYOR

ÜNİVERSİTELİ OLMAK ARTIK ÇOK KOLAY

ŞAHİN,' KANAL İSTANBUL İÇİN REFERANDUMA İHTİYAÇ VAR'

BAŞKAN POLAT, KIRKLARELİ İKTİDARA HAZIRLIK MERKEZİ AÇILİŞİNA TÜM İSTANBUL’U DAVET ETTİ.

Türkiye Değişim Partisi İstanbul İl Binasında Tabela Asıldı

Şirketler için hangisi daha tehlikeli

SABANCI VAKFI HİBE PROGRAMI’NA 346 BAŞVURU

  • Pazartesi 9 ° / 3 ° Parçalı bulutlu
  • Salı 8 ° / 3 ° Bulutlu
  • Çarşamba 10 ° / 3 ° Parçalı bulutlu


Atıcılık Nedir?  Olimpik Atıcılık Ekipmanları Nelerdir?

Atıcılık Nedir?  Olimpik Atıcılık Ekipmanları Nelerdir?

Atıcılık Tanımı

 Atıcılık, ateşli silahlarla yapılan ve bir hedefe en iyi vuruşu amaçlayan bir spordur. Atıcılık, mermiyi silah yardımıyla hedefe ulaştırmayı amaç edinir. Hedefler sabit veya hareketli olabilir. Bu spor avcılıkla karıştırılmamalıdır. Çünkü bunların amaçları birbirinden farklıdır. Avcılıkta gaye hedef olarak görülen şeyi mümkün olduğu kadar kolay ele geçirmektir. Atıcılıkta amaç ise hedefi mümkün olan en merkezi noktasından vurmaktır. Bu sporda belli başlı iki yöntem vardır. Serbest silahlarla hedefe ateş etmek ve av silahlarıyla hareketli hedefe atış yapmaktır. 

 Türkiye’de atıcılık, 1910 yılından beri ilgi görmüştür. Spor kulüplerinin kurulması ve ordunun ilgisi ile ilk atıcılarımız futbolcular arasından çıkmıştır. Atıcılarımızın ilk kez Dünya şampiyonasına katılımları1947 senesinde oldu. Atıcılık dalında o tarihten bu yana kendilerini gösteren birçok sporcu yetişti. Türkiye’de genellikle erkek sporu olarak görülen atıcılık sporuna kadınların da katılımını sağlamak için Türkiye Atıcılık Federasyonu’nun çalışmaları başarılı olmuştur. 

 Olimpik Atıcılık Ekipmanları

 Havalı Tabanca: Havalı tabanca; sıkıştırılmış hava veya karbondioksit ile kullandıkları çekirdeği fırlatan silahtır. Olimpiyatlar için kullanılan havalı tabancalar el tabancalarından çok farklı görünüme sahiptir. Bu tabancalar için 4.5mm (.177 inç) mermiler kullanılır.

 Havalı Tüfek: Havalı silah gibi bunlar da bir hedefi vurmak için sıkıştırılmış hava ya da karbondioksit mermiler kullanırlar. Havalı Tüfek ile Havalı Tabanca arasındaki fark ikisinin de uzun namlulu olması ve omuzla desteklenebilmesi, tabancalardan daha kolay olacak şekilde doğruca hedef seçilebilmesidir.

 Çabuk Atış Tabancaları: Bu tabancalar tek atış yapabilir şekilde düzenlenmiştir. 2008' den beri Olimpiyat Oyunlarında bu tabancaların 22 kalibrelik olanları kullanılmıştır. Seri atışlarda kollar gergin ve bilekler kilitlenmiş olmak zorundadır. Nedeni ise geri tepmeden dolayı nişan hattının bozulma olasılığıdır. Bunu engellemek için silah yavaş atışta olduğundan daha sıkı ve kontrollü olmalıdır. Atış esnasında dikkat tamamen arpacığı hedefte tutmaya yoğunlaştırılmalıdır. Atış esnasında, arpacık gezin içinden hedef üstünde görülür görülmez tetik düşürülerek atış yapılır.

 Tabanca: Olimpiyat oyunlarındaki tabancalar tek atış yapar ve yavaş atış yöntemlerinde kullanılırlar.

 3 Pozisyonlu Tüfek Atışı: 22 kalibrelik bu atış Olimpiyatlarda kullanılır. Bu atış ayakta, diz çökmüş ve uzanarak yapılan atış pozisyonlarıdır. Bu atıcılıkta erkek ve kadınlar için farklı silah türleri olsa da sonuçta yine kadınların ve erkeklerin kazanmaları için aynı şartlar vardır.

 Yüzüstü Uzanarak Tüfek Atışı: Bunda da 22 kalibrelik tüfek gereklidir. Diğer türlerden tek farkı, bu atışın baştan sona kadar yüzükoyun şekilde gerçekleşmesidir.

 Atış Pozisyonları

 Yatarak: Bu pozisyonda atıcı, atış yerinin tabanına yatarken dirseklerini dayanaklar üzerine koyar. Vücut hedefe doğru yönelmiştir.

 Ayakta: Bu atış şeklinde atıcı, herhangi bir desteğe gereksinim duymadan ayakta durur.

 Çökerek: Atıcı sağ ayak parmakları, sağ diz ve sol ayağı ile çömelir ve tüfeği iki eliyle bir omuzunu kullanarak tutar.