Ataları fethetti torunları keşfetti
Ataları fethetti torunları keşfetti
Tarih: 12.7.2018 20:38:19/ 101okunma / 0yorum

Düzce Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi tarafından başlatılan proje ile TÜBİTAK’ın da desteklediği “Konuralp Bey’in torunları Bilim Yolunda” projesi kapsamında lise 1. sınıf öğrencileri Konuralp’te bulunan antik kentte kazı çalışmalarına katıldı. Kazılarda çıkartılan toprakları eleyen öğrenciler, arkeologlar eşliğinde toprak içinde tarihi kalıntıları aradı.
Düzce Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi tarafından Düzce’de liselerin 1. sınıflarından seçilen öğrencilerin, bilimi öğrenmeleri amacıyla proje hazırlandı. Bilim insanlarının çalışma yöntemlerinden çalışma alanlarına kadar birçok bilginin verilmesinin amaçlandığı proje ile Düzce’de ortaokul ve lise düzeyinde öğrencilerin katıldığı projeye TÜBİTAK’ta destek verdi. Hazırlanan projede yaban hayatı izlemeden biyolojik canlıların incelenmesine arkeolojik kazı çalışmalarına kadar bilimin birçok alanını inceleyen çocuklar, bilim insanlarının bilgiye ulaşma şekillerini öğrendiler.
Proje kapsamında Düzce’de bulunan antik kente giden öğrenciler, burada kazı çalışmaları devam eden antik kenti gezdiler. Arkeologların çalışma sahalarını inceleyen öğrenciler, onlarla birlikte kazılara katıldılar. Kazı alanından çıkan toprakları arkeologlar eşliğinde eleyen öğrenciler, topraklardan çıkan tarihi eser parçalarını bulmaya çalıştılar.
Proje hakkında bilgiler veren Proje Yürütücüsü Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sedat Karaçam, amaçlarının toplumun bilimin nasıl yapıldığını keşfetmelerini sağlamak olarak ifade ederken, proje işleyişi hakkında bilgi verdi. Karaçam, “Konuralp Bey burayı fethetti, torunları keşfediyor. Projemiz kapsamında lise öğrencilerine bilim insanlarının nasıl çalıştığını, bilgiye nasıl ulaştıklarını ve öğrendikleri bilgileri nasıl kullandıklarını öğretmeye çalışıyoruz” dedi.
Projeye katılan Zehra Digilli, bilim hakkında bilgi sahibi olmak için projeye katıldığını dile getirerek “Bu projeye bilimi merak ettiğim için katıldım. Bugünde kazı çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmaya çalıştım. Buraya ilk geldiğimizde çalışmaların nasıl yapıldığını öğrendik. Bize kazı yapılırken neler yapıldığını, bulunan eserlerin nasıl saklandığını öğrettiler. Ardından da kazı çalışmalarına başladık. Ben zaten tarihe meraklıyım. Tarihe canlı canlı dokunmak onları toprak altından çıkartmak benim için çok büyük zevkti. Tarihi yapıların yapılışlarını, yapılış tarihlerini öğrendik. Benim için çok güzel bir gün oldu” diye konuştu.
Projeye katılan bir başka öğrenci Yunus Emre Ocak ise, “Proje kapsamında bugün arkeolojik kazı yaptık. Önce Eğitim Fakültesinde Arkeolojik kazının nasıl yapılacağını öğrendik. Kalıntılar, kemik kalıntıları falan bulduk. Herkesin böyle projelere katılmasını isterim” ifadesini kullandı.
İrem Esma Üner ise, “Projeye ilk katıldığımda sıkıcı olacağını düşünüyordum. Sonra bu proje başlayınca eğlenceli olduğunu gördüm. Daha deneyimli ve tecrübeli olduğumu hissediyorum. Bilimle uğraşmak düşündüğümden daha zevkliymiş. Ben bilim insanlarının masa başında sabahtan akşama kadar oturduklarını düşünürdüm. Bu proje ile işin gerçekten çok zevkli olduğunu gördüm” diye konuştu.
Proje kapsamında bir hafta boyunca çeşitli bilim dallarında inceleme ve çalışma yapan öğrenciler projenin son günüde ise arıları inceleyecek.
Kaynak: IHA

Anahtar Kelimeler: Ataları fethetti torunları keşfetti
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK, 406´sı Engelli ve 330´u Eski Hükümlü Olmak Üzere 3000 işçi alacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Adli Tıp Kurumu sözleşmeli 200 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı binlerce personel almak için ilana çıktı
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
O üniversite 149´u hemşire toplam 191 sağlık personeli alacak!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç idaresi personel alımı için ilana çıktı.
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATINDA
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı, 20 ilde, proje kapsamında 155 personel alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş alım ilanı yayınladı
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Fırınlara önceden yapılmış yemeklerin kokuları sinebilir, bu eski yemek kokuları fırına kötü koku verecektir. Fırındaki kötü kokuyu almak için yarısına kadar su geri kalan kısmında Sirke koyacağımız bir tavayı fırında bir kaç dakika ısıtın. Bir kaç dakika bekletilen sirkeli suyu soğutmaya bırakın

Kötü koku oluşmuş fırınlar
Katı taş olsan, mermer kesilsen bile bir gönül sahibine ulaştın mı inci olursun."

MEVLANA (R.A)
Bir çift ayakta 250,000 terbezi vardir

İNSAN VÜCUDU
1959 Londra Konferansı sona erdi. Bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti´nin kurulmasını öngören Londra Antlaşması imzalandı. Konferansa Türkiye, İngiltere, Yunanistan başbakanları ile Kıbrıs Türk ve Rum cemaatleri liderleri katılmıştı. 3 Aralık´ta: Başpiskopos Makarios Kıbrıs Cumhurbaşkanı, Dr. Fazıl Küçük de yardımcısı oldu. İngiltere Kıbrıs´ın bağımsızlığını tanıdı. Bağımsızlığın resmi olarak ilan edilmesi 16 Ağustos 1960´da oldu.