Şirketler için hangisi daha tehlikeli

SABANCI VAKFI HİBE PROGRAMI’NA 346 BAŞVURU

TÜRKİYE DEĞİŞİM PARTİSİ'NDEN VALİ YERLİKAYA’YA ZİYARET

Şekerbank’ın Sürdürülebilirlik Raporu’na uluslararası iki ödül…

TDP PENDİK BÜNYAMİN KURŞUN’A EMANET

TDP ÇEKMEKÖY'DEN HALKA SICAK DOKUNUŞ

KISA MESAJLA GELEN TEHDİTLERE DİKKAT

PTT'DEN “KUŞ EVLERİ” KONULU ANMA PULU

  • Cuma 11 ° / 4 ° Güneşli
  • Cumartesi 12 ° / 2 ° Güneşli
  • Pazar 9 ° / 5 ° Bulutlu


Annelere Uyarı ,Çocuklarınızı Tek Bırakmayın

Bu durum tek çocuklarda daha çok görülüyor.

 

Çocuklar zaman zaman kendi hayal dünyalarında ?hayali arkadaşlar´ yaratabiliyor. Araştırmalar, 3-5 yaş arası çocukların %65´inin hayali arkadaşlarının olduğunu ortaya koyuyor. Peki, bu durum riskli mi, bir hastalık mı? Uzm. Klinik Psikolog Dila Özçelik konuyla ilgili önemli bilgiler veriyor.

Ebeveynler hayali arkadaşa sahip çocuklara nasıl yaklaşmalı? ?Hayali arkadaşın çocuklar için dış dünyayla kurmaya çalıştıkları ilişkinin bir aracı olduğunu söyleyen Uzm. Klinik Psikolog Dila Özçelik, hayali arkadaşa sahip olmanın çocukta kendisini daha çok güvende hissetmeye ve duygularını daha rahat dışa vurmaya ihtiyacı olduğunu gösterdiğini belirtti. Kendisini yeterince güvende hissetmeyen, duygularını yansıtamayan çocuğun hayali arkadaştan güç aldığını söyleyen Özçelik, konu ile ilgili olarak anne babalara önemli tavsiyelerde bulundu. 

TEK ÇOCUK OLARAK BÜYÜYENLERDE DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

TEK ÇOCUK OLARAK BÜYÜYENLERDE DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Araştırmalara göre, ailede tek çocuk olarak büyüyen çocukların kendilerine hayali arkadaş yaratma ihtimali, kardeşle birlikte büyüyen çocuklara göre daha fazla. Çoğu ailenin çocuğun kendi kendine mırıldandığını duyduğunda kimle konuştuğu sorusuna aldıkları yanıt ise genellikle ?kimseyle´ şeklinde oluyor. Peki, hayali arkadaş edinme bir hastalık mı?

Uzm. Klinik Psikolog Dila Özçelik, bu noktanın aileleri endişelendirse de genellikle çocukların hayal ile gerçeği tam olarak ayırt edemedikleri dönem içinde ortaya çıkan hayali arkadaşın çok olası bir durum olduğunu söyledi. Uzm. Klinik Psikolog Özçelik, ?Bu dönem içerisinde çocuk kendisine, kendisinden başka kimsenin göremediği arkadaşlar yaratabiliyor. Hayali arkadaş bazen bir insan bazen ise bir hayvan olabiliyor. Dolayısıyla hayali arkadaş edinme durumuna bir hastalık demek yanlış olacaktır? şeklinde konuştu