Şirketler için hangisi daha tehlikeli

SABANCI VAKFI HİBE PROGRAMI’NA 346 BAŞVURU

TÜRKİYE DEĞİŞİM PARTİSİ'NDEN VALİ YERLİKAYA’YA ZİYARET

Şekerbank’ın Sürdürülebilirlik Raporu’na uluslararası iki ödül…

TDP PENDİK BÜNYAMİN KURŞUN’A EMANET

TDP ÇEKMEKÖY'DEN HALKA SICAK DOKUNUŞ

KISA MESAJLA GELEN TEHDİTLERE DİKKAT

PTT'DEN “KUŞ EVLERİ” KONULU ANMA PULU

  • Cuma 11 ° / 4 ° Güneşli
  • Cumartesi 12 ° / 2 ° Güneşli
  • Pazar 9 ° / 5 ° Bulutlu


23 Haziran´da Sandık Kurulları Yeniden Oluşturulacak

Yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde 31 Mart´taki prosedür aynen işleyecek.

 

Mevcut adaylarla seçime gidilirken, YSK´nın iptal gerekçeleri çerçevesinde sandık kurulları yeniden oluşturulacak

AK Parti´nin yaptığı olağanüstü itirazı değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önceki gün tarihi nitelikte toplantıda, sandıklardaki şaibeyi bitirdi. YSK, sandık kurullarının ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulmasının seçim sonucuna müessir olması nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilmesine ve yenilenmesine, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu´nun mazbatasının geri alınmasına ve seçimin 23 Haziran 2019 Pazar günü yapılmasına, sandık kurullarında kamu görevlisi yerine dışarıdan atama yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.
23 Haziran seçimi 31 Mart seçiminin tekrarı ve seçimin devamı niteliğinde olduğu için sadece oy verme işlemleri tekrarlanacak.

TEK OY PUSULASI
31 Mart´ta yapılan seçime katılan siyasi partiler bu seçime katılabilecek. Siyasi partiler yeniden aday tespiti yapamayacak ancak ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek boşalmalar ilgili seçim kurullarının belirleyeceği tarihe kadar doldurulabilecek. Birleşik oy pusulalarının basımında 31 Mart´ta yapılan seçim için uygulanan esaslar aynen uygulanacak. Seçmenin önüne sadece Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait oy pusulası konulacak.

18´İNE GİRENLER EKLENECEK
31 Mart´ta seçimleri için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri, oy hakkı olmayan ölü ve kısıtlı seçmenlerden arındırılarak güncellenecek.
23 Haziran´a kadar 18 yaşını dolduranlar listeye eknecek. Listeler her bir sandık için 400 seçmeni kapsayacak şekilde düzenlenecek. Seçim takvimini YSK değil, seçimi yönetecek olan İstanbul İl Seçim Kurulu hazırlayacak.