İstanbul'da TDP Parti'den CHP Partisi'ne ziyaret

Kader’den “Down Sendromu Farkındalık Günü” Mesajı…

Şalcı Ailesi’nin Mutlu Günü

Türkiye Değişim Partisi İstanbul İl Başkanı Polat'’tan İstanbul il Sağlık Müdürlüğü’ne ziyaret

Aydemir, 14 Mart Tıp Bayramı mesaj

CEM KARADAĞ: TARİHİMİZ İSTİKLAL MARSIMIZLA ŞAHLANMIŞTIR

Türkiye Değişim Partisi İstanbul il başkan yardımcısı Albayrakoğlu'ndan Miraç Kandili mesajı

Güler'den Miraç kandili mesajı.

  • Salı 16 ° / 11 ° Rüzgarlı
  • Çarşamba 17 ° / 9 ° Güneşli
  • Perşembe 19 ° / 8 ° Parçalı bulutlu


2019 Ramazanı Kaç Gün,Kaç Saat Oruç Tutulacak

Ramazan orucu bu yıl kaç gün tutulacak, ne zaman bitiyor? Kaç saat oruç tutacağız, en uzun, en kısa oruç nerede?.

 

Müslümanlar için yeri ayrı olan 11 ayın sultanı Ramazan ayı ne zaman 2019 soruları 3 ayların başlaması ile birlikte merak edildi. 2019 yılında 3 aylar Recep ayıyla birlikte 8 Mart´ta başladı. Mübarek Ramazan ayı ise bu sene 6 Mayıs´ta başlıyor. Tüm İslam dünyasının yıl içerisinde en değer verdiği aylar olan 3 aylar başladı. Bu yılki Dini takvime göre üç aylar 08 Mart 2019´da başlayacak. Ramazan´ın 1. günü ise 5 Mayıs 2019, Pazar´a denk geliyor. Oruç, Müslümanların sabah imsak vaktinden akşam güneş batana kadar midesini yiyeceklerden, dilini sudan, tüm duyu organlarını haramdan uzak tuttuğu bir ibadettir. Peki Ramazan orucu bu yıl kaç gün tutulacak, ne zaman bitiyor? Kaç saat oruç tutacağız, en uzun, en kısa oruç nerede?

Müslümanlar için yeri ayrı olan ve her günü fazilet dolu Ramazan ayı bu sene ne zaman 2019, ilk oruç hangi gün ve kaç saat oruç tutulacak soruları merak konusu oldu. Ramazan´ın 1. günü ise 6 Mayıs 2019 pazartesi günü başlayacak. 4 Haziran, Salı 2019 günü ise son gündür. Bu yıl Ramazan ayı, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı kameri ay hesaplamalarına göre, şevval ayının hilali, ramazanın 29´uncu gününün akşamı görüleceği için 29 gün sürecek. Bu ayda, emri altında bulunanların, işlerini hafifleten, onların ibadet etmelerine kolaylık gösteren âmirler de affolur, Cehennemden azat olur. Ramazan-ı şerif ayında, Resulullah, esirleri azat eder, her istenilen şeyi verirdi. Bu ayda ibadet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işleri yapmak nasip olur. Bu aya saygısızlık edenin, günah işleyenin bütün senesi, günah işlemekle geçer.

BU SENE RAMAZAN AYI KAÇ GÜN SÜRECEK?

Bu yıl Ramazan ayı, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı kameri ay hesaplamalarına göre, şevval ayının hilali, ramazanın 29´uncu gününün akşamı görüleceği için 29 gün sürecek.

KAÇ SAAT ORUÇ TUTACAĞIZ?

Oruç, Müslümanların sabah imsak vaktinden akşam güneş batana kadar midesini yiyeceklerden, dilini sudan, tüm duyu organlarını haramdan uzak tuttuğu bir ibadettir. Ramazan boyunca Müslümanlar gün içinde oruç tuttukları gibi, ibadet dolu da bir ay geçirirler. 2019´da Türkiye´de Ramazan Ayı boyunca ortalama oruç süresi 16,5 ile 17 saat arasında olacak.

EN KISA ORUÇ TUTAN ÜLKELER

En kısa orucun tutulacağı ülke Arjantin olacak. Oruç süresi 9 saatten daha kısa sürecek. En kısa oruç tutan ülkeler Nijerya, Endonezya, Etiyopya ve Brezilya gibi ülkelerde de oruç süresi oldukça kısa olacak.