1500 Yıllık Ayasofya´da ki Derin Sır
Ayasofya´daki gözyaşı kime ait?
Tarih: 16.2.2019 11:18:21/ 411okunma / 0yorum

 

Planı 38 günde çizildi ama beş yılda inşa edildi. Hz. İsa´nın Sarayı olarak anılageldi. Gün geldi Haçlı Seferleri´nde yağmalandı. Fatih İstanbul´u fethedince ilk olarak buraya gelip namaz kıldı. Sonra camiye dönüştürüldü. Türkolog Ali Canip Olgunlu yeni kitabında yaklaşık bin 500 yaşındaki Ayasofya´da bir yolculuğa çıkarıyor bizleri. İşte Ayasofya´nın uzun yolculuğundaki kırılma noktaları

İnsanlık tarihinin en özel yapılarından biri Ayasofya. Görkemli bir kilise olarak inşa edilen, İstanbul´un Fethi ile camiye dönüştürülen yapı bugün hem Müslüman hem de Hıristiyanlar için de özel bir mabet. Yaklaşık bin 500 yaşında olan Ayasofya ile ilgili Türkolog Ali Canip Olgunlu´nun yazdığı Ayasofya: Karadaki En Büyük Yelkenli kitabı bu yapının tarihinde bir yolculuğa çıkarıyor insanı. Olgunlu kitabı vesilesiyle geçen hafta bu yolculuğu bir gece turuyla daha da anlamlı kıldı. Cumartesi SABAH olarak bu yolculuğa katıldık. İşte gizemleri, sembolleri, her dönem ona atfedilen farklı değerleriyle hep gündemde olan Ayasofya ile ilgili yolculuktan not defterimize kaydettiklerimiz.

38 GÜNDE PLANI ÇİZİLDİ 5 YILDA YAPILDI:
Ayasofya ilk olarak 360´da kilise olarak inşa edilir. 404 yılında çıkan bir yangında burası yok olur. İkinci olarak aynı yerde 415 yılında tekrar yapılır ve ibadete açılır. Bu yapı da 532´deki Nika İsyanı´nda yıkılır. Bugünkü Ayasofya´yı ise Roma İmparatoru Justinianus yaptırır. Görkemli bir yapı ister imparator. Öyle ki Süleyman Mabedi´nden daha görkemli olmasını ister. Fakat Süleyman Mabedi´nin bütünü bilinmemektedir. Biri fizikçi diğeri matematikçi olan Miletli İsidoros ile Aydınlı Anthemios tarafından inşa edilir. Planı 38 günde çizilen yapının inşasına 532´de başlanır ve beş yılda tamamlanır. 1453´te İstanbul´un fethi sonrasında Ayasofya camiye dönüştürülür.HZ. İSA´NIN SARAYI:
Ayasofya kutsal kavramı üzerine şekillendirilmiş bir yapıdır. Yapının hacimsel büyüklüğü, kubbesinin genişliği, içeriye serpiştirilen semboller ile bu durum iyice belirginleştirilir. Romalılar tarafından Hz. İsa´nın Sarayı olarak kabul edilir. Bunun için taç giyme törenleri dışında hiçbir imparator buraya tacıyla girmez. İmparatorlar Ayasofya´ya her geldiğinde mutlaka hediye getirmek durumundadır.YAĞMACI KOMUTANIN KEMİKLERİ KÖPEKLERE VERİLDİ: 
Ayasofya tarihte en acı dönemini 4. Haçlı Seferi sonrasında yaşar. Haçlılar Kudüs yerine Konstantinapolis´i yağmalar ve burada bir Latin krallığı kurulur. 1204-1267 arasında şehir sürekli yağmalanır. Ayasofya da bu yağmadan nasibini alır. 4. Haçlı Seferini yöneten ve 1205 yılında 70 yaşında ölünce vasiyeti üzerine Ayasofya´ya gömülen Venedik Doju Komutan Henricus Dandolo, şehir 8. Paleologos tarafından geri alınınca tekrar hatırlanır. Dandolo´nun mezarı kazılır kemikleri köpeklere verilir. Fatih İstanbul´u fethederken "Latin külahı yerine Osmanlı sarığını görmeyi tercih ederiz" sözünün arkasında Katolik Latin dönemindeki yağmaların etkisi vardır.

BAHÇESİNDE BEŞ PADİŞAH YATIYOR: 
Osmanlı İmpatorluğu´nda tahta çıkan 36 padişahın 24´ünün mezarı İstanbul´da yer alıyor. Bu 24 padişahtan 1. Mustafa, Sultan İbrahim, 2. Selim, 3. Murat, 3. Mehmet Ayasofya´nın bahçesinde yatmaktadır.KUBBEDEKİ AYET:
Ayasofya´nın kubbesinde 1710´a kadar taht üzerinde duran Hz. İsa mozaiği bulunur. Sultan Abdulmecid Fossati Kardeşler´e burayı restore ettirirken Kazasker Mustafa İzzet Efendi´ye de kubbenin ortasına Nur Suresi´nin 35. ayetini yazdırır.DEESIS MOZAİĞİ´NİN ACIKLI SOYGUN HİKAYESİ
1261´de yapılan Hz. İsa´nın, Vaftizci Yahya ve Mecdelli Meryem´in resmedildiği, altından yapılan Deesis Mozaiği, yapının en önemli mozaiklerinden biridir. Ayasofya´nın üst kısmında bulunan bu mozaik, zaman içerisinde tahrip olmuştur. Bu tahribatta mozaiğinin hemen yanında bulunan pencereden gelen sert ve soğuk rüzgarların etkisi olduğu gibi insan unsurunun da payı vardır. Islahat Fermanı sonrasında gayrimüslümlerin de Ayasofya´ya girmesine izin verilir. Kimileri dökülen altından mozaik parçalarını görevlilere rüşvet vererek alır Kapalıçarşı´da satar. Böylesi bir soygunun da etkisiyle Deesis Mozaiği´nin önemli bir bölümü günümüze ulaşamaz.FATİH´İN PORTRESİNDE AYASOFYA´NIN İZİ VAR
Fatih Sultan Mehmet, İstanbul´un fethinden sonra hakimiyetin emaresi olarak ilk olarak imparatorluk sarayına değil Ayasofya´ya gider. Burada namaz kılar. Adını değiştirmez. Ayasofya´nın bahçesinde bulunan papaz evlerini yıktırır ve medreseler yaptırır. Göz hizasında olan bütün mozaikleri önce perde sonra ince sıva ile kapattırır. Göz hizasının üzerinde kalanlar ise olduğu gibi kalır. Osmanlı döneminde de en itibarlı cami Ayasofya olur. Padişahlar cuma selamlığında burayı tercih eder. Kandil günlerinde insanlar ibadetlerini Ayasofya´da yapmaya özen gösterir.Bunlar yaygın olarak biliniyor. Az bilinen ise İtalyan ressam Bellini´nin Fatih portresindeki Ayasofya ile ilgili bir detay. Bu portrede Bellini Fatih´i iki sütün arasına yerleştirerek resmeder. Bu sütunlar Ayasofya´nın giriş kapısında yer alan bir detaydır. Bu yüzden bu kapıya Fatih Sultan Mehmet kapısı denir.KAPIDAN ÇIKARILAMADI
Ayasofya´nın içinde bulunan devasa hat levhaların ilginç bir hikayesi var. Kazasker Mustafa İzzet Efendi tarafından, celi sülüs hat tarzıyla yazılan bu levhalarda Allah, Hz. Muhammed, dört halife Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali ve Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin´in isimleri yazar. İzzet Efendi bu hatlara imzasını ise ilginç bir şekilde atar. Hz. Hüseyin´in adının yazıldığı levhaya bir gözyaşı işler. Bu gözyaşı, Hz. Hüseyin´e tutulan yasın ifadesidir. 1936´da müze olan Ayasofya´dan bu hatlar çıkarılmak ve Sultanahmet Camii´ne götürülmek istenir. Fakat levhalar o kadar büyüktür ki en büyük kapıdan bile çıkarılamaz. Böylece levhalar taşınmaktan kurtulur. Bir süre kaderine terk edilir. 1949´da yerlerine tekrar asılır.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 1500 Yıllık Ayasofya Derin
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Nevruz Nedir? Nevruz Bayramı Ne Zaman?
Nevruz Nedir? Nevruz Bayramı Ne Zaman?
2019 Nevruz bayramı ne zaman? Nevruz adetleri nedir, neden ve nasıl kutlanır?.
Çanakkale Geçilmez Sözü Kime Ait
Çanakkale Geçilmez Sözü Kime Ait
Ortaylı: "Çanakkale geçilmez lafını diyen biz değiliz"
Çamlıca Camiinin Açılış Tarihi Belli Oldu
Çamlıca Camiinin Açılış Tarihi Belli Oldu
Çamlıca Camii 7 Mart´ta ibadete açılacak
Sanatçılar Beştepe´de Mısır Krizini Konuştu
Sanatçılar Beştepe´de Mısır Krizini Konuştu
Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe´de sinema temsilcilerini kabul etti
Hoca Ahmet Yesevi´de Sahnelenecek Oyunlar
Hoca Ahmet Yesevi´de Sahnelenecek Oyunlar
Ocak Ayında sahnelenecek oyunlar belli oldu.
Akif´in Evi Müze Oluyor
Akif´in Evi Müze Oluyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında duyurdu: Mehmet Akif Ersoy´un evi müze oluyor
İsimler Belli Oldu,Ödül Töreni 19 Aralık´ta
İsimler Belli Oldu,Ödül Töreni 19 Aralık´ta
Kültür ve Sanat Ödülleri sahiplerini belli oldu
´2. Uluslararası Mirasımız Kudüs Karikatür Yarışması´nın kazananları belli oldu
´2. Uluslararası Mirasımız Kudüs Karikatür Yarışması´nın kazananları belli oldu
Kudüs ve çevresindeki Osmanlı mirasını koruma ve yaşatma amacıyla kurulan Mirasımız Derneği ve Dünya Karikatüristler Birliği (UWC) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen "Uluslararası Mirasımız Kudüs Karikatür Yarışması"nın ödülleri verildi.
Sultangazi´den Avrupa´ya Uzanan Proje
Sultangazi´den Avrupa´ya Uzanan Proje
Dış İşleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı ( Ulusal Ajans ) tarafından yürütülmekte olan Erasmus+ Mesleki Eğitimi Öğrenici Hareketliliği türünde hazırladığımız "Engelsiz Bireyler Avrupa´da" isimli projemiz kabul edilmiştir.
Topkapı Sarayı İçin Flaşh Karar
Topkapı Sarayı İçin Flaşh Karar
Topkapı Sarayı Cumhurbaşkanlığı´na bağlanıyor
Tatar Kızı Herkesi Büyüledi
Tatar Kızı Herkesi Büyüledi
´Doktor Civanım´ şarkısıyla herkesi büyüledi
 ´´Alevilik ve Bektaşilik Sempozyumu´´Yarın Başlıyor
´´Alevilik ve Bektaşilik Sempozyumu´´Yarın Başlıyor
Türk Tarih Kurumu ve Hacı Bayram Veli Üniversitesinden ´´Alevilik ve Bektaşilik Sempozyumu´´
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK, 406´sı Engelli ve 330´u Eski Hükümlü Olmak Üzere 3000 işçi alacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Adli Tıp Kurumu sözleşmeli 200 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı binlerce personel almak için ilana çıktı
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
O üniversite 149´u hemşire toplam 191 sağlık personeli alacak!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç idaresi personel alımı için ilana çıktı.
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATINDA
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı, 20 ilde, proje kapsamında 155 personel alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş alım ilanı yayınladı
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.

Hz. Muhammed
Kahve kelimesi, Arapça´da “çekirdeğin şarabı” anlamını taşımaktadır.

KIRK YILLIK KAHVE
1963 1963. Yassıada duruşmalarında Anayasayı ihlal suçundan idama mahkum edilen, ancak cezası yaş haddinden müebbete çevrilen eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar, adli tıbbın verdiği, rahatsızlığına ilişkin rapor üzerine, 22 Mart´ta Kayseri Cezaevi´nden tahliye edildi ve bir gün sonra Ankara´da büyük bir kalabalık tarafından karşılandı. Bayar´ın serbest bırakılması tepkilere yol açınca, cezasının ertelenmesine ilişkin karar, 28 Mart´ta kaldırıldı. Gözaltına alınması üzerine Bayar,30 Mart´ta başladığı açlık grevini 3 Nisan´da bıraktı.